Artykuły redakcyjne
Like

FATCA- jutro banki zablokują ci konta

01/12/2016
1242 Wyświetlenia
0 Komentarze
8 minut czytania
FATCA-  jutro banki zablokują ci konta

1 grudnia mija termin złożenia w bankach oświadczenia, że nie oszukujemy państwa amerykańskiego w sprawie podatków, oczywiście ich podatków… Jeśli tego nie dopilnujemy to możemy się obudzić jutro bez środków do życia w naszym pięknym kraju. Ale to nic – bo gdy umowa zostanie zawarta, przyniesie korzyści naszemu fiskusowi, gdyż USA będą wzajemnie informować o aktywach polskich obywateli na ich terenie. Tak to sobie wyobrażają przynajmniej nasi rządzący i nie tylko nasi. Umowę podpisało już 113 państw. USA będą „wzajemnie informować”… jestem bardzo ciekawa czy również obywatele USA składali oświadczenia pod rygorem odpowidzialności karnej i czy w razie spóźnienia w złożeniu takiego oświadczenia zablokują im konta? Nie mogłam doczytać w internecie ale tak myślę, że jak partnerstwo to na pewno… […]

0


Close up of hand withdrawing cash

Close up of hand withdrawing cash

1 grudnia mija termin złożenia w bankach oświadczenia, że nie oszukujemy państwa amerykańskiego w sprawie podatków, oczywiście ich podatków…
Jeśli tego nie dopilnujemy to możemy się obudzić jutro bez środków do życia w naszym pięknym kraju. Ale to nic – bo gdy umowa zostanie zawarta, przyniesie korzyści naszemu fiskusowi, gdyż USA będą wzajemnie informować o aktywach polskich obywateli na ich terenie. Tak to sobie wyobrażają przynajmniej nasi rządzący i nie tylko nasi. Umowę podpisało już 113 państw.
USA będą „wzajemnie informować”… jestem bardzo ciekawa czy również obywatele USA składali oświadczenia pod rygorem odpowidzialności karnej i czy w razie spóźnienia w złożeniu takiego oświadczenia zablokują im konta? Nie mogłam doczytać w internecie ale tak myślę, że jak partnerstwo to na pewno… czy nie.. bo nie wiem?
Wiem natomiast, że informacja jakoby obowiązek dotyczył jedynie osób które zgromadziły więcej niż 50 ts dolarów (ponad 200 tys.zł) jest niekoniecznie uspakajający.
cyt:
Komisja Nadzoru Finansowego precyzuje:
kto rachunek zakładał w okresie od 1 lipca 2014 roku do 30 listopada 2015 roku musi złożyć oświadczenie, a bank czy fundusz inwestycyjny może żądać od nas przedstawienia dokumentów, w celu weryfikacji naszego oświadczenia;
kto rachunek zawarł wcześniej, czyli do 30 czerwca 2014 roku nie musi składać oddzielnego oświadczenia; jego status zostanie zweryfikowany na podstawie dokumentów, które bank już posiada; jeśli instytucja będzie miała jakieś wątpliwości może wystąpić o uzupełnienie danych;
kto z kolei zakładał rachunek po 1 grudnia 2015 roku ten zapewne już złożył stosowne oświadczenie; bank powinien mu je przedstawić do podpisu w trakcie zawierania umowy.
I tu jeszcze jedna ważna uwaga. Obowiązek złożenia oświadczenia dotyczy osób, które na rachunkach w danym banku zgromadziły więcej niż 50 tys. dolarów (saldo na 1 grudnia 2015 roku) lub równowartość tej kwoty w dowolnej walucie. Kto miał mniej pieniędzy nie musi składać oświadczeń. Każdy, kto jest do tego zobligowany, powinien wcześniej być poinformowany o tym przez swój bank.
http://biznes.onet.pl/wiadomosci/kraj/oswiadczenie-fatca-kto-musi-je-zlozyc-i-do-kiedy-ma-na-to-czas/w2p6ww
Dlaczego nie ufam tym „uspakajającym” wiadomościom? Dlatego, że nie dalej jak 2 tygodnie temu mój dobry znajomy poddany został próbie przymuszenia go do złożenia takiego oświadczenia przez jeden z banków pomimo, że konto było założone parę lat temu a jego stan nie przekraczał wcale 50 tys. dolarów. Już wtedy próbowano wstrzymać mu wypłatę z własnego konta i zagrożono jego blokadą!
Z cytowanej informacji wynika również, że po 1 grudnia 2015 roku wszystkie „polskie banki” będą wymagać „stosownego” oświadczenia. W super sytuacji są tacy jak ja, którzy mają konta od lat w jednym banku bo… zostaną „zweryfikowani” na podstawie posiadanych przez bank dokumentów… nawet moja zgoda nie jest potrzebna, po co?
Banki boją się groźby miliionowych kar oraz tego, że w razie niewywiązywania się z porozumienia są narażone na sankcje w transferach finansowych z USA.
A ponieważ banki nie są od tego, żeby się bać kogokolwiek więc ten strach muszą przerzucić na swoich klientów, którzy takie oświadczenia składają pod groźbą odpowiedzialności karnej.
Globalizacja ma się więc świetnie. Tym razem pretekstem jest troska o amerykańskiego podatnika. Fatca ma bowiem zapobiegać:
cyt:
„wykorzystywaniu przez amerykańskich podatników zagranicznych instytucji finansowych w celu ukrywania dochodów lub tworzenia struktur agresywnego planowania podatkowego. W ramach wprowadzenia postanowień FATCA Polska zawarła z rządem Stanów Zjednoczonych umowę w sprawie poprawy wypełniania międzynarodowych obowiązków podatkowych oraz wdrożenia ustawodawstwa FATCA (IGA – Inter-governmental agreement).”
http://www.rp.pl/Opinie/309269977-FACTA-zablokuja-rachunki-bankowe.html#ap-1
To, że Ty czy ja mamy gdzieś troskę o amerykańskiego podatnika nie ma znaczenia – mamona rządzi i o to w tym wszystkim chodzi.
Niedługo czeka nas jeszcze większa inwigilacja. Przykro to pisać, ale wychodzi na to, że czas zapomnieć o tym że żyjemy w państwie polskim. Pozostaje nam jedynie udawać, że jesteśmy w nim.
Oto dowiaduję się że .. jest jeszcze lepszy pomysł jewrejskich globalistów, a co? mogą Amerykanie – może i Eurogermania!!
cyt:
Euro-FATCA to model automatycznej wymiany informacji podatkowych pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej, wprowadzony dyrektywą Rady 2014/107/UE z dnia 9 grudnia 2014 r. zmieniającą dyrektywę 2011/16/UE w zakresie obowiązkowej automatycznej wymiany informacji w dziedzinie opodatkowania (Dz. Urz. UE z 16 grudnia 2014 r. L 359/1; dalej: „Dyrektywa”).

