BIZNES
Like

Irlandia. Wzrasta minimalne wynagrodzenie

21/07/2017
189 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minute czytania
Irlandia. Wzrasta minimalne wynagrodzenie

Koniec kryzysu na Zielonej Wyspie oznacza dla tamtejszych pracowników, w tym także rzeszy Polaków wzrost płacy minimalnej. Będzie ona od stycznia wynosić 9,55 euro za godzinę.



low-pay

Wzrost płacy minimalnej nie jest duży, wynosi bowiem jedynie 30 centów. Ale to i tak milowy krok, bo Low Pay Commission od dawna naciskała na rząd i rekomendowała takie rozwiązanie. Dotyczyć ono będzie, jak podaje irlandzki Centralny Urząd Statystyczny, 10 proc. mieszkańców Irlandii, którzy zarabiali (dane za kwiecień br.) właśnie stawkę minimalną, albo mniej.

Na tej decyzji skorzysta 120 tys. pracowników na wyspie.

– Podwyżka najniższej płacy o 30 centów na godzinę oznacza o 12 euro większe tygodniowe zarobki. Nie jest to dużo, ale odpowiada stopie inflacji oraz średnim podwyżkom pensji. Jest to 4 wzrost minimalnej stawki od 2011 roku i drugi w obecnej kadencji rządu. To kolejny krok w kierunku planowanego poziomu 10,5 euro za godzinę – mówi Leo Varadkar, irlandzki polityk, minister w rządach Endy Kenny’ego a obecnie lider Fine Gael.

Rzecznik Partii Pracy, senator Ged Nash, uważa decyzję za „dobry, lecz bardzo mały krok we właściwym kierunku”.

Stawka została ustalona przez komisję na podstawie szerokiego zakresu danych, w tym potencjalnych zagrożeń dla gospodarki oraz porównania z innymi krajami, a także konsultacjach z pracownikami i pracodawcami.

W swoim raporcie grupa zaleciła ponadto, by rodziny, które zatrudniają au pairs miały prawo do odliczania z ich pensji 21,85 euro tygodniowo za zakwaterowanie oraz 82 centy z każdej przepracowanej godziny na wyżywienie.

Prawo do potrącania części wynagrodzenia mogą mieć także inni pracodawcy oferujący załodze posiłki i noclegi.

Inne zapisy autora:

Pawel Pietkun
Pawel Pietkun https://www.3obieg.pl

2007 publikacje
158 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

319217