Artykuły redakcyjne
Like

Hollywood przeciwko Jezusowi Frasobliwemu

12/06/2013
537 Wyświetlenia
2 Komentarze
2 minut czytania
Hollywood przeciwko Jezusowi Frasobliwemu

 Jak podały polskie media pierwszego obiegu Amerykańska Akademia Filmowa 14 lutego 2012 roku pozwała do sądu Stowarzyszenie Twórców Ludowych z Lublina (działa od 1968 r.), które od 2002 roku przyznaje twórcom ludowym (także instytucjom) tzw. Ludowe Oskary. Pomysłodawcy i fundatorzy tej ludowej nagrody nazwą uczcili Oskara Kolberga, wybitnego polskiego XIX wiecznego etnografa. Amerykanie żądają zmiany nazwy Ludowego Oskara, przedstawiającego Jezusa Frasobliwego, bo ich zdaniem narusza on interesy Akademii Filmowej, „bezprawnie wykorzystując prestiż” i „rozwadniając renomę znaku towarowego Oscar”. Pierwsza rozprawa przed sądem gospodarczym Lublin-Wschód została zaplanowana na 9 lipca 2013 r. We wczorajszych wiadomościach POLSATU, polski zdobywca Oscara, za animowany film pt. „Tango” (1982 r.), Zbigniew Rybczyński, z uśmiechem na ustach i ze swoim Oscarem w dłoni, uzasadniał dlaczego Akademia […]

0


 Jak podały polskie media pierwszego obiegu Amerykańska Akademia Filmowa 14 lutego 2012 roku pozwała do sądu Stowarzyszenie Twórców Ludowych z Lublina (działa od 1968 r.), które od 2002 roku przyznaje twórcom ludowym (także instytucjom) tzw. Ludowe Oskary. Pomysłodawcy i fundatorzy tej ludowej nagrody nazwą uczcili Oskara Kolberga, wybitnego polskiego XIX wiecznego etnografa.

Amerykanie żądają zmiany nazwy Ludowego Oskara, przedstawiającego Jezusa Frasobliwego, bo ich zdaniem narusza on interesy Akademii Filmowej, „bezprawnie wykorzystując prestiż” i „rozwadniając renomę znaku towarowego Oscar”.

Pierwsza rozprawa przed sądem gospodarczym Lublin-Wschód została zaplanowana na 9 lipca 2013 r. We wczorajszych wiadomościach POLSATU, polski zdobywca Oscara, za animowany film pt. „Tango” (1982 r.), Zbigniew Rybczyński, z uśmiechem na ustach i ze swoim Oscarem w dłoni, uzasadniał dlaczego Akademia ma rację i dlaczego Jezus Frasobliwy „powinien odejść”.

Prezes Stowarzyszenia Twórców Ludowych z Lublina Waldemar Majcher z determinacją stwierdza, że zrobi wszystko, żeby Ludowe Oskary mogły nadal być wręczane polskim twórcom ludowym.

Nie udało mi się dowiedzieć, która z polskich kancelarii adwokackich reprezentuje Amerykańska Akademię Filmową; gdyby ktoś wiedział, to dajcie znak. Trzeba będzie kupić kilka tortów.

A tak w ogóle, może jakiś samozwańczy korespondent Trzeciego Obiegu pójdzie do sądu w Lublinie 9 lipca i zda nam relację z tej hucpy. Prywatnie panu Rybczyńskiemu, to ja już bardzo dziękuję za występy i Amerykańskiej Akademii także, a wszyscy ci, którzy nie wiedzieli, dlaczego Pan Jezus tak się frasował, mam nadzieję, że wreszcie przejrzeli na oczy.

Inne zapisy autora:

0

Maciej Rysiewicz
Maciej Rysiewicz http://www.gorliceiokolice.eu

Dziennikarz i wydawca. Twórca portali "Bobowa Od-Nowa" i "Gorlice i Okolice" w powiecie gorlickim (www.gorliceiokolice.eu). Zastępca redaktora naczelnego portalu "3obieg". Redaktor naczelny portalu "Zdrowie za Zdrowie". W latach 2004-2013 wydawca i redaktor naczelny czasopism "Kalendarz Pszczelarza" i "Przegląd Pszczelarski". Autor książek "Ule i pasieki w Polsce" i "Krynica Zdrój - miasto, ludzie, okolice". Właściciel Wydawnictwa WILCZYSKA (www.wilczyska.eu). Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

628 publikacje
270 komentarze
 

2 komentarz

 1. Dla przypomnienia.Polacy, których uhonorowano Oscarami to m.in.: Andrzej Wajda (2000, honorowy Oscar za całokształt twórczości), Roman Polański (2003, Oscar za reżyserię”Pianisty”) i Janusz Kamiński (dwa Oscary za zdjęcia do filmów “Lista Schindlera” w 1994 r. i “Szeregowiec Ryan” w 1999 r

  http://biznes.interia.pl/wiadomosci/news/amerykanie-pozwali-polskich-tworcow-o-nazwe-nagrody-ludowe,1925920,4199

  http://kultura.wp.pl/title,Amerykanie-pozwali-polskich-tworcow-o-nazwe-nagrody-Ludowe-Oskary,wid,15720744,wiadomosc.html?ticaid=110c18

  http://www.dziennikpolski24.pl/pl/aktualnosci/kultura/1277285-oscar-kontra-oskar-czyli-walka-o-nazwe.html

  Autor pyta o adwokatów stron?Jeszcze nie znam
  NAGRODA IM. OSKARA KOLBERGA ZA ZASŁUGI DLA KULTURY LUDOWEJ
  http://muzykatradycyjna.pl/pl/informacje/item/137-nagroda-im-oskara-kolberga-za-zas%C5%82ugi-dla-kultury-ludowej.html

  0
 2. Szkoda tortów. Lepiej je zjeść. Hehe !! A rzucić jakimś kremem z byle czego. Hehe !! Może do golenia kremem rozrobionym w wiadrze wody. Hehe !!! J nie mówię że może czymś cięższym. A nie ciastkami. Hehe !!

  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816