POLSKA
Like

Funkcjonariusze suwalskiej i augustowskiej bezpieki, część III. Aleksander Kuczyński

03/05/2013
864 Wyświetlenia
4 Komentarze
9 minut czytania
no-cover

Obok Jana Szostaka, Ryszarda Cabana i Mirosława Milewskiego był jednym z najbardziej zaangażowanych rodzimych zdrajców w Obławę Augustowską z lipca 1945 roku. Po 1946 roku został przeniesiony na stałe do Białegostoku, gdzie pracował m. in. jako zastępca naczelnika oraz jako instruktor kwatermistrzostwa WUBP, a następnie w Komendzie Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Białymstoku. Służbę zakończył w lutym 1961 roku. Krótka charakterystyka Aleksandra Kuczyńskiego: ,,(…) w roku 1945/46 będąc Szefem PUBP w Augustowie prowadził bezwzględną walkę z bandytyzmem. Ma poczucie głębokiej nienawiści do wszelkiego rodzaju wrogów Demokracji Ludowej. W walce o socjalizm jest całkowicie oddany (…) Przyczynił się wiele do oczyszczenia podległych obiektów od wrogich elementów za pośrednictwem nadesłanych opinii z poszczególnych PUBP”. Urodził się 9 stycznia 1906 roku w Orli koło […]

0


Obok Jana Szostaka, Ryszarda Cabana i Mirosława Milewskiego był jednym z najbardziej zaangażowanych rodzimych zdrajców w Obławę Augustowską z lipca 1945 roku. Po 1946 roku został przeniesiony na stałe do Białegostoku, gdzie pracował m. in. jako zastępca naczelnika oraz jako instruktor kwatermistrzostwa WUBP, a następnie w Komendzie Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Białymstoku. Służbę zakończył w lutym 1961 roku.

Krótka charakterystyka Aleksandra Kuczyńskiego:

,,(…) w roku 1945/46 będąc Szefem PUBP w Augustowie prowadził bezwzględną walkę z bandytyzmem. Ma poczucie głębokiej nienawiści do wszelkiego rodzaju wrogów Demokracji Ludowej. W walce o socjalizm jest całkowicie oddany (…) Przyczynił się wiele do oczyszczenia podległych obiektów od wrogich elementów za pośrednictwem nadesłanych opinii z poszczególnych PUBP”.

Urodził się 9 stycznia 1906 roku w Orli koło Bielska Podlaskiego, jako syn Włodzimierza i Anny.
Obok Jana Szostaka i Mirosława Milewskiego był jednym z najbardziej zaangażowanych rodzimych zdrajców w Obławę Augustowską z lipca 1945 roku. Była to jedna z największych operacji skierowanych przeciwko podziemiu antykomunistycznemu zaraz po zakończeniu II wojny światowej. Do operacji tej wykorzystano oddziały Armii Czerwonej należące do 3 Frontu Białoruskiego i jednostki 62 Dywizji Wojsk Wewnętrznych NKWD (w tym 385 Pułk Strzelecki Wojsk Wewnętrznych NKWD), osłaniane i wspomagane przez UB i 11-osobowy pododdział 1 Praskiego Pułku Piechoty, przeprowadziły szeroko zakrojoną akcję pacyfikacyjną obejmującą tereny Puszczy Augustowskiej i jej okolic. Uczestniczące w obławie oddziały otaczały tamtejsze wsie, aresztując ich mieszkańców podejrzanych o kontakty z partyzantką niepodległościową. Cała operacja kierowana była prawdopodobnie z Augustowa, gdzie ulokowane było lokalne dowództwo sowieckiego kontrwywiadu Smiersz. Zatrzymano ponad 7 tys. osób, które więziono w ponad kilkudziesięciu miejscach. Sowieci utworzyli obozy filtracyjne, gdzie torturowano i przesłuchiwano zatrzymanych, przetrzymując ich skrępowanych drutem kolczastym w dołach zalanych wodą pod gołym niebem. Część z nich po przesłuchaniach wróciła do domu. 252 aresztowanych Litwinów, zaangażowanych w litewski ruch niepodległościowy, przekazano miejscowym organom NKWD-NKGB Litwy. Około 600 osób narodowości polskiej zostało wywiezionych w nieznanym kierunku i wszelki ślad po nich zaginął; aresztowania tych osób dokonały organy Smiersz 3 Frontu Białoruskiego. Podejrzewa się, że zostały one wywiezione w okolice Grodna i zamordowane na terenie tzw. Fortów Grodzieńskich, gdzie wcześniej NKWD przeprowadzało inne masowe egzekucje. Jako możliwe miejsce egzekucji wskazywano wieś Naumowicze koło Grodna.

