Bez kategorii
Like

I Regionalna Konwencja Solidarnej Polski w Katowicach

11/03/2012
244 Wyświetlenia
0 Komentarze
8 minut czytania
no-cover

I Katowicka konwencja regionalna Solidarnej Polski odbyła się w Bibliotece Śląskiej 10 marca 2012r. Uczestniczyło w niej około 200 osób.

0


 
Polska za mało wie o Śląsku – mówił podczas sobotniej (2012.03.10) konwencji regionalnej Solidarnej Polski w Katowicach poseł Ludwik Dorn. Za jedno ze zobowiązań polityków Solidarnej Polski wobec Śląska uznał przywrócenie w Polsce wiedzy o historii tego regionu.
 
 
 
Polska ma problem związany ze Śląskiem, że o walce Śląska o polskość za mało wie, że więcej wynosimy ze szkoły, z lektur, o tych powstaniach, które rodziły się w Kongresówce bądź w Wielkopolsce, a za mało wiemy o walce Ślązaków o polskość, o powstaniach śląskich i o upartej organicznej pracy Polaków, księży, działaczy o polskość Śląska – mówił Ludwik Dorn.
 
 
Nie powstał taki serial, jaki powstał o Wielkopolsce: "Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy". Trzeba, aby powstał i w polskiej telewizji publicznej był emitowany serial o Śląsku i o tym, co się na Śląsku działo – podkreślił Ludwik Dorn. Ocenił, że przywrócenie wiedzy o wadze nie tylko gospodarczej roli Śląska, ale też historii tego regionu dla Polski, to zadanie dla polityków Solidarnej Polski. Europoseł Solidarnej Polski Jacek Kurski powiedział, że dla polityków Solidarnej Polski śląskość to uświęcona krwią i honorem powstańców śląskich i górników kopalń "Wujek", "Manifest Lipcowy", "Staszic", "Piast" i "Ziemowit", jawna i dumna opcja polska. W katowickiej konwencji regionalnej Solidarnej Polski uczestniczyli m.in. lider ugrupowania Zbigniew Ziobro, europoseł Jacek Kurski, szef klubu parlamentarnego Arkadiusz Mularczyk, oraz poseł Ludwik Dorn.
 

 

Na początku stycznia Solidarna Polska zainicjowała projekt zmierzający do zawieszenia unijnego pakietu energetyczno-klimatycznego – poprzez przeprowadzenie referendum europejskiego w tej sprawie. W akcję włączyła się m.in. śląsko-dąbrowska "Solidarność", która już od miesięcy alarmowała, że wdrożenie pakietu przez Polskę będzie oznaczało znaczne podwyższenie kosztów wytwarzania energii elektrycznej, a co za tym idzie poważne skutki dla obywateli i gospodarki. 

Inicjatywa Solidarnej Polski dotyczy skorzystania z tzw. Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej (EIO), wprowadzonej przez Traktat Lizboński. Postanowienia dotyczące EIO wejdą w życie 1 kwietnia 2012. Jak przypomniał w Katowicach Ludwik Dorn, skorzystanie z Inicjatywy wymaga zebrania co najmniej miliona podpisów w co najmniej siedmiu krajach członkowskich. 
 

"Dzięki naszej delegacji w eurogrupie politycznej Europa Wolności i Demokracji (EFD), możemy dzisiaj powiedzieć, że tych państw członkowskich, czy obywateli wspierających, będzie dużo, dużo więcej. Sądzę, że w kwietniu złożymy wniosek do rejestracji, a po złożeniu tego wniosku przystąpimy do zbierania podpisów. Sądzę, że będziemy twórcami wielkiego wydarzenia, kiedy miliony obywateli Polski, Czech, Wielkiej Brytanii, Danii i innych krajów powiedzą "nie" temu szaleństwu – powiedział Ludwik Dorn. 

Wśród innych kwestii ważnych dla regionu wymieniono kwestię przyjęcia tzw. ustawy metropolitalnej. Jak mówił Ludwik Dorn, gdy przestał pełnić funkcję szefa resortu spraw wewnętrznych, zaawansowana wówczas w toku sprawa została przerwana. "My do tego wrócimy, zwłaszcza że PO obiecała taką ustawę i tej obietnicy nie dotrzymała" – powiedział Ludwik Dorn. 

 
Poseł Solidarnej Polski skrytykował też zawartą przez PO na szczeblu sejmiku wojewódzkiego koalicję z Ruchem Autonomii Śląska, którą nazwał "niespotykaną i niesłychanie groźną". Ocenił, że RAŚ to organizacja nie "śląska", a "ślązakowska". "To, co robi PO zawierając koalicję z RAŚ, promując nie naród, a grupę zręcznych, inteligentnych, bezwzględnych i nastawionych przeciw Polsce ludzi, którzy chcą dla siebie znaleźć miejsce w obiegu politycznym, to jest szkodnictwo narodowe – ocenił. 
 

Dla nas w Solidarnej Polsce śląskość to nie jest żadna zakamuflowana opcja niemiecka – to była, jest i będzie jawna opcja polska – podkreślił. 

 
Jacek Kurski powiedział, że dla polityków Solidarnej Polski śląskość to uświęcona krwią i honorem powstańców śląskich i górników kopalń "Wujek", "Manifest Lipcowy", "Staszic", "Piast" i "Ziemowit", jawna i dumna opcja polska. 
 
 
 
 
Polska za mało wie o Śląsku – mówił podczas sobotniej konwencji regionalnej Solidarnej Polski w Katowicach poseł Ludwik Dorn. Za jedno ze zobowiązań polityków Solidarnej Polski wobec Śląska uznał przywrócenie w Polsce wiedzy o historii tego regionu. 

Liderzy ugrupowania przekonywali w Katowicach, że Solidarna Polska powstała jako drugie "płuco" polskiej prawicy. Przypominali główne tezy programowe, oparte m.in. na polityce prorodzinnej, ułatwieniach dla małego i średniego biznesu czy kontroli wielkiego biznesu – szczególnie z kapitałem zagranicznym. 
 

Naszym celem jest stworzenie wielkiej formacji politycznej, wielkiego ruchu, tak jak to uczynił Viktor Orban. Idźmy tą drogą, która przyniosła rezultaty, która przyniosła sukces. Musimy spowodować, aby dziesiątki tysięcy, a w perspektywie może i więcej Polaków zechciało zaangażować się w sprawy życia publicznego, politycznego – mówił Zbigniew Ziobro, podając, że deklaracje przystąpienia do Solidarnej Polski złożyło już w całym kraju ponad 5 tys. osób. 
 
 
 
 

 
Katowicka konwencja regionalna Solidarnej Polski odbyła się w Bibliotece Śląskiej. Prowadził ją regionalny koordynator Solidarnej Polski, wojewódzki radny Michał Wójcik. Kilku górników w galowych mundurach trzymało transparent "Prezydent RP Zbigniew Ziobro". Scenę zdobiły "husarskie skrzydła" śląsko-dąbrowskiej "Solidarności".
 Źródło: PAP.

 

Inne zapisy autora:

0

Mateusz Gruźla
Mateusz Gruźla

"W życiu nie chodzi o to jak mocno możesz uderzyć, ale o to jak mocno możesz dostać i dalej iść do przodu."„I call myself a Peaceful Warrior…because the real battles we fight are on the inside.”„Pan Bóg nie lubi tchórzy!”

130 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816