Główna
Like

Jak długa trwa proces udzielania pożyczki online?

19/11/2018
557 Wyświetlenia
0 Komentarze
6 minute czytania
Jak długa trwa proces udzielania pożyczki online?

Już od dobrych kilku lat o pożyczkę można ubiegać się w sposób szybki, prosty i wygodny. Wszystko za sprawą pojawienia się firm pożyczkowych, które oferują możliwość zaciągnięcia zobowiązania za pośrednictwem internetu. Poniżej wyjaśniamy, ile tak naprawdę może potrwać proces udzielania pożyczki online.W sektorze pozabankowym funkcjonuje obecnie kilkadziesiąt podmiotów, oferujących tradycyjne pożyczki ratalne, chwilówki, a nawet pożyczki odnawialne; te ostatnie różnią się od klasycznych rozwiązań tym, że pozwalają zapewnić sobie stały dostęp do określonej puli dodatkowych środków (można je znaleźć np. w Euroloan – www.euroloan.pl). Poszczególne oferty mogą różnić się pod względem maksymalnej kwoty finansowania czy okresu spłaty zobowiązania, ale wszystkie mają co najmniej jedną cechę wspólną: to proste procedury i minimum formalności przy wnioskowaniu o środki. Warto jednak podkreślić, że to, ile łącznie zajmie klientowi ubieganie się o finansowanie stanowi wypadkową kilku czynników. Uściślając, zależy od tego jak szybko upora się ze złożeniem wniosku, kiedy uzyska decyzję o udzieleniu pożyczki, a także kiedy otrzyma przelew pieniędzy na konto. Jak wyglądają i ile mogą potrwać poszczególne etapy procesu pożyczkowego?

Wnioskowanie o pożyczkę online

Pierwszy etap starań o pożyczkę online wiąże się z odwiedzeniem strony internetowej wybranej firmy pożyczkowej. Ponieważ można na niej znaleźć wszelkie wskazówki objaśniające krok po kroku jak wnioskować o środki, każdy może bez problemu poradzić sobie z całym procesem pożyczkowym. Poszczególne instytucje indywidualnie ustalają przebieg procedur, ale praktyka pokazuje, że zwykle wyglądają ona bardzo podobnie.

Ubieganie się o pożyczkę rozpoczyna określenie kwoty finansowania i preferowanego terminu jej zwrotu. Parametry te zwykle wybiera się za pomocą specjalnych suwaków, pod którymi wyświetlany jest całkowity koszt zobowiązania. Następnie klient jest przenoszony na podstronę z formularzem online, w którym należy podać swoje dane osobowe i kontaktowe. Na koniec musi zweryfikować swoją tożsamość, a także podany przez siebie numer telefonu i adres e-mail. W tym celu musi wykonać symboliczny przelew weryfikacyjny na rachunek pożyczkodawcy (na 1 lub 10 groszy) oraz wpisać we wskazane pole otrzymany smsem kod autoryzacyjny. Cała procedura kończy się najczęściej nie tylko złożeniem wniosku, ale jednocześnie założeniem konta w systemie pożyczkodawcy, które służy do obsługi produktu pożyczkowego. Wszystkie te formalności zajmują nie więcej niż 10-15 minut, przy czym wielu klientów jest w stanie przez nie przebrnąć w jeszcze krótszym czasie.

Oczekiwanie na decyzję o udzieleniu pożyczki

Po złożeniu wniosku pożyczkowego klientowi pozostaje cierpliwie czekać na jego rozpatrzenie. W praktyce, to kwestia dosłownie kilku minut, bo dziś praktycznie każda firma pożyczkowa korzysta w tym zakresie z wielu automatycznych rozwiązań. Poza tym, dzięki bazom danych BIK-u oraz BIG InfoMonitor, pożyczkodawcy mogą uzyskać natychmiastowy wgląd do informacji o potencjalnych klientach. Co więcej, ponieważ pożyczki online opiewają na stosunkowo niewielkie kwoty, rzędu kilkuset czy kilku tysięcy złotych, nie oczekują oni przedstawiania zaświadczenia o dochodach czy jakiejkolwiek innej dokumentacji. Mniejsza ilość formalności i prostsze procedury to oczywiste korzyści nie tylko dla klientów, ale również firm pozabankowych, które mogą dzięki temu w krótkim czasie wydać  decyzję o udzieleniu pożyczki.

Realizacja przelewu pożyczki

O podjętej decyzji w sprawie finansowania firma pożyczkowa informuje klienta najczęściej drogą mailową. W przypadku odpowiedzi pozytywnej, przesyła mu jednocześnie elektroniczną umowę pożyczki. Następnie klient składa na umowie swój podpis i odsyła ją pożyczkodawcy. Co ważne, może to zrobić na dwa sposoby – za pośrednictwem kuriera lub drogą elektroniczną. Z oczywistych względów szybszy wpływ pieniędzy na konto zapewni mu druga z tych opcji. Jeśli zdecyduje się odesłać podpisany skan dokumentu e-mailem, firma pożyczkowa natychmiast wykona przelew należnej kwoty. Oznacza to, że czas trwania całego procesu pożyczkowego, rozumiany jako okres od momentu złożenia wniosku do momentu otrzymania pożyczki, może zamknąć się w kilkudziesięciu, a nawet kilkunastu minutach.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Podkreślenia wymaga fakt, że to, ile wyniesie czas oczekiwania na przelew pożyczki jest jednak sprawą indywidualną i zależy od kilku czynników. Wprawdzie firma pożyczkowa realizuje przelew natychmiast po otrzymaniu podpisanej umowy, jednak sam wpływ środków na konto może nastąpić kilka godzin później, a nawet „dopiero” w następnym dniu roboczym. W praktyce jest to uwarunkowane między innym tym, w których bankach pożyczkobiorca i pożyczkodawca mają swoje rachunki, a także w jakich godzinach banki te księgują przelewy. Poza tym, istotny jest również moment złożenia wniosku – instytucja pożyczkowa, jak każdy inny podmiot, pracuje w ściśle określonych dniach i godzinach.

Inne zapisy autora:

kampanieonline
kampanieonline

262 publikacje
1 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

319217