POLSKA
Like

Ikara 5. O willi zagrabionej rodzinie Przedpełskich przez Wojciecha Jaruzelskiego

12/12/2013
4273 Wyświetlenia
26 Komentarze
10 minut czytania
Ikara 5. O willi zagrabionej rodzinie Przedpełskich przez Wojciecha Jaruzelskiego

Rozmowa z Magdaleną Przedpełską, matką Ryszarda Przedpełskiego, jednego ze spadkobierców nieruchomości, którą od lat bezprawnie zajmuje generał Wojciech Jaruzelski.

0


 

 

Maciej Rysiewicz

Historia willi, w której mieszka dzisiaj Wojciech Jaruzelski nie jest bliżej znana opinii publicznej. Pojawiały się, co prawda, incydentalnie, wiadomości, że generał wszedł w posiadanie tego domu niezgodnie z prawem, ale o szczegółach tej „transakcji” próżno szukać w mediach konkretnych informacji.

Magdalena Przedpełska

Nieruchomość przy ulicy Ikara 5, tj. dom i działkę 1500 m2, położoną na warszawskim Mokotowie, nieopodal ulicy Puławskiej, kupili w 1938 roku od Spółdzielni Mieszkaniowej Oficerów Lotników moi teściowie Wiktor i Lidia Przedpełscy.  Na akcie notarialnym zakupu widnieje podpis Lidii. Lidia, z domu Starkmeth, była drugą żoną Wiktora Przedpełskiego. Lidia i Wiktor mieli dwóch synów Jana i Tadeusza. Do rodziny Przedpełskich weszłam w  latach 60. XX w., wychodząc  za mąż za Jana. Zatem Lidia i Wiktor byli moimi teściami.

MR

Można domniemywać, że Wiktor Przedpełski był zamożnym i szanowanym obywatelem, skoro stać go było na zakup tak okazałej, na ówczesne czasy,  nieruchomości w Warszawie. Czy mogłaby Pani przybliżyć Czytelnikom „3obiegu” postać Swojego teścia?

MP

Wiktor urodził się w 1891 roku w Krasnem (powiat Ciechanów). Był absolwentem Szkoły Realnej Witolda Wróblewskiego w Warszawie (1908 matura), a potem wydziału chemii Politechniki we Lwowie. Od lat młodzieńczych działał w Polskiej Partii Socjalistycznej.  W 1914 roku został aresztowany na terenie Królestwa Polskiego i zesłany do Rosji, do guberni tobolskiej. Do Polski wrócił w 1919 roku i jako ochotnik wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej w walkach o Lwów. Teść był jednym z organizatorów Polskiej Organizacji Wojskowej na Górnym Śląsku. Jako inspektor POW na obszarze Inspektoratu II działał w  powiecie bytomskim, katowickim i zabrskim. Był także uczestnikiem powstań śląskich. W 1924 roku związał się z konspiracyjnym Związkiem Patriotycznym, a trzy lata później wstąpił do Związku Naprawy Rzeczpospolitej (był członkiem Egzekutywy Naczelnej). W 1928 wstąpił do BBWR i został wybrany z jego listy do sejmu RP. Do chwili wybuchu II wojny światowej działał w wielu gospodarczych  organizacjach, m. in. był wiceprezesem rady nadzorczej, założonych w 1923 Zakładów Chemicznych “Kutno”, potem członkiem  RG Powszechnej Wystawy Krajowej w Poznaniu. Był Prezesem Państwowych Zakładów Przemysłowo-Zbożowych, także prezesem Polskiego Związku Bekonowego (od 1934 Polski Związek Eksporterów Bekonu i Artykułów Zwierzęcych) a od 1933, Polskiego Eksportu Spirytusu i Wódek. Wiktor Przedpełski był  twórcą Towarzystwa Handlu Międzynarodowego “Dal” S.A., członkiem Rady Giełdy Zbożowo-Towarowej w Warszawie, a także rady nadzorczej Towarzystwa Przemysłowo-Handlowego “Bacutil” i zarządu Polsko-Brytyjskiej Izby Handlowej.

