HYDE PARK
Like

Gdy śpimy też odbywa się pranie mózgu

19/10/2013
884 Wyświetlenia
0 Komentarze
5 minut czytania
Gdy śpimy też odbywa się pranie mózgu

Biedna jest nasza mózgownica. W czasie gdy „czuwamy” odbywa się nieustanne „pranie mózgu” przez media, polityków i kogokolwiek. Nocą znowu poddawany jest praniu. Pierze się”brudy” zgromadzone podczas dnia. Nazywają je toksynami.

0


 

Mózg potrzebuje snu by wymyć toksyny nagromadzone podczas myślenia podczas ciężkiego  dnia.  Naukowcy z USA uważają, że „system usuwania odpadów” jest jednym z podstawowych powodów dla których potrzebujemy  snu.

Wyniki badań ogłoszone w czasopiśmie Science, wykazały, że komórki mózgu kurczyły się podczas snu, aby otworzyć luki między neuronami  i pozwolić cieczy „wyprać mózg” do czysta. Sugerują również, że jeśli  nie pozbywamy  się niektórych toksycznych białek może to odgrywać rolę w  powodowaniu chorób mózgu.

Pozostaje dla naukowców  jedno wielkie pytanie: „jak to jest , że zwierzęta sypiaja w ogóle w czasie gdy są narażone na drapieżniki?

Zostało wykazane, że sen odgrywa duża rolę dużą rolę przy zapamiętywaniu mózgu i w procesie uczenia się, ale zespół centrum medycznego Uniwersytetu w Rochester uważa, że robienie „domowych porzadków” może być także jednym z głównych powodów do snu.

„Mózg ma ograniczoną ilośc energii do jego dyspozycji i wydaje się, że musi wybrać między dwoma  różnymi  stanami  funkcjonalnymi  – czuwaniem i świadomoscią lub snem i sprzątaniem,” mówi naukowiec   Maiken Nedergaard.

„Możesz pomyśleć o tym jak o przyjęciu w domu. Można zabawić gości lub posprzątać dom, ale naprawdę nie można zrobić tego  w tym samym czasie.

Kanalizacja mózgowa.

” W zeszłym roku odkryto w mózgu jego własny  system wodno-kanalizacyjnyc. Istnienie wlasnej  sieci wodno-kanalizacyjnych rur – znanej jako „glymphatic system”  – który zajmuje się odpadami z mózgu..Komórki w mózgu, prawdopodobnie komórki glejowe, które podtrzymują funkcjonowanie komórek nerwowych, kurczą się podczas snu. To zwiększa wielkość przestrzeni śródmiąższowej, luki między tkanką mózgową, dzięki czemu więcej płynów może być pompowane  aby zmyć toksyny.

Dr Nedergaard powiedziała, że jest  „niezbędna” funkcja  by pozostać przy życiu, ale nie wydaje się być możliwe, w czasie gdy umysł nie śpi. Powiedziała BBC tak : ” to jest czysta spekulacja, ale wygląda na to, że mózg traci dużo energii podczas pompowania płynów w mózgu i to  nie daje sie pogodzić  z przetwarzaniem informacji.” Dodała, że prawdziwe znaczenie wyników będzie znane dopiero po wykonaniu badań na ludziach, ale wykonanie eksperymentów z uzyciem maszyn MRI będzie stosunkowo łatwe.

Brain
Wypowiadając się na temat badań, Dr Neil Stanley, niezależny  ekspert w zakresie snu, powiedział: „to bardzo ciekawe badania, które pokazują że sen jest niezbędną przerwą w czasie której mozna robić „sprzątanie” mózgu, czyli wypłukiwanie neurotoksyn.
„Jest już sporo danych na temat pamięci i uczenia się,  jako psychologicznych przyczyn snu. Ale są z pewnością rzeczywiste przyczyny fizyczne i chemiczne aby spać”  Dr Raphaelle Winsky-Sommerer, wykładowca  Surrey University, powiedział: „to nie jest zaskakujące, nasza cała fizjologia zmienia się podczas snu.”Nowością jest rola przestrzeni śródmiąższowej, ale myślę, że to jest dodatkowy element układanki nie cały mechanizm.”
Istotne  jest to, że po raz kolejny, okazuje się że dobrodziejstwo  snu może polegac na przywrócaniu funkcji komórek mózgu i może też mieć działanie ochronne”. Wiele czynników,może prowadzić do utraty komórek mózgu, powodując takie jak choroby Alzheimera lub Parkinsona ,charakteryzuje się nagromadzeniem uszkodzonego białka w mózgu.
Naukowcy sugerują, że problemy związane mechanizmem czyszczenia  mózgu mogą przyczynić się do takich chorób, ale wypowiadać sie tym należy ostrożnie – potrzebne są dalsze badania.
Dalsze badania byłyby potrzebne aby zobaczyć czy uszkodzenia systemu rozliczania odpadów mózgu mogą prowadzić do chorób takich jak otępienie, ale otrzymywane  wyniki  otwieraja  „potencjalnych nowe drogi dla badań”.  Źródło: BBC Health News by James Gallagher
0

Nathanel

937 publikacje
193 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758