Zdrowie
Like

JAK NISZCZY COLA – MINUTA PO MINUCIE

26/07/2014
431 Wyświetlenia
15 Komentarze
1 minut czytania
no-cover

Słodkie napoje gazowane, a zwłaszcza cola, wprowadzają w naszym organizmie prawdziwy zamęt. Taka chemiczna burza trwa zaledwie godzinę, ale sieje niemałe spustoszenie. Głównym winowajcą całego zamieszenia jest cukier. 

Zobacz co dzieje się w organizmie w ciągu godziny od chwili wypicia coli:

0


 

 

 

Pierwsze 10 minut – organizm otrzymuje dzienną dawkę cukru – to tak jakbyś zjadł 10 łyżeczek curku. Odruch wymiotny hamuje kwas fosforowy dodawany do napojów, by zamaskować intensywny i słodki smak cukru.

20 minut – poziom cukru we krwi gwałtownie wzrasta co prowadzi do podniesienia poziomu insuliny. Wówczas do działania wkracza wątroba, która próbuje jak najwięcej zgromadzonego cukru przekształcić w tłuszcz.

40 minut – organizm wchłonął już zawartą w coli kofeinę. Powiększają się źrenice, wzrasta ciśnienie krwi. Stajesz się wyraźnie pobudzony.

45 minut – organizm intensywnie produkuje dopaminę, która wpływa na odczuwanie przyjemności. Dokładnie w taki sam sposób przebiega mechanizm działania heroiny.

60 minut – moczopędne właściwości kofeiny dają się odczuć.  Niestety, razem z wodą wydalaną  z organizmu, pozbywamy się również pierwiastków istotnych do prawidłowego i sprawnego funkcjonowania naszego organizmu. Wraz ze spadkiem cukru stajemy, mija pierwotna euforia i przypływ sił. Stajemy się ospali i poirytowani.

 

Taką rewolucję fundujemy naszemu organizmowi po wypiciu zaledwie jednej puszki słodkiego, gazowanego napoju z kofeiną. Aż trudno sobie wyobrazić co dzieje się, gdy pijemy kilka lub kilkanaście razy więcej.

Fot: ITStock Free/Polka dot/Thinkstock

Źródło: nutritionresearchcenter.org

 

 

0

Wiadomości Zdrowie za Zdrowie

586 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758