NEWS
Like

Grecy – naród zdemoralizowany

01/07/2015
437 Wyświetlenia
1 Komentarze
3 minut czytania
Grecy – naród zdemoralizowany

Państwa z własną walutą mają wbudowany automat samo uzdrawiający – mianowicie – inflację. W przypadku załamania się gospodarki, czy nadmiernych wydatków na administrację, na wypłaty, na emerytury – na cokolwiek – nastepuje spadek wartości pieniądza i wszyscy pieniądze mają – nawet mają ich coraz wiecej, tylko nie mają co za nie kupić. Taki stan nie powoduje zazwyczaj buntu społecznego i przy rozsądnych rządach – państwo wychodzi z załamania.

0


W strefie Euro sytuacja wyglada nieco inaczej – niby są ograniczenia dotyczace nadmiernego deficytu budżetowego, czy stosunku długu publicznego do PKB. Tyle tylko, że w przypadku Grecji nie były respektowane dopuszczalne wskażniki ekonomiczne zarówno w chwili jej przyjecia do strefy Euro, jak i później. Wyniki gospodarcze fałszowano, a nawet, kiedy były znane, to przymykano oczy. Liczył się interes banków. Grecy znakomicie wykorzystali ten stan rzeczy – nie przejmowali się zadłużeniem państwa, czy budżetowym deficytem. Szybko okazało się, że właściwie UE nie ma odpowiedniej egzekucji by Grecję zdyscyplinować; jedynym wyjściem z sytuacji byłoby odcięcie strumienia pieniędzy, tylko wówczas grecka gospodarka pozbawiona zasilania finansowego tym bardziej uległaby załamaniu i banki (miedzynarodowe) długo, a własciwie w nieskonczoność czekałyby na swoje pieniądze.
Leniwe życie ponad stan doprowadziło ludzi do całkowitej demoralizacji z czego nawet nie zdają sobie sprawy. Dam historyczny przykład – za Gomułki otrzymaliśmy piewszą pożyczkę od US w wys. 100 milionów dolarów – cóż to była za radość widzieliśmy się już jako dostatnio żyjący. Uwzgledniając ówczesna wartość dolarów, ale i liczebność narodu – Grecy otrzymali już pożyczkę ok. trzy i pół tysiąca razy większą. Nie obchodziłoby to mnie wcale, lecz Mr Tusk będąc premierem pożyczył im (via MFW) ponad 7 miliardów Euro – oczywiscie na wieczne nieoddanie.
Dzisiaj w TV widziałem reportaż z Grecji – paniusia zrozpaczona rozdziera szaty – jak ma żyć za 60 Euro dziennie na czteroosobową rodzinę. To miara bezczelności – może zresztą tak się przyzwyczaili i tylko szokowa terapia może ich wyleczyć. Odpowiedź dla tej Greczynki może być np. taka – żyć komfortowo w porównaniu z ludźmi z kilkudziesieciu przynajmniej państw swiata, którzy mają na 4 osoby dziennie np – 4 czy 5 dolarów. Jednocześnie opowieści ludzi bywajacych w Grecji są zawsze jednakowe – Grek musi wieczorem wypić w kafejce butelkę wina, a rano późno wstaje i tylko czeka na południową sjestę. Klimat rozleniwia – nie potrzeba ogrzewanych mieszkań, ciepłych ubrań itp. mozna pić, tańczyć Zorbę i żądać od reszty Eurpy by ich utrzymywała.

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Janusz40

337 publikacje
31 komentarze
 

Jeden komentarz

 1. Avatar Observer

  Jak dla mnie post jest logicznie nie spójny. Ale może taki mam dzień lub tak postrzegam świat. Jest jeszcze inna opcja – moze wiem więcej od przeciętnego Jo Doe. 🙂
  Panie Januszu skoro Grecję wzięta w strefę Euro, to zapewniam Pana że “grupa trzymająca władzę” 🙂 wiedziała dosonale że tak to się skończy. A wiec mieli w tym interes.
  A co ma rozpaczona matka grecka do polskiej, czy rosyjskiej, przecież to dwa zupełnie inne światy.
  I jeszcze cos. Może napisze Pan o zdemoralizowanym !!! narodzie Islandzkim, który przeprowadził referendum i opowiedział się za niespłacaniem długów zaciągniętych przeż kilku banksterów ( którzy nie reprezentowali społeczeństwa) i nie spłaca lichwiarskiego zadłuzenia.
  Jeszcze jedno: Polska jest niebywale zadłużona (dług faktyczny) – o wiele więcej aniżeli Grecja w momencie wejścia w strefę Euro. I tez nas tam nasi “eliciarze” pchają, a Eurobanksterzy chcą.
  Ciekawe co Pan napisze, jak u nas bedą juz niedługo bankomaty wypłacały po 30 euro na osobę na tydzień. 🙂
  Pozdrawiam

  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816