HYDE PARK
Like

Fenyloalanina – czym jest i czemu jest potrzebna

29/07/2019
488 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
Fenyloalanina – czym jest i czemu jest potrzebna

Fenyloalanina to jeden z podstawowych aminokwasów egzogennych, który jest kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Na czym polega jego działania? Czy możliwy jest niedobór lub nadmiar fenyloalaniny?

0


Czym jest fenyloalanina?

Fenyloalanina to jeden z dwudziestu aminokwasów, który jest podstawowym budulcem białek znajdujących się w organizmie człowieka. Jest to aminokwas egzogenny, co oznacza, że ciało człowieka nie może go samo wytwarzać i należy go dostarczać wraz z pożywieniem.

Fenyloalanina występuje pod postacią trzech form: D-fenyloalaniny, L-fenyloalaniny i DL-fenyloalaniny, która wytworzona została w warunkach laboratoryjnych.

Fenyloalanina odgrywa niezwykle ważną rolę w funkcjonowaniu organizmu człowieka, między innymi:

 • jest prekursorem kluczowych neuroprzekaźników (dopamine, norepinefryne i epinefryny);
 • poprawia zdolności kognitywne;
 • bierze udział w łagodzeniu bólu;
 • hamuje apetyt poprzez regulację trawienia lipidów;
 • odpowiada za procesy anaboliczne;
 • wspomaga zdolności koncentracji;
 • odpowiada za koordynację i czucie mięśniowe.

W jakich produktach znajduje się fenyloalanina?

Fenyloalaninę znaleźć można przede wszystkim z produktach zwierzęcych i odzwierzęcych, takich jak mięso, ryby, jaja, ser i mleko. Osoby stosujące dietę wegańską dostarczają ją natomiast z produktów takich jak soja, orzechy i nasiona, fasola i soczewica, a także pełnoziarniste zboża.

Czym grozi niedobór fenyloalaniny?

Niedobór fenyloalaniny w organizmie powodować może poważne problemy zdrowotne, do których zaliczyć można:

 • zaburzenia wzrostu wśród dzieci;
 • apatię;
 • anemię;
 • problemy z koncentracją i pamięcią;
 • zmniejszenie libido;
 • depresję;
 • impotencję.

Niedobór fenyloalaniny przyczyniać może się również do problemów z cerą, łamliwymi paznokciami oraz wypadania włosów. U osób z niedoborem fenyloalaniny notuje się również brak apetytu i niski poziom białka w organizmie.

Czy możliwe jest przedawkowanie fenyloalaniny i z czym ono się wiąże?

W przypadku występowania choroby metabolicznej – fenyloketonurii, wystąpić może nadmiar stężenia fenyloalaniny we krwi, który niesie poważne zagrożenie dla zdrowia. Fenyloketonuria, inaczej zwana hiperfenyloalaninemią, jest chorobą wrodzoną, która uwarunkowana jest genetycznie i jest skutkiem mutacji genów na dwunastym chromosomie. Polega na zaburzeniu przemiany fenyloalaniny, spowodowanym brakiem hydroksylazy fenyloalaninowej – enzymu rozkładającego ten aminokwas, występującego w wątrobie.

Objawy nadmiaru fenyloalaniny w organizmie dziecka pojawiają się stopniowo, zaczynając od charakterystycznego zapachu dziecka (często określany jest jako “mysi”), zaburzeń w rozwoju psychicznym i ruchowym, nadpobudliwości, aż po drgawki czy wysypki skórne. Co ciekawe, dzieci chorujące na fenyloketonurię mają jasną karnację i oczy oraz jasnoniebieskie oczy.

Ponadto, w późniejszym rozwoju dziecka, pojawiają się zaburzenia natury psychicznej, takie jak agresja i autoagresja, lęki, napady złości, a nawet psychozy.

Czy można leczyć fenyloketonurię?

Podstawą leczenie fenyloketonurii jest dieta eliminacyjna. Aby dowiedzieć się więcej na temat produktów, których powinno się unikać w przebiegu tej choroby, warto zajrzeć do artykułu “Fenyloalanina w nietypowych produktach, jak uniknąć nieświadomego narażenia się na zaburzenia metabolizmu?”, a po więcej informacji o zdrowiu, żywieniu i podejściu psychologicznym w przebiegu fenyloketonurii można udać się na portal https://vitapku.pl.

Inne zapisy autora:

0

kampanieonline
kampanieonline

302 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
319217