Bez kategorii
Like

Hodowanie ziół – praktyczny poradnik – balkon, czy parapet

12/02/2016
666 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Zioła urozmaicają kuchnie. Są dodatkowo bardzo proste w uprawie. Jak rozpocząć uprawę ziół we własnym domu? Oto krótki poradnik! W doniczkach na parapecie lub na balkonie możemy sadzić praktycznie każdy rodzaj ziół. Wszystko zależy od naszego smaku, upodobań i ilości miejsca. Najlepiej wybrać te zioła, które najczęściej stosujemy przy przygotowywaniu posiłków. Przyprawy i zioła, których nie może zabraknąć w kuchni to kwestia gustu i preferencji. Inne zioła wykorzystujemy w kuchni francuskiej, inne we włoskiej. Najczęściej uprawiane zioła to bazylia, koper, kolendra, majeranek, pietruszka, estragon, tymianek, mięta i rozmaryn. Warto do uprawy wykorzystać wielodoniczki – dzięki temu nie musimy stawiać wielu doniczek lub skrzynek – wystarczy jedna. Takie rozwiązanie ma niestety jedną wadę – podlewanie może być utrudnione. Planując uprawę na […]

0


Zioła urozmaicają kuchnie. Są dodatkowo bardzo proste w uprawie. Jak rozpocząć uprawę ziół we własnym domu? Oto krótki poradnik!

W doniczkach na parapecie lub na balkonie możemy sadzić praktycznie każdy rodzaj ziół. Wszystko zależy od naszego smaku, upodobań i ilości miejsca. Najlepiej wybrać te zioła, które najczęściej stosujemy przy przygotowywaniu posiłków. Przyprawy i zioła, których nie może zabraknąć w kuchni to kwestia gustu i preferencji. Inne zioła wykorzystujemy w kuchni francuskiej, inne we włoskiej.

Najczęściej uprawiane zioła to bazylia, koper, kolendra, majeranek, pietruszka, estragon, tymianek, mięta i rozmaryn.

Warto do uprawy wykorzystać wielodoniczki – dzięki temu nie musimy stawiać wielu doniczek lub skrzynek – wystarczy jedna. Takie rozwiązanie ma niestety jedną wadę – podlewanie może być utrudnione.

Planując uprawę na balkonie warto pomyśleć o osłonce – doniczki powinny być ciężki, bowiem silny wiatr może je zrzucić Możemy ewentualnie pomyśleć o i dodatkowym przymocowaniu np. do ściany. W tym wypadku idealnie sprawdzą się drewniane skrzynie i gliniane doniczki, które łatwo przenieść, ale jednocześnie są ciężkie – jeśli skrzynie są za lekkie możemy je obciążyć kamieniami lub piaskiem.

Ziemia od uprawę ziół powinna żyzna i świeża. Na dnie doniczek warto usypać kilkucentymetrową warstwę z keramzytu – będzie to swoisty drenaż dla roślin. Dodatkowo warto pamiętać, iż doniczki powinny mieć duże otwory, po to by woda nie stała wewnątrz – to prowadzi do gnicia roślin.

.W zasadzie możemy ułatwić sobie pracę i kupić gotowe doniczki z ziołami, które są możliwe do dostania w każdym większym supermarkecie i dyskontach. Dzięki temu nie będziemy musieli przygotowywać samodzielnie tych wszystkich rzeczy. Takie zioła ze sklepu możemy uprawiać dosłownie wszędzie.

Większość ziół najlepiej rośnie w słońcu lub półcieniu więc w tym wypadku najlepszym miejscem będą południowe lub południowo-zachodnie lub południowo-wschodnie balkony i parapety okienne. Podlewamy je regularnie zwracając uwagę na to, czy ziemia jest wilgotna, czy sucha.

0

marta.czerwinska

42 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758