HYDE PARK
Like

Historia telewizorów i telewizji

19/12/2018
1814 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
Historia telewizorów i telewizji

Telewizory, z których korzystamy obecnie, dają nam ogromne możliwości. Niesamowite kolory, dźwięk, kształt i coraz to nowe funkcje. Pozwalają nam korzystać z internetu, ale również stworzyć po prostu swoje domowe kino. Urządzenia te przez lata były mocno rozwijane. Początki telewizorów datowane są na XIX wiek, a telewizja ma ponad 90 lat. Jak doszliśmy do tego, z czego możemy korzystać obecnie?

0


Zaczęło się w 1884 roku

To właśnie w 1884 roku Paul Nipkow wynalazł tarczę, która dała możliwość wyboru obrazu telewizyjnego. Właśnie na podstawie jego wynalazku szkocki inżynier John Logie Baird stworzył prototyp odbiornika telewizyjnego. Doszło do tego dużo później, bo dopiero w 1924 roku, natomiast pierwszy pokaz działającego systemu telewizyjnego miał miejsce 2 lata później. Baird przygotował go dla pewnej grupy gości. Oczywiście obraz był czarno-biały, ale i tak zrobił ogromne wrażenie. Dalszy rozwój telewizorów był bardzo intensywny.

Jeśli chodzi o technologię kineskopową, to za pioniera w niej uważa się firmę Telefunken. Ta niemiecka marka w 1932 roku dała klientom możliwość zakupu pierwszych odbiorników, które kosztowały 600 ówczesnych marek. Niemcy działali szybciej, ale to w innych krajach produkcja telewizorów była zdecydowanie większa. Do wybuchu II wojny światowej fabryki brytyjskie wyprodukowały blisko 13 razy więcej telewizorów niż niemieckie.

Wspomnijmy również, że Baird już w 1926 roku stworzył telewizor kolorowy. Wtedy również doszło do pierwszego przesyłu obrazu – za Atlantyk. W kolejnych latach możliwości telewizorów i telewizji rozwijano, by w 1936 roku przeprowadzić transmisję z Igrzysk Olimpijskich w Berlinie. Kolejna ważna data to rok 1941, który można uznać za początek reklam. Wtedy to telewizja NBC pokazała przed jednym ze swoich programów krótką reklamę zegarka.

Telewizja na dobre zaczęła się rozwijać w drugiej połowie XX wieku. Na przykład w USA niedługo trzeba było czekać na moment, aż telewizja była dostępna w co drugim domu.

Telewizja w Polsce

Pierwsza oficjalna stacja telewizyjna w Polsce wystartowała w 1952 roku i było to TVP1. Wcześniej podejmowano próby stworzenia eksperymentalnych stacji, ale właścicielami odbiorników były wtedy dosłownie jednostki. Stacja stała się dostępna w kolorze dopiero w latach 70. XX wieku. Telewizja w Polsce rozwijała się bardzo wolno – m.in. ze względu na to, że możliwość tworzenia komercyjnych stacji telewizyjnych pojawiła się dopiero w 1989 roku. Tymczasem w USA już w 1972 roku powstała pierwsza płatna telewizja – HBO. Widzowie mogli również oglądać na żywo transmisję z lądowania na księżycu w 1969 roku.

Jeśli chodzi o odbiorniki telewizyjne, to pierwszym produkowanym w Polsce seryjnie była Wisła. Telewizor ten pozwalał odbierać jeden kanał w jednym paśmie. Wisła była produkowana przez Warszawskie Zakłady Telewizyjne od 1955 roku, a odbiornik kosztował wtedy 4 tysiące złotych. Inna ważne daty w historii telewizji to:

  • 1974 – pojawienie się teletekstu,
  • 1975 – pojawienie się kaset VHS,
  • 1991 – w USA dostępna jest telewizja satelitarna,
  • 1997 – dostępne są telewizory plazmowe,
  • 1998 – telewizory HDTV trafiają do sklepów.

Kolejna lata to już coraz nowocześniejsze telewizory, ogromny wybór kanałów telewizyjnych oraz telewizja dostępna nie tylko przez odbiornik telewizyjny, ale również komputer czy smartfona.

Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej?

Z pewnością liczba telewizorów w naszych domach będzie maleć. Na przykład pakiet internet i telewizja w UPC nie wymaga posiadania tego urządzenia do oglądania telewizji – wystarczy komputer. Poprawiać się będzie jakość obrazu, a jak wiele jeszcze możemy zyskać dzięki rozwojowi w tej branży? To trudno ocenić.

Inne zapisy autora:

0

kampanieonline
kampanieonline

171 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816