BIZNES
Like

Fiskus skontroluje Ci mieszkanie

04/07/2013
806 Wyświetlenia
8 Komentarze
2 minut czytania
Fiskus skontroluje Ci mieszkanie

Ministerstwo Finansów chce, by kontrolerzy mogli odwiedzać domy podatników. Kto nie wpuści skarbówki, może zapłacić karę – alarmuje “Puls Biznesu”.     Ministerstwo Finansów chce zapewnić kontroli skarbowej prawo do sprawdzania posesji, domów, mieszkań i garaży. “Proponuje się umożliwienie organom podatkowym, za zgodą podatnika, przeprowadzanie oględzin w ramach czynności sprawdzających dotyczących przedmiotu opodatkowania” – twierdzi Maciej Grabowski, wiceminister finansów. W projekcie zmian w ordynacji podatkowej zapisano, że za odmowę oględzin grozić będzie kara finansowa. Obecnie skarbówka może wejść do mieszkania podatnika tylko w jednym przypadku: gdy zechce sprawdzić prawidłowość rozliczenia ulg podatkowych związanych z wydatkami na cele mieszkaniowe. Plan resortu finansów spotkał się z ostrą krytyką ekspertów oraz rządowych prawników.   Tomasz Ludwiński, były szef NSZZ “Solidarność” Pracowników Skarbowości, nie widzi konieczności dozbrajania fiskusa. […]

0


Ministerstwo Finansów chce, by kontrolerzy mogli odwiedzać domy podatników. Kto nie wpuści skarbówki, może zapłacić karę – alarmuje “Puls Biznesu”.

 

KONTROLA SKARBOWA

 

Ministerstwo Finansów chce zapewnić kontroli skarbowej prawo do sprawdzania posesji, domów, mieszkań i garaży.

“Proponuje się umożliwienie organom podatkowym, za zgodą podatnika, przeprowadzanie oględzin w ramach czynności sprawdzających dotyczących przedmiotu opodatkowania” – twierdzi Maciej Grabowski, wiceminister finansów.

W projekcie zmian w ordynacji podatkowej zapisano, że za odmowę oględzin grozić będzie kara finansowa. Obecnie skarbówka może wejść do mieszkania podatnika tylko w jednym przypadku: gdy zechce sprawdzić prawidłowość rozliczenia ulg podatkowych związanych z wydatkami na cele mieszkaniowe.

Plan resortu finansów spotkał się z ostrą krytyką ekspertów oraz rządowych prawników.

 

Tomasz Ludwiński, były szef NSZZ “Solidarność” Pracowników Skarbowości, nie widzi konieczności dozbrajania fiskusa.

“Oględziny mieszkań w celu weryfikacji ulg na cele mieszkaniowe mają uzasadnienie. Jednak nowe propozycje za bardzo ingerują w życie domowe. Uzyskiwanie zgody jest słusznym rozwiązaniem, lecz umożliwianie karania za jej brak jest przesadą i absurdem”

 

To kolejne przywileje dla policji fiskalnej. Trzeci Obieg przypomina, że od 7 stycznia 2011 roku inspektorzy kontroli skarbowej w mogą używać dodatkowych środków przymusu bezpośredniego. W skład ich nowego wyposażenia wchodzą m.in. gumowe kule, granaty hukowe i paralizatory. Mogą także forsować zabezpieczenia (np. wyważyć drzwi do mieszkania). Może się więc zdarzyć, że pomimo odmowy nie tylko zapłacimy karę, ale na dodatek narazimy się na atak zubrojonych ludzi. Do tej pory istniały poważne ograniczenia formalne w możliwości stosowania przymusu bezpośredniego w miejscu zamieszkania podatników, znowelizowana ustawa na to pozwoli.

Inne zapisy autora:

0

Wiadomosci 3obieg.pl
Wiadomosci 3obieg.pl

Napisz do nas jeśli w Twoim otoczeniu dzieje się coś, co wymaga interwencji dziennikarskiej redakcja@3obieg.pl

1314 publikacje
11 komentarze
 

  1. Pingback: Portal Informacyjny KMN » PD: :(

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816