HYDE PARK
Like

Gdzie (i jak?) rodziły się słowa ?

06/11/2013
1005 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
Gdzie (i jak?) rodziły się słowa ?

Na filmie “Moje wielkie greckie wesele” ojciec panny młodej zazwyczaj mówił tak : ” Podaj mi słowo, jakiekolwiek słowo, a ja ci uowodnię ze to słowo jest greckie”. Dzisiaj możemy sprawdzić czy miał rację.

0


 

Amerykańska dramaturg-scenarzystka  Rita Mae Brown powiedziała: “Język jest mapą drogową kultury. Mówi skąd ludzie przychodzą i dokąd i idą.”. Jeśli ktoś próbował uczyć się róznych języków z pewnością zauważył wiele podobieństw , słów brzmiacych znajomo. Wystarcze na poczatek opanowac podobieństwa a potem wypełnić luki.

Etymologia wielu różnych słów ma swoje korzenie w Europie.Jeden z użytkowników  reddit sp07,  nadesłał mapy które stanowią swego rodzaju ilustrację rozwoju kultury słowa w Europie.

Warto poczytać legendy do kazdej mapy. Można użyć CTRL + aby uzyskać większy, bardziej czytelny obraz.

Słowo “Kościół” wykazuje wpływ starożytnej Grecji:

Słowo “niedźwiedź” wydaje sie pochodzić z Rosji gdzie jest najwieksza populacja tego zwierzęcia a nazwa oddaje jego charakter – zjadacza miodu .

Słowo “piwo” ma swój początek “pi” w wielu europejskich jezykach ale trafiło aż do Chin: Mandariśko- chińskie słowo  啤酒 pi jiu,  jest jak widac zapozyczone z Europy.

Jabłko miało swój ogromny wpływ na losy ludzkości i to nie raz .

Ciekawie wygląda geografia słowa “pomarańcza” w wielu krajach brzmiacego jak “jabłko” . W zachodnim brzmieniu nazwa pomarańcza wydaje się pochodzic z sanskrytu, we wschodnim z chińskiego “jabłka”.

Słowo “róża” jest prawie uniwersalnei pochodzi od greckiego “garoful” ale to brzmienie zostało tylko na dość niewielkim obszarze pólnocno-wschodnich Włoch.

Oczywista oczywistośc dotyczy słowa “ananas” . W zasadzie tylko angole pożyczyły sobie nazwę z łaciny. Reszta Europy uzywa okreslenia brazylijskiego szczepu Tupi.

A ogórek? Tego bez piwa czy wódki nie da się wynegocjować. Ale przynjamniej ogórek na zakąskę jest.

I na koniec herbata. W wiekszości krajów jest wyraźnie pochodzenia chińskiego z wyjatkiem kilku krajów Europy wschodniej gdzie znalęźć można więcej wpływów łaciny.

 

Dla chetnych jest jeszcze spore pole do popisu. Można zrobic podobne opracowania (mapy) wystarczy tylko sięgnąć do słowników.

Na podstawie : businessinsider, autor :Michael Kelley

Przygotował i przedstawił :

 

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Nathanel

937 publikacje
193 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816