Globalnie i Lokalnie
Like

Gdzie Irlandia, gdy Europa bez UK?

20/10/2017
186 Wyświetlenia
0 Komentarze
1 minut czytania
Gdzie Irlandia, gdy Europa bez UK?

Europa bez Wielkiej Brytanii może być trudnym miejscem dla Irlandii – ostrzega premier Leo Varadkar. Według szefa rządu, kraj powinien skupić się teraz na budowaniu nowych porozumień.bpanews_01d4bcbd-f00e-4c1b-82a9-13114919dbc2_embedded71537

W programie BBC Spotlight, Varadkar odniósł się także do kwestii Irlandii Północnej. Podkreślił, że duża część negocjacji w sprawie Brexitu będzie dotyczyła interesów tego regionu.

– Europejscy liderzy rozumieją, że Irlandia Północna będzie w rozmowach traktowana wyjątkowo. To jest specjalne miejsce – gdzie pokój nadal jest młody i delikatny. Dlatego ten region będzie traktowany z ogromną elastycznością. O ile negocjacje z Wielka Brytanią i Londynem mają być twarde, to tutaj postawa będzie zupełnie inna – zapewnia premier Zielonej Wyspy.

Varadkar dodaje, że dla Irlandii, jak i innych krajów europejskich, trudna jest sytuacja, w której Wielka Brytania nie określa jasno, czego oczekuje po nowych relacjach.

– Na pewno po Brexicie nasi sąsiedzi nie będą mogli zachować wszystkich korzyści wynikających z członkostwa w UE, bez obowiązków i wkładu finansowego” – podkreśla.

Varadkar przekonuje również, że premier Wielkiej Brytanii Theresa May nie będzie miała prawa uczestnictwa w rozmowach europejskich liderów.

– Głęboko ubolewam nad tym, że kraj ten nie będzie mógł się wypowiadać w ważnych kwestiach. Jednak poważne decyzje dotyczące Europy, przepisy dotyczące świata, a nawet zasady handlu, które mogą się podobać naszym sąsiadom lub nie, muszą być podejmowane, mimo ich nieobecności – zaznacza szef irlandzkiego gabinetu.

Inne zapisy autora:

Pawel Pietkun
Pawel Pietkun https://www.3obieg.pl

2007 publikacje
158 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

319217