Uff, tych funkcji miał chyba jeszcze więcej, ale nie o wszystkich dzisiaj pamiętam. Nie wolno zapominać, że II RP doceniła zasługi Wiktora i uczyniła Go Kawalerem  Orderu Virtuti Militari, Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski , Krzyża Niepodległości i Krzyża na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi. Zmarł na emigracji, w Nowym Jorku,  w 1941 roku

MR

Życiorys, czapki z głów!

MP

Ale niech pan nie zapomina, że brat Wiktora, Bolesław był senatorem RP. Przedpełscy to była rodzina przez duże „R” w II Rzeczpospolitej. Ale to już jest historia na zupełnie inne opowiadanie.

MR

Zatem wróćmy na Ikara 5!

MP

Teściowie niedługo cieszyli się nowym domem. Wybucha wojna. Wiktor i Lidia wyjeżdżają z Polski do Rumunii w 1939 roku, razem z rządem i  Rydzem- Śmigłym. W domu na warszawskim Mokotowie pozostaje bliższa i dalsza rodzina. Trzeba pamiętać, że Lidia miała córkę z pierwszego małżeństwa Halinę Lidię Duma de Vajda Hunyad, a Wiktor syna z pierwszego małżeństwa, Czesława. Na Ikara 5 miał kto mieszkać! Według relacji rodzinnych willa dawała schronienie akowskiemu podziemiu aż do 1944 roku, czyli do Powstania Warszawskiego.  Polsce, szczególnie zasłużyła się Halina Lidia Duma de Vajda Hunyad, po mężu Martin (ur. 20.08.1911 r.). Od początku okupacji przystąpiła do działalności konspiracyjnej. W czasie powstania pracowała w Biurze Informacji i Propagandy AK jako redaktorka dziennika powstańczego “Warszawa Walczy”. Po wojnie zeszła do podziemia antykomunistycznego. Z tego powodu, uciekając przed aresztowaniem, przez zieloną granicę, wyjechała do Anglii jesienią 1946 roku.

Willa na Ikara po Powstaniu i po wojnie opustoszała. Bez opieki właścicieli w 1945 roku została zajęta przez dzikich lokatorów.

MR

Wiktor umiera w 1941 roku, a Lidia?

MP

Lidia umiera w 1983 roku.

MR

Jakie są dalsze losy nieruchomości?

MP

Willa została odebrana rodzinie Przedpełskich w 1945 roku na mocy tzw. Dekretu Bieruta. Na jego mocy na własność gminy m.st. Warszawy przechodziły wszelkie grunty w przedwojennych granicach miasta. Teoria dekretu była taka, że miał nie dotyczyć budynków, a tylko gruntów. Budynki znajdujące się na nich miały pozostać własnością dotychczasowych właścicieli. W praktyce zabierano jednak właścicielom również domy lub poddawano je obowiązkowi kwaterunku. Willę na Ikara 5 przejęło Ministerstwo Obrony Narodowej. Nieruchomość na Ikara 5 był łatwym kąskiem, bo właściciele, i potencjalni spadkobiercy, w 1945/1946 roku, albo już nie żyli, jak Wiktor Przedpełski, albo przebywali  na emigracji, jak Lidia  ze swoja córką Haliną Lidią  i dziećmi Janem i Tadeuszem. Nie bez znaczenia musiała być przeszłość właścicieli i ich postawa narodowo-wyzwoleńcza. Komuniści  mścili się na polskich patriotach. Rodzinę Przedpełskich i Halinę Martin trzeba było represjonować! Zatem odebrano im ich przedwojenny majątek. W tym wypadku willę na Ikara 5.

MR

Kto zarządzał majątkiem na Ikara 5 po 1945 roku?

MP

Wojsko. Tzn. resort, nie wiem jak to się wtedy nazywało, ale ministerstwa obrony narodowej. Kto tam mieszkał i na jakiej podstawie nie mam pojęcia.

