POLSKA
Like

Indeks manipulacji

02/11/2014
733 Wyświetlenia
9 Komentarze
8 minut czytania
Indeks manipulacji

Kolejny sondaż przeprowadzony na świecie przez instytut IPSOS-MORI wśród ponad 11 tysięcy mieszkańców z 14 państw miał na celu zbadanie, jak społeczny odbiór problemów współczesności ma się do ich rzeczywistej skali.

0


1.

Badanie potocznie nazwano „indeksem ignorancji”. Jeśli wierzyć mainstreamowym mediom – Polska zajęła w nim przedostatnie miejsce.
Czołowa piątka to Szwedzi, Niemcy, Japończycy, Hiszpanie i Brytyjczycy. Koniec tabeli zamykają Włosi, Amerykanie, Koreańczycy, Polacy i Węgrzy.
http://www.biznes.polskaprasa.pl/1593331-Globalny-indeks-ignorancji-Polacy-w-czolowce-najgorzej-poinformowanych-narodow.html
Niestety, media nie zająknęły się nawet, że wynik ten całkowicie je obciąża.

dreamstime_xs_10807149

2.

Konkretnie.
Na pytanie, ile nieletnich zachodzi w ciążę Polacy odpowiedzieli, że ok. 18%. Tymczasem jest to tylko 1%. Ciut lepsi Amerykanie uważali, że co czwarta nastolatka jest w ciąży, ale naprawdę w USA problem ten dotyczy 3%.
Z kolei ilość emerytów Włosi w sondażu zawyżyli prawie 2,5 raza, Polacy – blisko trzykrotnie.
To i tak niewiele, gdy przyjrzymy się szacunkowi populacji muzułmanów w danym kraju. W Polsce, przy ok. jedno promilowej społeczności zdaniem pytanych jest ich aż 5%. Ilość emigrantów polska opinia społeczna szacuje na 14%, czyli ponad 7 razy więcej, niż jest w rzeczywistości.

3.

Niestety media nie podały, jak brzmiały inne pytania. Szkoda, bo często już na tym etapie dochodzi do manipulacji. Takim szkolnym przykładem jest pytanie: Czy powiedziałeś żonie, że ją zdradzasz? Rzecz jasna interlokutor ma do wyboru jedynie dwie odpowiedzi: TAK i NIE.
A potem na podstawie odpowiedzi liczymy odsetek mężczyzn uczciwych wobec swoich połowic doliczając do „kłamczuchów” również tych, którzy odmówili odpowiedzi na tak sformułowane pytanie.

images

4.

Dwa lata temu przypomniałem manipulację wg A. Chomsky’ego:

Kluczowym elementem kontroli społeczeństwa jest strategia polegająca na odwróceniu uwagi publicznej od istotnych spraw i zmian dokonywanych przez polityczne i ekonomiczne elity, poprzez technikę ciągłego rozpraszania uwagi i nagromadzenia nieistotnych informacji. Strategia odwrócenia uwagi jest również niezbędna aby zapobiec zainteresowaniu społeczeństwa podstawową wiedzą z zakresu nauki, ekonomii, psychologii, neurobiologii i cybernetyki. „Opinia publiczna odwrócona od realnych problemów społecznych, zniewolona przez nieważne sprawy. Spraw, by społeczeństwo było zajęte, zajęte, zajęte, bez czasu na myślenie, wciąż na roli ze zwierzętami (cyt. tłum. za „Silent Weapons for Quiet Wars”).(…)
https://3obieg.pl/manipulacja-wg-chomskyego

alej13

W tym kontekście “indeks ignorancji” wskazuje, że społeczeństwo polskie poddawane jest manipulacji na skalę o wiele większą, niż inne. Czy dlatego, że społeczeństwo szwedzkie już jest odpowiednio ukształtowane? Podobnie niemieckie. Włosi natomiast to ciągle jeszcze katolicki ciemnogród, a nad nami i Węgrami pracują dopiero od niespełna pokolenia.

5.

