POLSKA
Like

Gra wyborcza… Bronisława Komorowskiego

27/05/2015
822 Wyświetlenia
5 Komentarze
10 minut czytania
Gra wyborcza… Bronisława Komorowskiego

Z całego worka obietnic, jaki otworzył przed Narodem w ciągu dwóch tygodni pomiędzy I a II turą wyborów ustępujący prezydent Bronisław Komorowski, zostało już tylko referendum wrześniowe.

0


Poniżej krótka historia najważniejszej obietnicy.

Środa, 20 maja 2015 r.

Prezydent Bronisław Komorowski po spotkaniu z przedstawicielami Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych oraz Związku Nauczycielstwa Polskiego zapowiada przedstawienie projektu nowelizacji ustawy rentowej.
Wg prezydenckiej minister Ireny Wójcickiej:
To nie jest zawracanie reformy emerytalnej (…), ale jej poprawianie, nadanie bardziej ludzkiej twarzy. (…)To rozwiązanie będzie skierowane przede wszystkim do osób o bardzo długim stażu pracy, które bardzo ciężko pracują, na przykład pielęgniarki w szpitalu. (…)Punktem wyjścia jest 40 lat stażu pracy, a nie stażu ubezpieczeniowego. Chcę podkreślić, to są dwie różne kategorie. (…) Tak jak w przypadku emerytur częściowych uwzględnia się wszystkie okresy ubezpieczenia, również okresy nieskładkowe, również uzupełnia się o okresy pobierania renty na przykład z tytułu niezdolności do pracy, tu w tym przypadku te 40 lat będzie dotyczyć tylko i wyłącznie okresu opłacania składek, a więc (jest to) dla tych osób, które były cały czas aktywne zawodowo.”

….

Piątek, 22 maja 2015 r.

W godzinach popołudniowych przewodniczący NSZZ Solidarność w oświadczeniu skierowanym do PAP pisze, że mimo zapowiedzi prezydenta nie wpłynął jeszcze projekt ustawy. W ocenie Piotra Dudy, to “dyskwalifikuje takiego kandydata, ale – co gorsze – podważa powagę sprawowanego przez niego urzędu Prezydenta RP”.

Tymczasem kancelaria prezydenta Bronisława Komorowskiego w piątek, tuż przed rozpoczęciem ciszy wyborczej, wydała kolejne oświadczenie:

Zgodnie z zapowiedzią prezydenta Bronisława Komorowskiego Kancelaria Prezydenta RP przesłała do reprezentowanych w Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych central związków zawodowych i organizacji pracodawców oraz do Ministra Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw.

W odpowiedzi na powyższe rzecznik Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Marek Lewandowski powiedział PAP, że nie jest w stanie potwierdzić o tej porze, czy coś wpłynęło do biura “S”. Raczej nie uda nam się skonsultować tego w trakcie kadencji obecnego prezydenta – dodał.

Niedziela wyborcza, 24 maja 2015 r.

Andrzej Duda zostaje prezydentem.

………

Poniedziałek, 25 maja 2015 r.

..
Krótki okres, jaki pozostał do zakończenia kadencji oraz konieczność przeprowadzenia szerokich konsultacji publicznych i politycznych projektu ustawy przewidującego możliwość przejścia na emeryturę przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego przez osoby posiadające co najmniej 40-letni staż składkowy, przesłanego w piątek do konsultacji społecznych, powodują, że niemożliwe jest przeprowadzenie w całości procesu konsultacyjnego i legislacyjnego projektu ww. ustawy.
Ponadto, z uwagi na wynik wyborów, Prezydent RP nie powinien, jeśli nie jest to konieczne, podejmować istotnych decyzji w okresie, jaki pozostał do końca kadencji. W związku z powyższym, Kancelaria Prezydenta RP wycofuje ww. projekt ustawy z procedury konsultacji.
http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,3270,kprp-wycofuje-projekt-ustawy-emerytalnej-z-procedury-konsultacji.html

…………..

Wtorek, 26 maja 2015 r.

e8d08e12205c300b954fc74e42965dc6

OGÓLNOPOLSKIE POROZUMIENIE ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH

OŚWIADCZENIE
OGÓLNOPOLSKIEGO POROZUMIENIA ZWI AZKÓW ZAWODOWYCH

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych z rozczarowaniem przyjęło decyzję Prezydenta RP, Pana Bronisława Komorowskiego, o wycofaniu z konsultacji społecznych projektu ustawy przewidującego możliwość przejścia na emeryturę przez osoby z co najmniej 40-letnim stażem składkowym.
Kancelaria Prezydenta poinformowała, że nie ma na to czasu.
Wobec tego jak wytłumaczyć fakt, że na złożenie wniosku do Senatu o referendum w sprawie Jednomandatowych Okręgów Wyborczych wystarczyło kilkadziesiąt godzin?!

Możliwość przejścia na emeryturę po 40 latach ciężkiej pracy to prawo, na które czeka wielu Polaków. Obywatelski projekt ustawy w tej sprawie, OPZZ przedstawił już kilka lat temu. Zebraliśmy pod nim ponad siedemset tysięcy podpisów. Był on dwa razy czytany w parlamencie i do tej pory nie został rozpatrzony.