MR

A kiedy wprowadził się do willi Wojciech Jaruzelski?

MP

Chyba w 1973 roku, a w 1979 roku kupił od Skarbu Państwa nasz rodzinny dom za ok. 320 tys. złotych, uzyskując od tej kwoty 70% bonifikatę. Czyli kupił ten dom od złodzieja (legitymującego się dekretem Bieruta), tj. od Skarbu Państwa, właściwie za darmo.

MR

Wiem, że toczy się sądowy spór o nieruchomość  przy ulicy Ikara 5 w Warszawie.

MP

To prawda. Od lat staramy się odzyskać nasza własność. Po 1989 roku występowali w tej sprawie mój nieżyjący już mąż Jan, syn Wiktora Przedpełskiego, córka Lidii Przedpełskiej z pierwszego małżeństwa Halina Martin i mój syn Ryszard Przedpełski, mieszkający dzisiaj w Nowym Jorku. Niestety, jak na razie, bezskutecznie. Wojciech Jaruzelski nie mieszka na Ikara 5 w swoim domu. Wojciech Jaruzelski ukradł rodzinie Przedpełskich willę na Ikara nr 5 w Warszawie.

MR

Rozumiem, że spotkamy się w nocy 13 grudnia pod willą Przedpełskich na Ikara 5, żeby wykrzyczeć  generałowi żal za nasze narodowe krzywdy. Prasa napisze, że manifestacja odbyła się pod willa Jaruzelskiego, ale to nieprawda…

MP

Tak to nieprawda, willa na Ikara 5 nie należy do Wojciecha Jaruzelskiego i nigdy nie należała. Do zobaczenia na manifestacji.

Inne zapisy autora:

0

Maciej Rysiewicz
Maciej Rysiewicz http://www.gorliceiokolice.eu

Dziennikarz i wydawca. Twórca portali "Bobowa Od-Nowa" i "Gorlice i Okolice" w powiecie gorlickim (www.gorliceiokolice.eu). Zastępca redaktora naczelnego portalu "3obieg". Redaktor naczelny portalu "Zdrowie za Zdrowie". W latach 2004-2013 wydawca i redaktor naczelny czasopism "Kalendarz Pszczelarza" i "Przegląd Pszczelarski". Autor książek "Ule i pasieki w Polsce" i "Krynica Zdrój - miasto, ludzie, okolice". Właściciel Wydawnictwa WILCZYSKA (www.wilczyska.eu). Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

628 publikacje
270 komentarze
 

 1. Avatar Art

  Czy nie czas już na trochę radykalniejsze “demonstracje”,jeżeli obecne prawo i “sprawiedliwość” nie może dosięgnąć zbrodniarzy?Oni sobie kpią z Polaków,więc czas aby zastosować wobec nich prawo piści!Niejaki “doradca” prezydęta,a więc opłacany prymityw z podatków uwłacza pamięci zamordowanej w Rosji +A.Walentynowicz!Czy nie znajdzie się ktoś odważny i nie przypomni typkowi,że żyje,żre i zarabia w Polsce i to Polacy karmią go(podatki)?

  0
 2. Avatar RICO

  Przestańcie napadać na Jaruzela ! Nie bronię go .Weźcie się lepiej za nową tuskowo-unijną komunę.Ona was szybciej zniszczy moralnie i ekonomicznie !

  0
  • Przecież mowa tu o prywatnej batalii o własność (którą spadkobiercy pewnie i tak przegrają). Czemu się podniecasz?

   0
  • Avatar Max Otto von Stirlitz

   Senior RICO
   Bingo ! by dr Jerzyk
   😎

   0
  • Jest taki gatunek mrówek, gdzie po zabiciu królowej matki mrowiska instaluje się królową napastników i przez modyfikację swych feromonów powoduje, że podbite mrówki uznają ją za swoją i oszukane w ten sposób zaczynają pracować na najeźdzców. Czy naród Polski nie przypomina tych zniewolonych mrówek? A pomyśleć, że mrówki podobno kierują się tylko instynktem, a Polakom Pan Bóg dał wolną wolę i na dodatek podobno i rozum?