Od lat 1920-tych wiadomo oficjalnie, że celem różnych –izmów lub –yzmów (komunizm, nazizm, faszyzm) było utworzenie nowego człowieka. Jednak brutalne metody Stalina i Hitlera nie przyniosły spodziewanych efektów poza hekatombami ofiar. Dlatego dzisiaj działanie jest o wiele bardziej subtelne.
Spraw, aby społeczeństwo było niezdolne do zrozumienia technik oraz metod kontroli i zniewolenia. „Edukacja oferowana niższym klasom musi być na tyle uboga i przeciętna na ile to możliwe, aby przepaść ignorancji pomiędzy niższymi a wyższymi klasami była dla niższych klas niezrozumiała (zob. Silent Weapons for Quiet War).
(op.cit.)

obama425

Zamiast policji politycznej, więzień, obozów i rozstrzeliwań wystarczy już tylko poprawność polityczna? I coraz bardziej rozszerzane określenie mowa nienawiści? Tolerancja, która naprawdę oznacza wymuszaną afirmację zachowań, które wczoraj były uznane za patologiczne?
Czy działania brutalne, mające zmienić człowieka w ciągu jednego pokolenia, co okazało się utopią, zostały zastąpione działaniami subtelnymi, obliczonymi na czas kilkukrotnie dłuższy?

6.

Kolejnym, istotnym elementem kontroli społeczeństwa jest zamiana buntu na poczucie winy.
Pozwól, aby jednostki uwierzyły, że są jedynymi winnymi swoich niepowodzeń, a to przez niedostatek inteligencji, zdolności, starań. Tak więc, zamiast buntować się przeciwko systemowi ekonomicznemu, jednostka będzie żyła w poczuciu dewaluacji własnej wartości, winy, co prowadzi do depresji, a ta do zahamowania działań. A bez działań nie ma rewolucji!
(op. cit.)

sarkozy

Media nie podały, jakie były inne pytania tego „testu”. Bo pewnie nie odbiegliśmy w nich zanadto od średniej ogólnoświatowej. Poczęstowano nas najwyraźniej tymi, w których faktycznie odbiegliśmy sporo od stanu (w miarę) rzeczywistego.
My, Polacy, musimy wiedzieć, że jesteśmy ciemnogrodem, ogonem Europy, bo szacujemy liczbę muzułmanów w naszym kraju na 50 razy większą, niż jest w rzeczywistości.
Jesteśmy zatem uprzedzeni antyislamsko.
A do tego śmiało możemy pozwolić sobie na wpuszczenie emigrantów, choć naprawdę trudno uznać, aby status bezrobotnego w RP stanowił marzenie nawet najuboższego Etiopczyka czy mieszkańca Jemenu.
Co z tego, że ciut wcześniej ten sam mainstream nakreślił wizję Szwecji – kraju trzeciego świata w najbliższej przyszłości, do czego prowadzi polityka narzucana nam teraz wszelkimi możliwymi sposobami?
Ważne jest, że oto znowu okazaliśmy się gorsi.
A jako gorsi nie możemy przecież marzyć o rychłym dogonieniu płacowym tych, co to na zachód od Odry i Nysy Łużyckiej żyją.
Tych lepszych.
A więc musimy się zmienić, nie buntować.

a10

7.

Przez ostatnich 50 lat szybki postęp w nauce wygenerował rosnącą przepaść pomiędzy wiedzą dostępną szerokim masom a tą zarezerwowaną dla wąskich elit. Dzięki biologii, neurobiologii i psychologii stosowanej „system” osiągnął zaawansowaną wiedzę na temat istnień ludzkich, zarówno fizyczną jak i psychologiczną. Obecnie system zna lepiej jednostkę niż ona sama siebie. Oznacza to, że w większości przypadków ma on większą kontrolę nad jednostkami, niż jednostki nad sobą.
(A. Chomsky)
Ktoś za wszelką cenę próbuje zepchnąć nas na dół.
I potem mocno nas w tej jamie przytrzymać.
…………………………………………………………………………………

Czy tylko ja mam takie wrażenie?

2.11 2014

Inne zapisy autora:

0

Humpty Dumpty
Humpty Dumpty

1842 publikacje
75 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816