Aleksander Kuczyński, jako kierownik PUBP w Augustowie w dniach 11–12 lipca 1945 roku, sporządził przetłumaczone na język rosyjski spisy zarejestrowanych czynnych członków Armii Krajowej na terenie powiatu augustowskiego. Ponadto do spisów dołączył tłumaczenia ważniejszych dokumentów Urzędu Bezpieczeństwa, zawierające dane dotyczące członków Armii Krajowej, a te zostały przekazane sztabowi wojsk sowieckich.
Należy szczególnie podkreślać, że Urząd Bezpieczeństwa w trakcie obławy augustowskiej udzielał daleko idącej pomocy wojskowym władzom sowieckim. Polegała ona na weryfikacji zatrzymanych osób, celem dokładnego określenia, kto spośród nich należy do Armii Krajowej. Oprócz tego UB przekazywało sowieckim organom bezpieczeństwa dokumenty dotyczące struktury i danych personalnych żołnierzy AK, przetłumaczone już na rosyjski. Niemniej w jednym z raportów kierownika PUBP w Augustowie Aleksandra Kuczyńskiego wyraźnie przebija skarga na brak współpracy ze strony sowieckiej. Rosjanie niechętnie udzielali jakichkolwiek informacji o zatrzymanych. W związku z tym Kuczyński meldował swoim przełożonym: „Wspólnie z radcą Wiekszynem odwiedzamy sztaby dywizji, gdzie zasięgamy informacji, lecz nie mamy możliwości zaznajomić się z ciekawymi sprawami, gdyż powiadają nam, że sprawy wraz z zatrzymanymi odsyłają do sztabu armii, gdzie udzielają tylko niektórych danych. Spisy spraw ukończonych dostajemy tylko częściowo, gdyż dywizje znajdujące się w terenie, sprawy po zakończeniu odsyłają do sztabu armii, nam zaś dają tylko dane cyfrowe” ( AIPN Bi, sygn. IPN Bi 045/49, Raport kierownika PUBP w Augustowie Kuczyńskiego do kierownika WUBP w Białymstoku z 26 lipca 1945 roku).
Po latach Aleksander Kuczyński, przesłuchiwany przez Prokuraturę Wojewódzką w Białymstoku, tak oto opisywał przyczyny, przebieg i skutki obławy augustowskiej: „W  r(oku) 1945 pełniłem funkcję Szefa PUBP w Augustowie. (…) Większość zresztą zatrzymanego wtedy personelu, będącego poprzednio w AK, ponownie zeszło do podziemia, opuszczając szeregi milicji. Bezpośrednio po tym, tj. gdzieś w lecie 1945, przyszedł na teren trzech powiatów – Sokółka, Suwałki i Augustów – radziecki korpus ekspedycyjny, którego celem, na skutek wzmagającego się ruchu oporu, była ochrona tranzytu do Prus Wschodnich. Formacja ta dokonywała na własną rękę szeregu obław w lasach, a także dokonywała aresztowań na wsiach. Z naszej strony otrzymywali pomoc w postaci tłumaczy. Na polecenie Szefa WUBP oddelegowałem czasem do ich dyspozycji pracowników na kilka tygodni. Kierownictwo operacji było jednak od nas niezależne. Korpus ten działał u nas przez okres około 3 miesięcy i ewakuując się zabrał ze sobą na teren Rosji około 300 osób poprzednio przez siebie zatrzymanych. Co się dalej z tymi osobami stało, nie wiem. Urząd Bezpieczeństwa nie otrzymał informacji na ten temat (…)” (AIPN Bi, sygn. IPN Bi 3/28, Akta postępowania Prokuratury Wojewódzkiej w Białymstoku o sygnaturze Ds 20/58 w sprawie zaginięcia Krystyny Szumskiej).

 

Przebieg służby:
– 1944 – wywiadowca Sekcji 1 PUBP w Bielsku Podlaskim
– 1944-1945 – kierownik KW PUBP w Bielsku Podlaskim
– 1945 – kierownik urzędu PUBP w Suwałkach
– 1945-1946 – szef urzędu PUBP w Augustowie
– 1946-1947 – zastępca p. o. naczelnika Wydziału VIII WUBP w Białymstoku
– 1947-1948 – zastępca p. o. naczelnika Wydziału B WUBP w Białymstoku
– 1948 -zastępca naczelnika Wydziału II WUBP w Białymstoku
– 1948 – kierownik sekcji II Wydziału II WUBP w Białymstoku
– 1948-1952 – zastępca naczelnika Wydziału II WUBP w Białymstoku
– 1952-1954 – instruktor kwatermistrzostwa WUBP w Białymstoku
– 1954-1955 – przekazany do MSW
– 1955-1956 – starszy referent dochodzeniowy kwatermistrzostwa KW MO w Białymstoku
– 1956 – starszy referent dochodzeniowy Wydziału Finansowego KW MO w Białymstoku
– 1956-1959 – starszy oficer dochodzeniowy Wydziału Finansowego KW MO w Białymstoku
1959 – kierownik sekcji kontrolno-dochodzeniowej Wydziału Finansowego KW MO w Białymstoku
1959-1961 – oficer ewidencji operacyjnej Sekcji 2 Wydziału Ewidencji Operacyjnej KW MO w Białymstoku.
Zwolniony ze służby 28 lutego 1961 roku.

Inne zapisy autora:

0

Dziennik Narodowca
Dziennik Narodowca http://dzienniknarodowca.blogspot.com

Zapraszam na mojego bloga: dzienniknarodowca.blogspot.com oraz profil na https://twitter.com/dz_narodowca . Kontakt e-mail: dzienniknarodowca@gmail.com

38 publikacje
7 komentarze
 

4 komentarz

 1. No niezle komenty!

  0
 2. An interesting discussion is definitely worth comment.
  There’s no doubt that that you need to write more on this topic, it might not be a taboo matter but typically people do not speak about these issues. To the next! Kind regards!!

  0
 3. Top Reasons to receive Your Credit Score on a Regular Basis.
  (Disclosures are boring) You are not even suspicious until the
  site asks you for your credit card number. If you need
  to make a substantial purchase you should consider
  using an interest free card for the purchase.

  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
319217