   0
   • Avatar Robert D.

    Mrówka rudnica (Formica rufa) takie królowe sąsiednie mrowiska instalują nam od wielu lat.Nie wszystkie mrówki traktują je jako swoje ale będąc w rozproszeniu nie mają siły przebicia . Smutna prawda

    0
 3. Avatar AS

  Fotka. A co to za zaciek pod rynną? Czy ktoś się nim wreszcie zainteresuje? Tylko patrzeć a tynk odpadnie. Gdzie jest gospodarz posesji? Znowu w szpitalu? To czego jego żona, nic z tym nie zrobi? A gdzie ADM?

  0
 4. Avatar Max Otto von Stirlitz

  pan AS
  Widzisz, ze nazwa ulicy jest inna, a powinna byc Alternatywy 4 , gospodarz domu Aniol i wszystko jasne, wiec bez egzorcyzmöw.
  Prowadze kweste na bilet lotniczy do Dallas dla matrioszki jaruzela..

  0
 5. Avatar Sceptissimus

  Prztyczek pod adresem autora:
  “Można domniemywać, że Wiktor Przedpełski był zamożnym i szanowanym obywatelem, skoro stać go było na zakup tak okazałej, na ówczesne czasy, nieruchomości w Warszawie.”
  Czy faktycznie jest to takim oczywistym?
  I jeszcze jedna uwaga:
  Abstrachując od ślepej wrony, dla której właściwym miejscem jest latarnia… Po wojnie sytuacja lokalowa w większości krajów Europy była tak złą, że absolutnie konieczną była tzw. publiczna gospodarka zasobami, czyli mówiąc krótko ograniczanie właścicieli w ich prawach. Naturalnie komuchy doprowadzili te praktyki do granic zwykłego rabunku, ale wypada wspomnieć o tych okolicznościach – dla uzmysłowienia zwłaszcza młodym, wykształconym idiotom (których nie brak po obu stronach barykady), że własność nie jest pojęciem absolutnym.
  I tak na marginesie, sprawy dotyczące własności i ich zwrotu to bardzo nośny temat. Zwłaszcza dla niezbyt intensywnie zatrudniających własne szare komórki czytelników i uczestników różnego rodzaju forów o tzw.. profilu wolnorynkowym, wolnościowym, prawicowo-liberalnym etc. Klika już razy zwracałem się z propozycją wyznaczenia logicznie uzasadnionej cezury czasowej, od której to należałoby dążyć konsekwentnie do reprywatyzacji – nikt nie był w stanie niczego takiego przedstawić…

  0
 6. Avatar Max Otto von Stirlitz

  Mr.Prztyczek _Sceptissimus.

  Abstrahowac panie sceptyku jest poprawnie po polsku .Reszta komentarza zalosna jak smutek chuja we wsi Glucha Dolna, soltysa o poranku, po oddaniu moczu.
  65.000.000.000 $ czyli 65 duuuzych baniek papieru jakich domaga sie grupka pejsowych od Polski, jako zrabowanego mienia zydowskiego to wg.ciebie , kmiotku intelektualny ,to ” ..wlasnosc nie w pojeciu absolutnym…nosnik tematu w cezurze czasowej.. ? ”
  Czysty pseudointelektualny belkot , nowomowa liberalna (sic!) tylko na przykladzie wlasnosci polskiej zrabowanej przez sowiecka matrioszke, smiecia do odstrzalu .
  Ziemi wraz z budynkiem –ul.Ikara 5 –Warszawa, Polska.
  Ile ci placa gnojku za twoje smrody sieczki mözgowej , pytam bo nie wiem.