Implementacja Dyrektywy w Polsce jest już opóźniona. Na chwilę obecną, projekt ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami (datowany na dzień 19 maja 2016 r.) – implementującej nie tylko wymogi Dyrektywy, ale również reżimu CRS – znajduje się na etapie konsultacji publicznych.
https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/tax/articles/fatca/fatca-euro-fatca-crs-co-warto-wiedziec.html
Okazuje się, że były jakieś konsultacje pubiczne! Ta informacja pochodzi sprzed 4 m-cy a dzisaj przeczytałam, że projekt ustawy trafił do Sejmu 29 listopada czyli przedwczoraj….
Ten projekt ma 80 stron i to jest bardzo duży wysiłek jak na naszych posłów a co dopiero konsultacja publiczna. Przeczytałam go i stwierdzam, że to jest projekt całkowitej inwigilacji obywateli polskich i firm… jako obywatele naszego państwa właśnie przestajemy istnieć…
tutaj link: http://orka.sejm.gov.pl/Druki8ka.nsf/Projekty/8-020-418-2016/$file/8-020-418-2016.pdf
Źródła:
http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/oswiadczenie-fatca-termin,134,0,2209414.html
https://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/bankowosc/fatca-dotknie-bez-pardonu-nie-tylko-amerykanow/
http://pulsinwestora.pb.pl/4366438,32419,banki-moga-zablokowac-oszczednosci
https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/tax/articles/fatca/fatca-euro-fatca-crs-co-warto-wiedziec.html
https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/tax/articles/fatca/fatca-euro-fatca-crs-co-warto-wiedziec.html
http://www.podatki.biz/artykuly/podatki-2017-nowa-ustawa-o-wymianie-informacji-podatkowych_16_33427.htm
http://orka.sejm.gov.pl/Druki8ka.nsf/Projekty/8-020-418-2016/$file/8-020-418-2016.pdf
http://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/HTML/?uri=CELEX:32015L2376&from=PL

0

Anna Słupianek

112 publikacje
102 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758