Globalnie i Lokalnie
Like

Gry wojenne

23/08/2016
113 Wyświetlenia
1 Komentarze
5 minute czytania
Gry wojenne

Czy suma wydarzeń z ostatnich 48 godzin może zapowiadać wojnę, do której ewidentnie szykuje się Rosja? Każde z nich widziane osobno jest po prostu efektem sytuacji geopolitycznej wynikającej z rozgrywki prowadzonej w Europie przez Rosję, a na Bliskim Wschodzie przez USA. Widziane w związku ze sobą pokazują obraz Europy co najmniej niepokojący.BombsyriaSM

Ukraińska stacja telewizyjna Hrimadske informuje, że Roman Rosłowcew, rosyjski aktywista i zdeklarowany przeciwnik Władimira Putina, regularnie zatrzymywany przez OMON podczas manifestacji w Moskwie zgłasza się do władz Ukrainy o azyl polityczny. Na Ukrainę trafia przez Białoruś. Powód? Represje, które dotykają go we własnym kraju.

Rosłowcew deklaruje swoje plany związane z Ukrainą: – Chcę trafić do Gwardii Narodowej ukraińskiego MSZ, albo jakiejkolwiekczynnej jednostki wojskowej lub batalionu ochotniczego – mówi. – Dla mnie najważniejsza jest kontunuacja walki przeciwko Putinowi i jego reżimowi.

Ukraińska Straż Graniczna natychmiast udziela mu schornienia. I zaprasza telewizję – w końcu migracja w tę stronę jest propagandowo nie lada gratką dla Kijowa. Nawet, jeżeli z Rosłowcewa kiepski jest żołnierz, bo to pisarz – owszem, w Rosji znany, oraz działacz społeczny z bronią raczej nie obyty.

Kilka godzin później – bez związku z Rosłowcewem – Turcja odwołuje swojego ambasadora z Wiednia. Powód? Stambuł odpowiada: przegląd stosunków turecko-austriackich. Przegląd po wiedeńskiej demonstracji kurdyjskiej zdelegalizowanej Partii Pracujących Kurdystanu, która jest uważana za ugrupowanie terrorystyczne przez rząd w Ankarze, UE i USA. Ale między Ankarą i Wiedniem do napięć dochodziło również wcześniej – w połowie sierpnia turecka dyplomacja wezwała austriackiego charge d’affaires w Ankarze w związku z pojawieniem się na ekranach w porcie lotniczym Wiednia napisu: ‘Turcja zezwala na seks z dziećmi poniżej 15 lat’. Napis pojawił się w związku z unieważnieniem przez turecki trybunał konstytucyjny dotychczasowego przepisu, iż każde obcowanie płciowe z osobą tej kategorii wiekowej jest zabronionym wykorzystaniem seksualnym. Jeszcze wcześniej kanclerz Austrii zaapelował na forum UE o zerwanie rozmów w sprawie przystąpienia Turcji do Unii Europejskiej. – I tak praktycznie nie ma postępów w rozmowach – wyjaśniał.

Turcja odpowiedziała od razu nazywając Wiedeń ‘stolicą radykalnego rasizmu’.

Ale ostra gra Turcji i UE ma również związek z kryzysem migracyjnym oraz nieoczekiwanemu zbliżeniu Turcji i Rosji. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oskarża Zachód o koncentrowanie się bardziej na prawach uczestników niedawnego puczu i ich zwolenników niż na samym przewrocie, a także o niedostateczne okazanie poparcia dla władz w Ankarze. Moskwa – wprost przeciwnie. Chwali Ankarę a Władimir Putin zapewnia o odwiecznej przyjaźni łączącej oba państwa. Putin ma powód, bo Turcja jako sojusznik jest mu potrzebna w związku ze zbrojeniem się na południu Europy i wojny prowadzonej w Syrii – teoretycznie przeciwko syryjskiej opozycji, w praktyce przeciwko Stanom Zjednoczonym walczącym z syryjskim rządem Asada.

Rosyjskie bombardowania w Syrii oraz manewry wojskowe odbywające się w takiej skali po raz pierwszy od dekad niepokoją Unię Europejską. Szczególnie państwa bałtyckie, które już od tygodni informują Zachód, że czują się zagrożone rosyjską inwazją. W poniedziałek Litwa podpisała z niemieckim konsorcjum zbrojeniowym Artex umowę na dostarczenie do kraju 88 kołowych transporterów opancerzonych Boxer za 386 mln euro. To rekordowy pod względem wartości kontrakt w historii sił zbrojnych Litwy.

– To długoterminowa inwestycja w obronę kraju oraz oznaka tego, że Litwa troszczy się o własne bezpieczeństwo i inwestuje w nie – mówi Juozas Olekas, minister ochrony Litwy. – Transportery zostaną wyprodukowane z uwzględnieniem litewskich wymogów.

84 z zamówionych maszyn będzie pełnić funkcję bojowych wozów piechoty z uzbrojeniem pokładowym w postaci 30-milimetrowego automatycznego działka, karabinu maszynowego i przeciwpancernych pocisków kierowanych. Pozostałe cztery pojazdy mają służyć jako wozy dowodzenia. Całość pozwoli na wyekwipowanie dwóch batalionów. Pierwsze transportery Boxer mają dotrzeć na Litwę pod koniec 2017 roku, a zakończenie realizacji kontraktu przewiduje się na rok 2021. Obecnie siły lądowe wojska litewskiego wyposażone są w gąsienicowe transportery opancerzone M113 produkcji amerykańskiej, których użytkownikiem była wcześniej niemiecka Bundeswehra.

To początek litewskich wydatków na zbrojenia. W 2017 roku kraj chce przeznaczyć na dozbrojenie armii 725 mln euro.

Inne zapisy autora:

Pawel Pietkun
Pawel Pietkun https://www.3obieg.pl

2007 publikacje
158 komentarze
 

Jeden komentarz

  1. AS z Persów

    To nie Rosja szykuje się do wojny atomowej. To Ameryka prze do wojny. Niestety. Ooo!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

319217