POLSKA
Like

Fantastyka w cenie

14/09/2021
279 Wyświetlenia
0 Komentarze
5 minut czytania
no-cover

Książkowy debiut Stanisława Lema „Astronauci”, a także czasopismo, w którym po raz pierwszy opublikowano opowiadanie Andrzeja Sapkowskiego „Wiedźmin” trafią na internetową aukcję 18 września. Licytację przeprowadzi krakowski antykwariat Suszek Books.  Pierwsze wydania książek Stanisława Lema należą do najbardziej rozchwytywanych pozycji na rynku kolekcjonerskim. W „Astronautach” opisana jest m.in. wyprawa na Wenus, mimo że książka wyprzedza o dekadę pierwszy lot człowieka w kosmos.  Do najcenniejszych pozycji na wrześniowej aukcji należą m.in. ilustrowany przez Stanisława Wyspiańskiego „Rocznik Krakowski” z 1900 r. oraz „Historya” Ignacego Krasickiego wydana w XVIII wieku przez nadwornego księgarza Zamku Królewskiego w Warszawie.  Klasyka science-fiction  Pierwsze opowiadanie, którym Andrzej Sapkowski zapoczątkował swoją słynną sagę o Wiedźminie przeczytać można było w grudniu 1986 r., na łamach czasopisma „Fantastyka”. Egzemplarz zachowanego […]

0


  • Książkowy debiut Stanisława Lema „Astronauci”, a także czasopismo, w którym po raz pierwszy opublikowano opowiadanie Andrzeja Sapkowskiego „Wiedźmin” trafią na internetową aukcję 18 września. Licytację przeprowadzi krakowski antykwariat Suszek Books. 

  • Pierwsze wydania książek Stanisława Lema należą do najbardziej rozchwytywanych pozycji na rynku kolekcjonerskim. W „Astronautach” opisana jest m.in. wyprawa na Wenus, mimo że książka wyprzedza o dekadę pierwszy lot człowieka w kosmos. 

  • Do najcenniejszych pozycji na wrześniowej aukcji należą m.in. ilustrowany przez Stanisława Wyspiańskiego „Rocznik Krakowski” z 1900 r. oraz „Historya” Ignacego Krasickiego wydana w XVIII wieku przez nadwornego księgarza Zamku Królewskiego w Warszawie. 
Klasyka science-fiction 

Pierwsze opowiadanie, którym Andrzej Sapkowski zapoczątkował swoją słynną sagę o Wiedźminie przeczytać można było w grudniu 1986 r., na łamach czasopisma „Fantastyka”. Egzemplarz zachowanego z tamtych czasów magazynu licytowany będzie od progu 120 zł, co z pewnością zachęci pasjonatów polskiej fantastyki do pierwszego kroku na rynku antykwarycznym. 

Książkowy debiut Stanisława Lema – „Astronauci” z 1951 r. – to natomiast jedno z ponad dwudziestu pierwszych wydań poczytnego autora, które 18 września trafią na aukcję internetową. Oprawiona w efektowny półskórek i opatrzona złoceniami na grzbiecie debiutancka powieść licytowana będzie od 1000 zł. Poprzedzając o dziesięć lat pierwszą załogową misję w kosmos, stała się niekwestionowanym bestsellerem, a także doczekała mnóstwa wznowień oraz tłumaczeń na języki obce. 

Wyspiański na półce 

Wśród najcenniejszych pozycji w katalogu Suszek Books znajduje się też „Rocznik Krakowski” opatrzony zachwycającą ekspertów okładką, której autorem jest Stanisław Wyspiański. Wydana w 1900 r. bogato ilustrowana pozycja ma cenę wywoławczą 2500 zł i jest znakomitym przykładem secesyjnego dzieła wybitnego polskiego artysty. Okładkę zdobią m.in. girlandy z dekoracyjnych liści pokrzywy, złote korony oraz kwiaty i kaligraficznie wystylizowane napisy. Księgarz polskiego króla

Uwagę kolekcjonerów oraz inwestorów zdecydowanie przyciągnie również pierwsze wydanie pozycji „Historya. Na dwie księgi podzielona” z 1779 r. Powieść Ignacego Krasickiego tworzą wspomnienia nieśmiertelnego bohatera, który – podróżując poniekąd w czasie – opisuje zarówno czasy Aleksandra Wielkiego, jak i formowanie się polskiego państwa za panowania Chrobrego. Wydawcą niesamowitej książki był Michał Gröll – nadworny księgarz, sprowadzony na Zamek Królewski w Warszawie przez Augusta III Sasa z Drezna. 

Podpis Jana Brzechwy 

Oprócz samej oprawy, a także daty wydania książki, czynnikiem znacząco podnoszącym wartość pozycji są autografy. W katalogu aukcji Suszek Books znalazły się m.in. tomy z podpisami takich autorów jak Jan Brzechwa, Czesław Miłosz czy Allen Ginsberg, lider Beat Generation – buntowniczego amerykańskiego ruchu, którego przedstawicielami byli chociażby Charles Bukowski czy Jack Kerouac. – Rynek bibliofilski w Polsce otworzył się bardzo mocno w zeszłym roku i widać, że ma się bardzo dobrze. W aukcjach biorą udział coraz młodsi kolekcjonerzy i inwestorzy. Coraz większy procent kupujących to kobiety. Bardzo mocno zostały docenione książki współczesne – np. pierwsze wydania książek Stanisława Lema. Na naszej ostatniej aukcji został pobity aukcyjny rekord za pierwsze wydanie Astronautów – debiut S. Lema. Bardzo dobrze sprzedają się oczywiście oprawy gabinetowe oraz dobrze zachowane egzemplarze książek przedwojennych – komentuje Łukasz Suszek, zapowiadając, że wkrótce Suszek Books mieścić się będzie w Krakowie przy ul. św. Tomasza 26, w budynku, który przez pewien czas zamieszkiwany był przez Czesława Miłosza. 

7 aukcja antykwariatu Suszek Books odbędzie się 18 września od godz. 9.30

Katalog dostępny jest na stronie: https://onebid.pl/pl/auction/-/1644 
0

Sławek

49 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758