Bez kategorii
Like

Iran: rakiety to groźba światowej wojny

16/12/2012
519 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Planowane przez NATO rozmieszczenie rakiet Patriot na granicy turecko-syryjskiej „grozi wojną światową”, która ogarnęłaby także Europę – oświadczył w sobotę szef sztabu armii irańskiej.

0


 

Dodano: 15.12.2012 [18:38]

 

Turcja poprosiła w listopadzie NATO o system rakiet Patriot, które są w stanie przechwytywać samoloty, pociski manewrujące i głowice taktycznych rakiet balistycznych. Wystąpiła z tą prośbą po powtarzających się przypadkach ostrzeliwania tureckiego terytorium z terenu Syrii podczas toczącej się tam wojny domowej.

– Każda z tych rakiet będzie czarnym punktem na mapie świata i może stać się przyczyną wojny światowej– oświadczył szef sztabu irańskich sił zbrojnych generał Hassan Firuzabadi, którego cytuje irańska agencja ISNA.

– Oni planują wojnę światową, co jest bardzo niebezpieczne dla przyszłości rodzaju ludzkiego i dla przyszłości samej Europy– ostrzegł irański generał.

Rakiety maję najpóźniej do końca stycznia być rozmieszczone na terytorium Turcji i będą gotowe do działania systemy obrony rakietowej Patriot. Aby zapobiec rozprzestrzenieniu się wojny domowej w Syrii na terytorium Turcji, NATO planuje także wysłać samolot wczesnego ostrzegania i kontroli AWACS, który będzie umożliwiał wykrywanie rakiet wystrzelonych z Syrii.

Turcja potępiła reżim prezydenta Baszara el-Asada, wsparła syryjskich powstańców i udzieliła schronienia uciekinierom z tego kraju. Teraz Ankara obawia się, że Asad może być na tyle zdesperowany, by użyć broni chemicznej.

Syria dysponuje artylerią rakietową oraz rakietami krótkiego zasięgu, z których część może przenosić głowice chemiczne. Są wśród nich radzieckiej produkcji rakiety OTR-21 Toczka (w terminologii NATO SS-21 Scarab) oraz Scud-B, które zaprojektowane były m.in. do przenoszenia głowic jądrowych.

Pod koniec listopada ministrowie spraw zagranicznych krajów członkowskich NATO poparli prośbę Turcji o rozmieszczenie systemów Patriot. Zdecydowano, że Niemcy i Holandia dostarczą po dwie baterie systemu obrony rakietowej, natomiast władze USA najprawdopodobniej wypełnią ewentualne luki, wysyłając część ze swojego arsenału rakiet Patriot znajdującego się w Europie.

Rozmieszczony w Turcji system obrony obsługiwać je będzie do 400 niemieckich i 360 holenderskich żołnierzy, najpewniej gdzieś z głębi Turcji.

 

za:

http://niezalezna.pl/36059-iran-rakiety-grozba-swiatowej-wojny

za: PAP

za: Reuters

za: ?

0

Asadow

Dalej, podobne jest królestwo niebieskie do kupca, poszukujacego pieknych perel. Gdy znalazl jedna drogocenna perle, poszedl, sprzedal wszystko, co mial, i kupil ja.

65 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758