Bez kategorii
Like

“First Lady” zmieni Norwegię?

30/11/2012
486 Wyświetlenia
1 Komentarze
2 minut czytania
no-cover

Norwegia jest jak dotąd ostatnim europejskim krajem i jednym z ostatnich na świecie (Kuba i Korea Północna, nieznany jest status Iranu) w którym boks zawodowy jest wciąż dyscypliną nielegalną. Zakaz wszedł w życie w 1981 r.

0


Bez wątpienia najwybitniejsza pięściarka w historii kraju fiordów – mistrzyni świata WBA, WBO, WBCw wadze półśredniej Cecilie Brækhus (21-0, 5 KO) dokładnie miesiąc temu po raz piąty obroniła komplet swoich pasów zwyciężając jednogłośnie na punkty Francuzkę Anne Sophie Mathis (26-3, 22 KO).

Podczas przedwczorajszego wywiadu udzielonego dla norweskiej telewizji NRK, niepokonana Brækhus poinformowała, że będzie zmierzała do zwolnienia z obowiązującego zakazu w celu zorganizowania swojej następnej walki w rodzinnym Bergen. Norwegia jest jak dotąd ostatnim europejskim krajem i jednym z ostatnich na świecie (Kuba i Korea Północna, nieznany jest status Iranu) w którym boks zawodowy jest wciąż dyscypliną nielegalną. Zakaz wszedł w życie w 1981 r. i do tej pory jest honorowany.

Prezes Norweskiego Związku Bokserskiego Odd Haktor Slåke jest bardzo podekscytowany inicjatywą „First Lady” i w pełni ją popiera. Uważa, że byłoby to korzystne dla samego boksu. Uchylenie zakazu jest uzależnione od stanowisk: Ministerstwa Kultury, Norweskiej Federacji Sportu oraz Norweskiego Związku Bokserskiego. W maju ubiegłego roku Norweska Federacja Sportu oraz Rada Sportu stwierdziły, że obowiązujący zakaz powinien zostać uchylony. Jednak miesiąc później zwolennicy legalizacji boksu zawodowego ponieśli porażkę w głosowaniu w Parlamencie.

Wszystko jednak wskazuje na to, że Norweski Związek Bokserski i Norweska Federacja Sportu będą w dalszym ciągu starać się o uchylenie zakazu, tak aby Brækhus mogła walczyć w Bergen już w przyszłym roku.

Dawid Berezicki

http://www.boxingnews.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=32209:first-lady-zmieni-norwegi&catid=1:latest-news

http://www.bokser.org/content/2012/10/21/171107/index.jsp

http://boks.re.pl/artykul/81297.html

Inne zapisy autora:

0

Berezicki
Berezicki

Dziennikarstwo sportowe. Publicystyka (m.in. "Myśl Polska" oraz Konserwatyzm.pl).

12 publikacje
3 komentarze
 

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758