  0
 7. a jak się to ma do tekstu Pawła Brojka – “To nie jest willa Jaruzelskiego – to ukradziony dom polskiej patriotki, którego do końca życia nie odzyskała.(…)”

  http://niezlomni.com/?p=3463

  0
  • Avatar Maciej Rysiewicz

   Andrzeju, dobrze się ma. Halina Martin z domu Duma de Vajda Hunyad była córką z pierwszegoi małżeństwa Lidii, żony Wiktora Przedpełskiego. Jej nazwisko pada w tekście. Była jednym ze spadkobierców.

   0
 8. Avatar Max Otto von Stirlitz

  Mr.Andrzej Slonawski
  Nijak sie ma Andrju, liczy sie tylko zasada, a nie ilosc spadkobiercöw, drzewo genealogiczne potencjalnych dziedzicöw fortuny ( sic! ) chalupki przy ulicy Ikara 5 w Warszawie , piekielko Polaköw w staraniu sie o schede etc.etc.
  Zasada brzmi : wlasnosc prywatna jest swieta, jak papiez polski John Pablo Secundo *.
  To wszystko.

  *

  0
  • a jak się mają do tych świętości sprawy pejsatych majątków mianowicie 90% majątku pejsatych była zagrabiona patriotom polskim. Pejsaci wydawali Polaków Carowi i zajmowali ich majątki i nazwiska. Tak zrobił również Dzierżyński ten od Czekistów prawdziwie to Rufin pejsaty który wielokrotnie kapował na rodzinę Dzierżyńskich co Carskiej milicji. Następnie rodzinę Dzierżyńskiego Rosjanie wywieźli za Ural a pejsaty Rufin zainstalował się w majątku i przyjął ich nazwisko.
   Uważasz, że to ich majątek ?
   A co z majątkami tych którzy współpracowali z Niemcami w czasie I i II wojny jak np. Manufaktóra łódzka prowadziła produkcję dla Niemców tym samym właściciel, oczywiście pejsaty zarabiał.

   0
 9. Avatar AS (niedobry)

  Nikt nie zareagował na mój wpis. Szkoda. Prosimy autora o więcej tematów zastępczych a przejętych nimi komentatorów o następne wpisy. Pozdrawiam!

  0
 10. Avatar Max Otto von Stirlitz

  pan AS
  to klamstwo, prosze uwazniej czytac “komenty” , a moze waszmosc droczy sie jak baba, w nosie ??*
  Stosowne uszanowanie.
  * godz.11:31 czasu polskiego 13.12.201r.

  0
 11. Bul-Komorowski właśnie zapalił pod żyrandolem w oknie pałacu prezydenckiego “światło pokoju”. Wzywa w tej chwili do zapalania w każdym domu! Usiłuje wprowadzić nam żydowski zwyczaj świętowania ich wolności, ich zwycięstw, które ZAWSZE BYŁY NASZYMI KLĘSKAMI, dlatego w Polsce obchodzimy rocznicę klęsk – DLA RZĄDZĄCEJ MAFII ŻYDOWSKIEJ to są zwycięstwa. Teraz Bul-Komorowski z Bulową wprowadzają nam talmudyczne zwyczaje w budynku administracji państwa, które JEST KATOLICKIE.

  0
 12. Avatar Sceptissimus

  No, nie wiem na ile jest katolickie skoro jego katoliccy jak powiadasz obywatele dokonują takich a nie innych wyborów politycznych. Bula i Bulową, podobnie jak takiego na przykład Kwacha można zrozumieć; w końcu pamiętają po prostu o korzeniach, ale że etniczni Polacy o nich zapomnieli – tego nie da się usprawiedliwić.

