Komentarze dnia
Like

Indolentny rząd, indolentnie prowadzona reforma OFE

12/12/2013
409 Wyświetlenia
2 Komentarze
4 minut czytania
Indolentny rząd, indolentnie prowadzona reforma OFE

Tej jesieni na OFE znają się wszyscy i wszyscy o nich piszą – przeważnie przeciw rządowym planom (już przyjetym przez sejm) o umorzeniu aktywów OFE w częsci składającej sie z obligacji skarbu państwa. Argumenty sa różne, poczawszy od konstytucyjnych po infantylne sądy, że rząd ukradł pieniadze przyszłych emerytow. Podnosi sie także roszczenia PTE z powodu zerwania umów i niebezpieczeństwo dochodzenia ich przed miedzynarodowymi trybunałami. Nie jestem zwolennikiem rządów koalicji pod przewodem PDT – wprost przeciwnie (dowodem mogą być setki moich wpisów na róznych portalach), ale wiekszość wypowiedzi, a szczególnie komentarzy – to mitologia.

0


 

“Umorzenie” obligacji, to nie kradzież – państwo nie będzie wykupywać obligacji od OFE (i płacić rocznych odsetek), ale jednocześnie przejmuje zobowiazania emerytalne od OFE w zakresie przejętych aktywów. Emeryt na tej operacji nie traci – jego indywidualne konto (w myśl zasady zdefiniowanej składki) pozostaje bez zmian. Wartość konta w ZUS począwszy od roku 1999 rosła średnio 6,8 % rocznie, a w OFE 6,6 %. Gdyby waloryzacja skumulowanej składki emeryta była proporcjonalna do PKB, to przyrosty byłyby powyżej 8% rocznie. W dotychczasowym systemie (wraz z obowiazujacym OFE – ich udział został ponad 2 lata temu zmniejszony z 7,3 % do 2,3 – póżniej nieco wzrastał) zdecydowana większa część przyszłych emerytur przypada na ZUS (całość składki, to 19,52 % podstawy). Obecna reforma nie będzie miała zdecydowanego wpływu na wysokość przyszłych emerytur.

Oczywicie, rząd “umarzając” obligacje wartośći 150 mld. zł. – zmniejsza o tę kwotę zadłużenie państwa, zmniejsza też wartość obsługi tego zadłuzenia o prawie 8 mld, zł. oddala niebezpieczeństwo przekroczenia progów ostrożniościowych dotyczacych zadłużenia i deficytu budżetowego. Kupuje sobie spokój w tych kwestiach przynajmniej na 2 lata; w kategoriach sekularnych opcja jest jednak zerowa (a nawet zobowiązania państwa w stosunku do przyszłych emerytów są większe, o ile większy jest przyrost PKB od średniej rentowności obligacji, które były dotychczas w posiadaniu OFE). Niebezpieczeństwo polega na tym, iż rząd, który myśli ‘kadencyjnie” może wykorzystać powstałe możliwości do dalszego zadłużania Polski, by mieć pieniądze na zbliżające się wyborcze kampanie – na nową porcje wyborczej kiełbasy. Dlatego wszystkie odpowiedzialne siły polityczne w Polsce powinny domagać się ustawowego obniżenia poziomu zadłużenia – proporcjonalnie do zmniejszenia jego wolumenu o owe 150 mld.

Pozostaje jeszcze kwestia niezmienonej stawki “za zarządzanie OFE” – o tym obecna reforma skrzętnie milczy – nagłaśnia sie jedynie obniżenie prowizji pobieranej przy wpłacie składki (z 3,5 % do 1,75 %). Tymczasem w czasie okresu składkowego – 40 lat – wartość pobranego od aktywów odpisu “za zarzadzenie” wynosi ponad 14 % wartości skumulowanej składki. Wystarczy powiedzieć, iż od 300 mld. zł. zgromadzonych w OFE – PTE pobiorą sobie za r.2013 ok 1,8 mld. zł., a w ciągu istnienia OFE – PTE “zarobiły” na tej składce ponad 17 mld. zł. Być może jest cicha ugoda z międzynarodowym kapitałem bankowym, by sprawy tego odpisu nie ruszać – wówczas nie bedzie dochodzenia roszczeń z tytułu zerwania umów w sprawie prowadzenia OFE. To jest działanie za plecami Polaków, to wynik indolentnego sposobu stopniowej likwidacji OFE; a wystarczyło sięgnąć po wzorzec węgierski polegający na tym, że to przyszli emeryci rezygnują z OFE, a nie państwo arbitralnie przejmuje ich aktywa – wówczas nie byłoby prawnej podstawy do kwestionowania tego przez PTE i ich właścicieli – miedzynarodowych banków.

Stało się – jak zwykle w przypadku tego nieudolnego rządu – pożądana zmiana została przeprowadzona z maksymalną stratą dla Polski i Polaków.

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Janusz40

337 publikacje
31 komentarze
 

2 komentarz

  1. *Salutes*I know and have spoken to some of the jnouir officers in OFE, some of whom were not very happy with the media presence and reporting(that typical “need to know” mentality that still permeates the echelons of the SAF)… COL Tan’s leadership with respect to media relations during OFE gave the SAF an almost unheard of visibility to the world and even to us Singaporeans. It was a tragedy that he was called back at such a young age, what else could he have accomplished during his career will never be known.

    0
  2. Lil man, sorry man, this hot black girl i dont know anymore pics of her . hoflupely somebody else has found more of her and can submit her other pics here to My Black Gfs site

    0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816