Bez kategorii
Like

II wojna światowa – bilans dla Polski

08/05/2012
373 Wyświetlenia
0 Komentarze
1 minut czytania
no-cover

Wygrani czy przegrani?

0


Jako jedyny kraj od pierwszego do ostatniego dnia wojny braliśmy w niej udział, nasi żołnierze walczyli na wszystkich frontach. Ruch oporu stworzył największą na świecie armię podziemną i sprawne struktury administracyjne podziemnego państwa. Jak zatem bycie po stronie zwycięzców skutkowało dla Polski?

Terytorium naszego kraju zmniejszyło się z 390tys.km2 do 312 tys. Liczba poległych, zmarłych i pomordowanych obywateli polskich stanowiła 21% populacji (ok. 7,5mln) Straty majątku narodowego to 38%, z czego w przemyśle 50%. w przeliczeniu na ówczesne dolary to olbrzymia suma 50mld. Straty w dobrach kultury – nie do oszacowania.

Mimo wszystko w oczach naszych sprzymierzeńców nie zasłużyliśmy nawet na udział w paradzie zwycięstwa w Londynie. Dobrze ze wspaniałomyślnie potrącili z rezerw Banku Polskiego tylko 13 mln funtów za wydatki na działalność rządu RP. Mogli wszak dużo więcej; za uzbrojenie, żołd itp..Haracz za "wyzwolenie" przez Armię Czerwoną spłacaliśmy do niedawna.

Tak więc z kraju który przed wojną doganiał kraje zachodu stoczyliśmy się w przepaść którą pogłębiły następne lata rządów komunistów

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Hobo

NULL

31 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758