BIZNES
Like

Falenta nie chciał, ale zapłaci, czyli echo afery

16/08/2017
174 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minute czytania
Falenta nie chciał, ale zapłaci, czyli echo afery

Z komunikatu KNF: „Komisja Nadzoru Finansowego przekazuje do publicznej wiadomości informację o środku prawnym podjętym w celu przeciwdziałania naruszeniu przepisów o obrocie instrumentami finansowymi (…) w przedmiocie utrzymania w mocy decyzji (…) nakładającej na Marka Falentę karę pieniężną w wysokości 150 000 zł”.4F929386-2058-4343-A0BF-56AB3248231F_cx0_cy7_cw0_w1023_r1_s

Kara KNF-u dotyczy wywiadu, jaki Falenta udzielił dla „Parkietu” za czasów rządów Donalda Tuska. Mówił w nim o niedokonywaniu przez siebie transakcji na akcjach spółki publicznej Hawe S.A., co było ściemą. Nie jedyną, jaka wówczas zdarzała się w polskiej gospodarce.

KNF informuje: „Przekazanie do publicznej wiadomości informacji o wydaniu decyzji administracyjnej w przedmiocie utrzymania w mocy decyzji nakładającej na Marka Falentę karę pieniężną w wysokości 150 000 zł za rozpowszechnienie w środkach masowego przekazu fałszywych informacji, wprowadzających w błąd w zakresie akcji Hawe S.A. ma na celu kształtowanie świadomości prawnej uczestników rynku kapitałowego poprzez utwierdzenie w nich prawidłowych postaw wobec prawa oraz uświadomienie im, jak ważne jest zachowanie należytej staranności i rzetelności przy udzielaniu wywiadów i przekazywaniu informacji dotyczących spółek giełdowych, które mogą zostać upublicznione w środkach masowego przekazu” – i dalej: „KNF wyraża stanowisko, że wyjaśnienie uczestnikom rynku motywów rozstrzygnięcia niniejszej sprawy ma walor edukacyjny.

Zakaz manipulacji informacją ma na celu ochronę jednej z fundamentalnych zasad, na których oparty jest obrót papierami wartościowymi – zasady przejrzystości rynku. Najważniejszym czynnikiem na rynku finansowym jest bowiem wiarygodna informacja, a dostęp do niej stanowi podstawowy instrument pozwalający na rzetelną wycenę papierów wartościowych”.

Komisja nie bez trudności w wyniku śledztwa ustaliła, że Marek Falenta miał świadomość dokonywanych transakcji, które zdominowały obrót akcjami Hawe S.A. oraz wiedział, że rozpowszechniane przez niego informacje nie są prawdziwe i wprowadzają uczestników rynku w błąd w zakresie akcji Hawe S.A. (zwłaszcza podkreślenia wymaga, że składanie zleceń przez osobę, która uzyskała dostęp do jego rachunku, nie zwalnia go z odpowiedzialności za dokonanie manipulacji informacją, gdyż w momencie rozpowszechnienia fałszywych informacji posiadał on wiedzę o złożonych przez tę osobę zleceniach dokonania transakcji).

Tym, którym Marek Falenta (na liście 100 najbogatszych Polaków) zdążył umknąć pamięci przypominam, że to 40-letni miliarder, który dorobił się na egzekwowaniu długów szpitali. Potem robił w węglu – był współwłaścicielem firmy Składy Węgla oraz Hawe, w której radzie nadzorczej zasiadali m. in. były senator PO Tomasz Misiak i ex-prezes PGNiG Grażyna Piotrowska-Oliwa.

Inne zapisy autora:

Pawel Pietkun
Pawel Pietkun https://www.3obieg.pl

2007 publikacje
158 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

319217