  0
  • Avatar Max Otto von Stirlitz

   Wystarczy przejrzec liste zabitych na blogu gajowego maruchy, tam znajdziesz odpowiedz, dlaczego Polacy nie decyduja w swoim “wlasnym” kraju.
   A bull Komoruski w trakcie wizyty w Izraelu, zostal przeciez wezwany po smierci zimnego obecnie , juz w spokoju, Zölwia tadzia Bossa Mazowwieckiego, i podpisal umowe o zwrot mienia zydowskiego .
   Kwota pozostaje tajemnica panstwowa.
   A jaka byla imprezka, tance, spiewy i swawole, byly nawet bisy. Ozeszkurwa blac.
   Stara bullowa nawet menu wziela sobie na pamiatke.Jerusalem Post szybko pozniej “zdjal z sieci” artykulik mowiacy jak to polska “szlachta jerozolimska ” bawila z robocza wizyta.
   Shalom !

   0
 13. Tak samo J. Kaczyński mieszka w domu ukradzionym przez żydobolszewię Rodzinie Kuli Lisa podarowanym Jej przez marszałka Piłsudskiego za zasługi wojenne syna. Podarowano ją ojcu Kaczyńskich. J.K przepisał już go na dalekich krewnych za dożywotnią opiekę. Rodzinę wygoniono z Warszawy bez prawa powrotu.

  0
 14. Pingback: O willi zagrabionej rodzinie Przedpełskich przez Wojciecha Jaruzelskiego « WIERZE UFAM MIŁUJĘ

 15. nie wspominajac o Rydzu-Smiglym, tym zydkiem, ktory salwowal sie z oblezonej Polski ucieczka? to ma byc Wodz Naczelny? w takiej sytuacji wypada co najmniej pozostac w kraju… a Kaczynski to stary karzel komunistycznej reakcji. bedzie wkrotce ratowal dupy szerokiej rodzince od stryczka. czy on nie wie, ze my wiemy, kim on jest i kim jest jego towarzystwo? ale poki co, moze jeszcze zrobic cos dobrego dla Polski. tyle, ze jest osamotniony… poza rzadkimi wyjatkami. miejmy nadzieje, ze nie zepsuje sie jak sanacja…

  0
 16. Avatar kinga

  I GDZIE JEST WŁADZA W TYM MOMENCIE? może by poświęcić temu trochę uwagi i wreszcie WYREGULOWAĆ RACHUNKI?
  ja się nie zgodzę, żeby ktoś dostał tą darmową wille w spadku!!!!!!!!!! proszę ją ODDAĆ PAŃSTWU i umieścić tam jakiś instytut służący społeczeństwu. Dom starców albo dom dziecka na odpowiednia ilość osób COKOLWIEK, a tej rodzince oddać te grosze które dali w latach 70. i NIECH POTOMKOWIE PÓJDĄ DO UCZCIWEJ ROBOTY, a nie żerują na sławnych komunistach.

  0
 17. Avatar Renata

  @Ryszard Przedpełski

  Ryśku – jeżeli tutaj zajrzysz, bardzo proszę o kontakt mailowy: renklar@yahoo.de

  0
 18. Avatar Janur

  Jestem za reprywatyzacją ale na warunku spłacenia zaciągniętych w polskich bankach kredytów oraz spłacenia kredytów, które Polskie Państwo spłaciło za swoich Obywateli przedwojennych. I drugi warunek zwrotu poniesionych nakładów na remonty odbudowanie oraz podatki od dnia zakończenia działań wojennych do chwili reprywatyzacji. W przeciwnym wypadku przy tym korycie czy jak inni nazywają żłobie zmienią się tylko zwierzaki.

  0
 19. Nie ma dwoch zdan dom powinien byc oddany spadkobiercom a zlodziejstwo jaruzela potepione. Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz – wlasciciel z rodzina wyjezdza z dowodztwem do Rumunii zaraz po wybuchu wojny . No wlasnie czemu do tej pory historycy nie zajma sie tym tematem ze najwazniejsi ludzie w kraju ktorzy mieli dawac przyklad i sterowac obrona ojczyzny zawijaja sie i spieprzaja gdzie pieprz rosnie zostawiajac w zasadzie w rozsypce cala armie ??? To jest ten wychwalany patriotyzm i bohaterstwo ???

  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816