Bez kategorii
Like

„Fiasko bundów sygnałem powolnej śmierci eurostrefy?” – James Mackintosh

25/11/2011
214 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
no-cover

A aukcja belgijskich dziesięciolatek nastąpi już w przyszły poniedziałek. Też Włosi i Francuzi w przyszłym tygodniu muszą uplasować swoje obligacje.

0


Dzisiejsze fiasko aukcji włoskich papierów skarbowych stało się  podsumowaniem wyników wczorajszego szczytu Mer-kozy z premierem Włoch Mario Monti. W efekcie dzisiejszej emisji mimo interwencji EBC Włochy dołączyły do grupy krajów peryferyjnych Grecji, Portugalii i Irlandii charakteryzujących się tzw. odwróconą krzywą rentowności typową dla krajów niewypłacalnych. Polega ona na tym że rentowności obligacji dwuletnich są wyższe od dziesięcioletnich. W wymienionych krajach po tym jak krzywe uległy odwróceniu musiały prosić o pomoc międzynarodową. Włoskie sześciomiesięczne papiery skarbowe zostały sprzedane z 6,5%-ową rentownością (w porównaniu z październikową 3,5%), a dwuletnie obligacje za 7,7%, a pięcioletnie za 7,8%.

Niestety, ale równie złe informacje nadchodzą z Węgier, po tym jak rating tego kraju spadł do poziomu pozainwestycyjnego. Europejskie banki a zwłaszcza austriackie, które zainwestowały w sumie 41 mld euro w tym kraju, już zaczynają liczyć potencjalne straty.
Jedynie dobra wiadomość nadeszła z Islandii, otóż po tym jak Islandczycy zrezygnowali z pomocy, na wypłatę rekompensat dla Holendrów i Brytyjczyków, ogłosili dzisiaj że ich gospodarka wzrośnie w 2011 r. o 2,6%.
Dla tych którzy interesują się problemami finansowymi Europy i braku adekwatnej polityki gospodarczej naszego kraju zapraszam na odsłuchanie debaty z moim udziałem. Dla porównania jednocześnie zamieszczam artykuł na temat tej debaty który ukazał się w Gazecie Wyborczej, w którym selektywnie zaprezentowano jedynie wypowiedz konkludującą zaistniałą sytuację bez opisania omawianej diagnozy:
m.wyborcza.pl/ po_expose_Tuska
A oto nagrania z debaty:
Expose Premiera1
Expose Premiera2
Expose Premiera3
 
 
 

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Cezary Mech

http://www.stefczyk.info/blogi/przez-pryzmat-ekonomii

371 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816