POLSKA
Like

Gospoda pod E.coli…..

23/03/2014
735 Wyświetlenia
0 Komentarze
6 minut czytania
Gospoda pod E.coli…..

Gdy w maju ubiegłego roku pisaliśmy o domu przy ulicy Nocznickiego 15, jego lokatorzy skarżyli się na fekalia płynące klatką schodową, zagrzybione ściany mieszkań, dziurawy dach, szczeliny w murze. Wtedy, tak samo jak dziś nikt nie wyklucza, że ponad stuletnia kamienica zostanie wyłączona z użytkowania. O tym, czy tak się stanie, zdecyduje jednak rachunek ekonomiczny.

0


 

Wtedy, tak samo jak dziś nikt nie wyklucza, że ponad stuletnia kamienica zostanie wyłączona z użytkowania. O tym, czy tak się stanie, zdecyduje jednak rachunek ekonomiczny.

Kilka dni temu, po raz kolejny w toalecie na parterze klatki schodowej wylewały się fekalia. Wezwaliśmy pogotowanie wodno – kanalizacyjne. Fachowcy użyli spirali do udrożnienia rur i pojechali. My zostaliśmy z problemem. Nasze interwencje zawsze kończą się doraźnymi działaniami, nikt nie chce zmierzyć się z przyczyną, czyli fatalnym stanem technicznym domu. Kanalizacja, z której korzystamy ma 133 lat. Trudno się dziwić, że przestaje spełniać swoją rolę – mówi jedna z lokatorek domu. Z decyzją o przyszłości domu przy ulicy Nocznickiego 15 zwlekano długo. Powodem z pewnością było znajdujące się tam mieszkanie socjalne. Za niedawno przeprowadzony remont lokalu zapłaciło miasto. Wyłączenie budynku z użytkowania oznaczałoby stratę gminnych pieniędzy, zaś gruntowy lifting nieruchomości może okazać się być zbyt kosztowny na kieszeń miasta. Do ubiegłego tygodnia trwała więc sytuacja patowa. Po interwencji „Nowin Zabrzańskich” urzędnicy postanowili jednak wziąć się za bary z problemem. – Staraliśmy się udrożnić kanalizację, by nieczystości znów nie zalały klatki schodowej. Postaramy się też znaleźć przyczynę problemu. Być może fragment rur jest zarwany, wtedy instalacja wymagałaby modernizacji. Przygotowujemy zestawienie koniecznych do przeprowadzenia remontów. Jeśli jednak ich koszty będą zbyt wysokie, lokatorom domów poszukamy nowych mieszkań – wyjaśnia Anna Wyleżoł, naczelnik Wydziału Zarządzania Nieruchomościami Urzędu Miejskiego.”

(Marzena Piechowicz-Gruda, Nurkowanie w szambie, Nowiny Zabrzańskie z 20.03 2014 r.)

O czym Marzena Piechowicz-Gruda nie pisze?

Otóż w tym samym budynku, pod tym samym adresem, mieści się… knajpa.

Dokładnie 20 grudnia 2013 roku została hucznie otwarta siedziba Ministerstwa Śledzia i Wódki.

Na zaproszenie sprzed niespełna 4 miesięcy czytamy:

OBYWATELE I OBYWATELKI!!!

Nadeszła wiekopomna chwila!!!

Zapraszamy wszystkich, na Wielkie Otwarcie Ministerstwa Śledzia i Wódki w Zabrzu!!!

Rozpoczęcie powszechnej akcji zabawy i spotkań wszystkich Towarzyszy, odbędzie się 20 grudnia 2013 roku od godziny 19:00.

Będzie dobra muzyka, dobra zabawa, oczywiście do białego rana oraz doborowe towarzystwo!!!
Będzie na Was czekać bogato wyposażony bar z pyszną szamką!!!

 

Czy ktoś, kto wydawał zgodę na lokalizację knajpy, nie zdawał sobie sprawy, że „pysznej szamce” towarzyszy spływający po schodach za ścianą potok ludzkiego g….?

Czy ludzie dlatego mieszkają w warunkach gorszych, niż XIX-wieczne (szamba wtedy mieściły się na podwórkach i były regularnie opróżniane – na schody nikt g… nie wylewał!), bo miejscy urzędnicy zdają sobie sprawę, że w przypadku wyłączenia  domu z eksploatacji i poddaniu go gruntownemu remontowi zamknięta musi być również knajpka?

A to po prostu będzie oznaczać konieczność wypłacenia odszkodowania właścicielowi!

Zabrzańska knajpa obok szamba oferuje swoim gościom menu nie pochodzące jedynie ze świeżo otwartych konserw czy też chipsów.

Ba, możemy zamówić w niej również catering!

Tymczasem obecność spływających tuż za ścianą fekaliów nie tylko moim zdaniem zagraża zarażeniu bakteria E. coli.

E. coli jest drugim czynnikiem etiologicznym, po Streptococcus agalactiae, zapalenia opon mózgowych u noworodków. Niektóre szczepy mogą powodować zapalenia otrzewnej, czego powikłaniem może być sepsa. E.coli jest najczęstszą pałeczką gram ujemną, wywołującą sepsę.
Na szczęście są to dość rzadkie przypadki – zakażenie E.coli najczęściej kończy się zatruciem pokarmowym, choć i ono mogą mieć różny przebieg. W wyniku zakażenia może dojść do wyniszczających biegunek choleropodobnych, czerwonkopodobnych, do krwotocznego zapalenia jelit, a w następstwie do zespołu mocznicowo-hemolitycznego i zakrzepicy.

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/zdrowie-rodziny/Bakteria-E-coli-jakie-sa-objawy-zatrucia-czym-grozi-zakazenie_38106.html

 

Dzięki Janoschowi * Zabrze jest polskim miastem znanym zagranicą prawie tak samo dobrze, jak Warszawa.

A wg de Gaulle’a było to najbardziej śląskie, a więc najbardziej polskie miasto.

Dzisiaj ma szansę stać się sławne po raz kolejny.

Niestety, za sprawą g….

 

______________

Janosch (wł. Kurt Eckert), autor szeregu książek dla dzieci, których bohaterami są Miś i Tygrysek, oraz kultowej śląskiej epopei: Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny (Cholonek oder Der liebe Gott aus Lehm).

23.03 2014

Inne zapisy autora:

0

Humpty Dumpty
Humpty Dumpty

1842 publikacje
75 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758