HYDE PARK
Like

IKE czy IKZE? Który sposób oszczędzenia na emeryturę wybrać?

19/09/2017
1056 Wyświetlenia
0 Komentarze
6 minut czytania
IKE czy IKZE? Który sposób oszczędzenia na emeryturę wybrać?

Rośnie liczba osób, które odkładają środki na przyszłą emeryturę, gromadząc je na IKE oraz IKZE. Chociaż oba rozwiązania pozwalają oszczędzać pieniądze z myślą o przyszłości, różnią się istotnymi detalami. Na którą opcję warto się zdecydować?

0


IKE czy IKZE – to częsty dylemat Polaków, którzy postanawiają odkładać środki z myślą o emeryturze. Wybór jednego z rozwiązań nie jest prosty, ponieważ obie opcje są do siebie zbliżone. Należy zatem przeanalizować wszystkie podobieństwa i różnice, a podjęcie decyzji będzie łatwiejsze.

Częstotliwość dokonywanych wpłat

Zastanawiając się nad kwestią wyboru: IKE czy IKZE, należy wziąć pod uwagę częstotliwość dokonywanych wpłat na emeryturę. W obu przypadkach istnieje możliwość dopasowania metody odkładania środków do swoich możliwości finansowych. Pieniądze można wpłacać nieregularnie, każdego miesiąca lub jednorazowo – zarówno w ramach IKE, jak i IKZE.

Warto przy tym pamiętać, aby zawsze zweryfikować wewnętrzne zasady instytucji finansowej, która oferuje dany produkt. Każda we własnym zakresie definiuje harmonogram i wysokość wpłat – szczególnie wpłat minimalnych oraz pierwszej wpłaty.

Roczne limity wpłat

Zarówno w przypadku IKE, jak i IKZE nakładane są roczne limity na wpłaty:

  • IKE – trzykrotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego na dany rok.
  • IKZE – 1,2-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego na dany rok.

Oznacza to, że w 2017 roku na IKE można maksymalnie wpłacić 12 789 zł. W przypadku IKZE będzie to 5 115,60 zł.

Warto uwzględnić korzyści podatkowe

Zarówno IKE, jak i IKZE dają posiadaczom kont korzyści podatkowe. Cechą wspólną obu rachunków jest możliwość uniknięcia podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatku Belki). W przypadku IKE jest to jednak osiągalne wyłącznie w momencie wypłaty środków już na emeryturze. Jeśli chodzi o IKZE zwrot środków przed osiągnięciem wieku emerytalnego nie powoduje konieczności uiszczenia podatku od zysków kapitałowych. Warto pamiętać, że dokonując zwrotu środków z IZKE przed osiągnięciem 65 lat trzeba zapłacić podatek dochodowy wg obowiązującej skali podatkowej.

Natomiast wypłacając środki z IKZE po osiągnięciu 65 lat pod warunkiem dokonywania wpłat przez co najmniej 5 lat kalendarzowych, będzie trzeba uregulować jedynie zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10 proc. od wypłacanej kwoty.

IKZE ma jednak pewną przewagę nad IKE. Rachunek tego typu pozwala osiągnąć znacznie więcej korzyści podatkowych. Posiadacze konta mają możliwość uzyskania ulgi podatkowej – mogą co roku odliczyć wpłacone w danym roku podatkowym kwoty. Jeśli podatnik znajduje się w pierwszym progu podatkowym (18%) może maksymalnie odliczyć 920,81 zł. Natomiast podatnicy z drugiego progu podatkowego (32%) mogą skorzystać z ulgi wynoszącej do 1 636,99 zł. Wysokość odliczenia zależy od sumy dokonanych wpłat.

Wypłata środków z możliwością zachowania ulg podatkowych

Wypłata środków zawsze odbywa się na wniosek posiadacza konta. Istnieją jednak pewne różnice, jeśli chodzi o moment wypłaty pieniędzy przy zachowaniu ulg podatkowych.

  • IKE

Aby wypłacić środki z zachowaniem ulg, należy ukończyć 60 lat lub ukończyć 55 lat przy jednoczesnym nabyciu uprawnień emerytalnych. Ponadto wpłat należy dokonywać przez minimum  5 dowolnych lat lub dokonać wpłat w wysokości ponad połowy ich wartości nie później niż 5 lat przed dniem złożenia wniosku o wypłatę.

  • IKZE

Aby wypłacić środki w ramach IKZE, należy ukończyć 65 lat. Ponadto trzeba dokonywać wpłat na rachunek przez 5 latach kalendarzowych (wybranych dowolnie, bez konieczności zachowania ciągłości).

IKE czy IKZE?

Wybór między IKE a IKZE jest kwestią indywidualną, dlatego należy uwzględnić własne oczekiwania, preferencje i możliwości finansowe. Z jednej strony IKE pozwala więcej zaoszczędzić z uwagi na wyższe limity wpłat, ale z drugiej strony – to IKZE daje dodatkowe korzyści podatkowe (tj. możliwość skorzystania z ulgi podatkowej). Dlatego trzeba przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw”, a następnie podjąć decyzję.

A może założyć zarówno IKE jak i IKZE ? – warto to przemyśleć, należy tylko pamiętać, że można posiadać tylko jedno konto IKE i tylko jedno konto IKZE.

Inne zapisy autora:

0

kampanieonline
kampanieonline

310 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816