Związkowcy OPZZ czują się oszukani i wykorzystani w grze wyborczej, szczególnie ci, którzy w niedzielnych wyborach oddali głos na pana prezydenta Komorowskiego.
Decyzja urzędującego Prezydenta RP, może mieć wpływ na nasze stanowisko w wyborach parlamentarnych.

Kierownictwo OPZZ

Biuro Prasowe

00-924 Warszawa, ul. Kopernika 36/40
tel.: 22 551 55 03(04),
fax.:22 551 55 01
Email.:biuroprasowe@opzz.org.pl

….

….

26.05. Warszawa (PAP) – PSL przejmuje prezydencki projekt ustawy przewidujący możliwość przejścia na emeryturę przez osoby z co najmniej 40-letnim stażem składkowym – poinformował rzecznik klubu Jakub Stefaniak. Projekt był wyborczym blefem Komorowskiego – komentują SLD i SP.
“Przejmujemy prezydencki projekt dotyczący wieku emerytalnego” – napisał we wtorek na Twitterze Stefaniak. “Dziś jeszcze trafi do laski marszałkowskiej (..) Projekt wymaga dopracowania, sam postulat był już wcześniej podnoszony przez PSL. Ważna kwestia stażu i osób z niskimi kwalifikacjami zawodowymi” – pisał.
“Klub PSL przejmie tę inicjatywę (prezydenta), dopracujemy jeszcze tylko szczegóły, bo było ostatnio bardzo dużo deklaracji, z różnych stron, a nikt nie próbował przełożyć tego na dojrzały projekt ustawy. Dobrze by było, żebyśmy traktowali się wzajemnie – w świecie polityki i w relacjach między polityką, a światem obywatelskim – wyjątkowo poważnie” – powiedział szef PSL Janusz Piechociński we wtorek dziennikarzom w Sejmie. Poinformował, że został powołany zespół, który będzie pracował nad projektem. “Chcielibyśmy wszystko dobrze policzyć. Między pierwszą a drugą turą pojawił się postulat polityczny w otoczeniu prezydenta. Jesteśmy zbyt doświadczonym środowiskiem, by przynosić do Sejmu postulat, a nie projekt ustawy” – mówił szef ludowców.
http://www.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_www.pap.pl&_PageID=1&s=infopakiet&dz=gospodarka&idNewsComp=&filename=&idnews=214492&data=&status=biezace&_CheckSum=1392095961

……

Środa, 27 maja 2015 r.

..

Podobno PO ma zgłosić podobny projekt tuż przed październikowymi wyborami. Ludzie, z którymi rozmawiam na ten temat, są rozgoryczeni, bo wielu z nich tylko dlatego poparło w II turze Bronisława Komorowskiego.
Po raz kolejny zadrwiono z nas – słyszę. – Na szczęście będzie można wykopać resztę kłamców jesienią.

………..

Jedna z wielu obietnic wyborczych, jakich w przeszłości nie oszczędził nam żaden kandydat tym razem przelała czarę. Reakcja społeczeństwa mierzona w najbardziej obiektywny sposób – kartką w urnie, nie pozostawia cienia wątpliwości.
Polacy mają dosyć polityków, których jedynym celem jest osiągnięcie władzy i w tym celu przed wyborami obiecują wszystko.
Komorowski, zaprzeczając w poniedziałek samemu sobie jeszcze z piątku, mimo woli stał się karykaturą kandydata. Dlatego w oczach wielu osób oglądających drugą turę wypadł blado i nieprzekonująco.
Parcie na władzę łatwo wyczuć, i odpowiednio potraktować bez względu na to, kto i jakie wyznaje wartości (vide: głosy wyborców PSL i SLD oddane na Andrzeja Dudę w II turze).
Dla starszego pokolenia dobrym znakiem jest również i to, że nagonka medialna (TVP, TVN, Polsat, gazeta wyborcza, polityka etc.) nie dała rady społeczeństwu. Również i młodzi zrozumieli, że media kłamią.

Ale kampania wyborcza, szczególnie ostatnie jej dwa tygodnie, zmusza do zadania pytania:

Dlaczego Bronisławowi Komorowskiemu tak zależało na reelekcji, że w ciągu tygodnia z męża stanu stoczył się na pozycję politycznego trefnisia?
Przecież taka postawa jesienią pociągnie w dół rządzące od lat partie – PO i PSL.
A jednak poszedł na takie ryzyko.
A raczej poszli, bo w okresie obiecankowym w sztabie aktywny był już Misiek Kamiński, rzekome pacaneum* Ewy Kopacz (z domu Lis) na udany wizerunek.
Bronisław Komorowski ironicznie nazywany był strażnikiem żyrandola.
Jego postawa wskazuje, że gra nie toczy się tylko o zwykły żyrandol.

27.05 2015

___________________________________
* pacaneum – panaceum (Z pamiętnika młodej lekarki)

Inne zapisy autora:

0

Humpty Dumpty
Humpty Dumpty

1842 publikacje
75 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816