HYDE PARK
Like

Inwestycje w fundusze

02/08/2016
419 Wyświetlenia
1 Komentarze
5 minut czytania
Inwestycje w fundusze

Fundusze inwestycyjne znane są ludzkości od 1774 roku, w którym to powstała pierwsza tego typu biznesowa inicjatywa. Była on dziełem holenderskiego kupca Abrahama van Ketwicha. Na holenderskim rynku ta forma inwestowania przyjęła się tak znakomicie, że 1868 roku brytyjscy biznesmeni otworzyli wzorem holenderskich kolegów fundusz o nazwie Foreign and Colonial Government Trust. W USA pierwsze fundusze zaczęły działać w latach 20ych XX wieku. Dziś fundusze inwestycyjne działają na całym świecie – są dostępne nawet w biednych państwach afrykańskich.

0


Co to jest fundusz inwestycyjny?

Fundusz inwestycyjny to inicjatywa inwestycyjna organizowana przez instytucję finansową lub inne osoby prawne polegająca na pozyskaniu finansowania z wielu źródeł w określonym celu. Dodać należy, że nie każdy może stworzyć taki fundusz ponieważ ich działalność jest regulowana prawnie. W Polsce normuje je ustawa z 27 maja 2004 roku.

Fundusze inwestycyjne definicja

fundusz-inwestycyjnyZgodnie ze wspomnianą wcześniej ustawą  „fundusz inwestycyjny jest osobą prawną, której wyłącznym przedmiotem działalności jest lokowanie środków pieniężnych (…) zebranych w drodze proponowania nabycia jednostek uczestnictwa albo certyfikatów inwestycyjnych, w określone w ustawie papiery wartościowe, instrumenty rynku pieniężnego i inne prawa majątkowe.” Innymi słowy jest to forma grupowego inwestowania pieniędzy (lub papierów wartościowych) polegająca na lokowaniu wspólnie zgromadzonego kapitału, w przedsięwzięcie mające przynieść dochód. Uczestnikami funduszu mogą być zarówno osoby prawne takie jak firmy, organizacje, stowarzyszenia, jak i osoby cywilne – czyli każdy z nas.

Fundusze są różne, dzieli się je ze względu na obszar inwestycji jak i w zależności od celu inwestycyjnego. Najpopularniejsze pod kątem inwestycji są obszary rynków nieruchomości, akcji i obligacji. Mogą one dotyczyć inwestycji w kraju, na danym kontynencie lub globalnych. Inwestując na rynku globalnym dobrze jest wziąć pod uwagę sytuację polityczną na świecie, trendy w danej branży w jakiej lokujemy środki a także możliwość straty czyli tak zwanego czynnika inwestycyjnego. Rynki rodzime są nam bardziej znane i w związku z tym troszkę bardziej przewidywalne. Nadal jednak należy szacować ryzyko. Mądry inwestor dywersyfikuje przychody, tzn. że nie lokuje środków w jednym funduszu ale wybiera kilka, jego zdaniem najlepiej rokujących i  w ten sposób nawet jeśli w jednej z inwestycji mu się nie powiedzie powetuje sobie straty środkami pozyskanymi w innych funduszach.

Rynek funduszy inwestycyjnych jest bardzo rozległy. Każdy może znaleźć dla siebie ciekawe inwestycje. Dodatkową zaletą funduszy jest to, że można inwestować nawet niewielki pieniądze. Są takie, w których wystarczy 200 czy 500 złotych. To doskonałe rozwiązanie dla początkujących inwestorów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tym narzędziem finansowym. Straty jakie można ponieść nie są duże, a nabywane doświadczenie – bezcenne.

Wysokie przychody to wysokie ryzyko inwestycyjne

Fundusze agresywnego wzrostu mają na celu maksymalnie duży zysk z inwestycji, dlatego ich działania są nieszablonowe i często bardzo ryzykowne. Zdarza się, że inwestując w taki fundusz osiąga się bardzo wysoki przychód. To tak jak z grą na wyścigach – jeśli wygra koń, na którego niewiele osób postawiło to wygrana jest bardzo duża. Te same zasady panują na rynku finansowym. Pamiętajmy jednak, że zazwyczaj to faworyt wygrywa wyścigi i ryzykanci muszą pogodzić się z przegraną. Inwestujmy więc tak by strata jaką ewentualnie poniesiemy nie była zbyt bolesna. Dywersyfikujmy inwestycje pomiędzy różne rodzaje funduszy, do wyboru mamy wiele mniej ryzykownych.

Fundusze kapitałowe

Inwestują w spółki cieszące się renomą i poważaniem na rynku. Takie firmy zazwyczaj osiągają stabilny wzrost i stopniowo powiększają swój kapitał, zdolność produkcyjną i rynek zbytu. Dochody z funduszy kapitałowych nie są tak błyskawiczne ani tak wysokie jak funduszy agresywnych, ale ryzyko inwestycji jest tu znacznie mniejsze, a po latach można cieszyć się sporym, wypracowanym kapitałem.

Fundusz inwestycyjny to doskonały sposób na zdobycie nowych środków finansowych i jeśli zachowamy zdrowy rozsądek to taka inwestycja może realnie podnieść naszą stopę życiową i bezpieczeństwo finansowe.

Inne zapisy autora:

0

kampanieonline
kampanieonline

315 publikacje
0 komentarze
 

Jeden komentarz

  1. Avatar AS

    Fundusze inwestycyjne były od znacznie dawna, WSzP. Wymyślono je na Bliskim Wschodzie w 2000 p.n.e. Pieniądze Inwestowano w handel morski. Były kantory, w których składano depozyty, czyli udziały w wyprawach handlowych. Za te depozyty kupowano towary, wynajmowano statki i jak taki statek wrócił z handlowej wyprawy szczęśliwie, to depozyty dawały przebitki 10:1. A jak zatonął to strata. Zwyczaj ten przejęli później Fenicjanie. Ale to znacznie później. A ponieważ historia HS to 54 tys. lat, to być może wcześniej też tak było. Zapisków tylko nie ma. Ooo!

    0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816