BIZNES
Like

Firma taksówkowa – czy się opłaca?

15/03/2018
190 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minute czytania
Firma taksówkowa – czy się opłaca?

Z jakimi kosztami trzeba się liczyć, zakładając firmę taksówkową? Kupić auto nowe czy używane? Jak konkurencja wpływa na kształtowanie się opłat za przewozy? Chcesz mieć własną firmę taksówkową – dowiedz się, czy jest to rentowny biznes.Marzysz o tym, aby mieć własną firmę świadcząca usługi przewozu taksówką? Przede wszystkim musisz pozyskać licencję na taksówkę. Oczekiwanie na jej wydanie przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta wynosi miesiąc. Zdarza się, że termin ten wydłuża się do dwóch miesięcy. Główny wymóg, jaki jest stawiany przedsiębiorcom zamierzającym świadczyć usługi taksówkowe to dobra reputacja. Oznacza to, że nie można być karanym za przestępstwa popełnione umyślnie, karno-skarbowe, przeciw bezpieczeństwu komunikacyjnemu, obrotowi gospodarczemu, wiarygodności dokumentów, ochronie środowiska i warunkom pracy. Nie można mieć także przeciwwskazań zdrowotnych i psychologicznych oraz by objętym zakazem prowadzenia działalności transportowej.

Koszty inwestycyjne

54589018 - taxi cars at night

Jeśli mamy już licencję, czas postarać się o auto. Podstawowym wydatkiem jest zakup pojazdu (lub pojazdów) do realizacji działalności transportowej. Nowe czy używane – musi być sprawne. Można także rozważyć opcję leasingu lub wynajmu długoterminowego. Planując budżet, trzeba również uwzględnić zakup paliwa, serwis oraz ubezpieczenie komunikacyjne i od odpowiedzialności cywilnej dla taksówkarzy. Bez względu na to, czy przewozy będą świadczone przez jedną, czy przez więcej taksówek, trzeba zawczasu pomyśleć o korzystnej ofercie ubezpieczenia. Na terenie Wielkiej Brytanii działa wiele firm oferujących polisy na pojedyncze pojazdy lub tzw. taxi fleet insurance, czyli dla floty taksówkowej (np. Taxi Insurer). W Polsce nie wszystkie firmy oferują tego typu ubezpieczenia. Kosztem inwestycyjnym jest również opłata za uzyskanie zaświadczenia o niekaralności oraz wspomnianej już licencji – przy czym jej wartość zależy od okresu, na jaki zostanie wydana i obszaru świadczonych usług taksówkowych. Więcej informacji pod adresem https://www.taxiinsurer.co.uk/taxi-fleet-insurance/.

 

Zarobki

W taksówce zamontować trzeba także taksometr oraz kasę fiskalną z homologacjami. To na szczęście jednorazowy wydatek. Do kosztów trzeba również wliczyć ewentualny czynsz za garaż lub parking oraz serwis i kosmetykę auta. Taksówkarze zarabiają średnio 100–500 zł dziennie, chyba że trafi się jakiś ekstra kurs. W dużych miastach panuje większa konkurencja, co automatycznie wymusza niższe opłaty za przewozy (źródło: http://mojafirma.infor.pl/raport-dnia/214157,2,Wlasna-firma-taxi-czy-to-sie-oplaca.html).

Zarobki taksówkarza trudno zaliczyć do dochodów o stałym poziomie finansowym – zakładając tego typu działalność, trzeba się z tym liczyć. Czasami się zarobi, czasami dorobi, a czasami… dołoży do interesu.

Inne zapisy autora:

kampanieonline
kampanieonline

219 publikacje
1 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

319217