Globalnie i Lokalnie
1

Dlaczego Europejczycy są rasy białej?

04/02/2014
2164 Wyświetlenia
8 Komentarze
3 minut czytania
Dlaczego Europejczycy są rasy białej?

Większość ludności zamieszkującej Ziemię ma kolorową skórę. Czerwoną, żółtą, czarną. Jedynie Europejczycy mają skórę białą. 7 tys. lat temu mieszkał tu ciemnoskóry, ciemnowłosy, ciemnooki gatunek. Co spowodowało zmianę?

Analiza genetyczna mężczyzn – myśliwych, którzy mieszkali w dzisiejszej Hiszpanii około 7000 lat temu sugeruje, że mężczyzna te miał ciemną skórę i włosy, ale niebieskie oczy.

0


 

Według  wyobrażenia artysty ten człowiek mógł wyglądać tak:

     

Analiza genetyczna została wykonana z wykorzystaniem DNA z zęba pochodzącego ze szkieletu mężczyzny, o nazwie La Brana 1, znalezionego w 2006 roku w systemie jaskiń w górach Kantabryjskich w Hiszpanii. Wyniki tej analizy opublikowano 26 stycznia w czasopiśmie Nature. Wyniki są zaskakujące bowiem okazuje się że skóra Europejczyków ewoluowała do białej  nie tak dawno jak kiedyś uważano.

Dotychczas naukowcy uważali, że wcześni Europejczycy utracili ciemną pigmentację skóry po ciemnoskórych przodkach z Afryki około 40.000 lat temu gdy przenieśli się  do północnych regionów, o mniejszej ilości światła słonecznego.

Jaśniejsza skóra absorbuje więcej promieni ultrafioletowych, co umożliwia wykorzystanie Słońca do produkcji witaminy D – adaptacja ważne dla biednych środowisk. Nasz organizm produkuje witaminę D, gdy promienie ultrafioletowych Słońca docierają do skóry. Witamina D jest niezbędna do absorpcji wapnia, co z kolei pozwala utrzymać zdrowe kości.

Naukowcy paleogenomicy uważali że jaśniejsza skóra była potrzebna w na szerokościach geograficznych Europy bardziej niż w tropikach gdyż ilość promieni UV , niezbędnych do syntezy witaminy D jest wiele niższa. Jednak skóra La Brana Europejskiego, na terenach dzisiejszej Europy żył jeszcze około 7000 lat temu była ciemna. Wskazuje to że samo przejście do wyższych szerokościach geograficznych nie mogło być jedynym powodem, że współcześni Europejczycy są jasnej karnacji. Natomiast  przyczyny tej zmiany mogą być powiązane z  … dietą, twierdzą naukowcy.

Analiza ta jest pierwszą w pełni zsekwencjonowaną analizą genomu człowieka- myśliwego z okresu mezolitu, okresu między  5000 i 10000 lat temu . Mezolit  ( środkowy okres epoki kamienia łupanego) poprzedzał epokę neolitu, kiedy myśliwi stali się rolnikami i zaczęli jeść dużo więcej ziarna.

„Teoretycznie produkcja żywności, bogata w zboże dieta rolników z epoki neolitu, spowodowała brak witaminy D.” Dlatego Europejczycy szybko stracili ciemną pigmentację skóry- jak tylko  przeszli na rolnictwo, bo to tylko w tym momencie, w ten sposób mogli łatwiej  dokonywać syntezy witaminy D ze Słońca .”

Ponadto naukowcy odkryli, że myśliwy La Brana miał problemy z tolerowaniem laktozy i nie był w stanie strawić skrobi zawartej w żywności. Te same problemy mieli rolnicy epoki neolitu. Udowadnia to niejako hipotezy, które wskazywały zmiany jakie dokonywały się w związku z przejściem do rolnictwa,”-napisali autorzy badań.

PS. Zawsze się zastanawiam czemu naukowcy swoje teorie i hipotezy ( jak choćby teorię ewolucji) wygłaszają jako niepodważalne dogmaty.

Źródło: yahoo.com

0

Nathanel

937 publikacje
193 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758