Bez kategorii
Like

Etos Polityków

17/05/2011
245 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
no-cover

Zestawienie słów etos i politycy już od pierwszego wrażenia wydaje się niewłaściwe. Powoduje zgrzyt bo są odbierane jako pojęcia przeciwstawne. Łatwiej jest zaakceptować tytuł Antyetos Polityków ale czy jest takie pojęcie jak antyetos.

0


Do tej pory nie spotkałem takiego określenia choć wydaje się bliskie i nawet naturalne.

Pasuje jak ulał do opisu salonu. Antyetos Salonu prawda, że brzmi znacznie lepiej, już nie razi uszu i nie budzi wewnętrznego sprzeciwu.
 Antyetos wywodzi swój rodowód podobnie jak salon od porozumień komunistycznej ekipy rządzącej pod przywództwem Wojciecha Jaruzelskiego z Lechem Wałęsą i jego ekipą w Magdalence. Bardziej znane z telewizyjnego teatrzyku   pod nazwą Porozumienia Okrągłego Stołu. Jak by to określić dzisiejszym językiem – niezłe zagranie PR-owe. 

Nawet przy sporych chęciach trudno doszukać się podobieństw w postawie uczestników zasiadających przy Okrągłym Stole z Magdalenki  z Rycerzami Okrągłego Stołu w średniowiecznej Anglii. Tak nie można znaleźć wspólnych wartości pomiędzy antyetosem salonu i etosem rycerskim.

Coraz więcej jest innych porównań Okrągłego Stołu,  jak się je bez emocji i kompleksów pozna, nie wydają się wcale bzdurne wręcz zmuszają do refleksji.

Po przeszło 22 latach od przełomowych w dziejach Polski wydarzeń nawet bez znajomości tajnych protokołów możemy powiedzieć co było przedmiotem paktu strony solidarnościowej z komunistycznym diabłem.

Do dziś pamiętamy główne hasło pierwszego niekomunistycznego rządu – Gruba Kreska.

Istotą jej nie była wyłącznie gwarancja pozostawienia w spokoju i nie karania funkcjonariuszy poprzedniego systemu , to za mało. Można to było przecież  przeprowadzić poprzez ogłoszenie amnestii.

Jej istotą była całkowita rezygnacja z  poznania prawdy i dochodzenia sprawiedliwości.

Bezkarność miało gwarantować również szerokie stosowanie immunitetu od parlamentarzystów poprzez sędziów, prokuratorów i różnych oficjeli, którzy posiadają go formalnie a w praktyce rozciągającego się dodatkowo na członków ich rodzin oraz przedstawicieli władz nawet na szczeblu gminnym.

Drugim istotnym punktem był system wyborczy tak skonstruowany aby zapewnić pełną kontrolę nad społeczeństwem i nie dopuścić zbyt szybko do demokratycznych zmian w kraju. System utrwalił się tak mocno, że do dziś cała władza spoczywa w rękach osób, które siedziały 22 lata temu przy Okrągłym Stole.

Nieustannie od prawie ćwierć wieku, zamieniając się tylko krzesełkami, decydują o wyborze parlamentu, rządu, administracji centralnej i  obsadzie resortów siłowych. Poseł czy senator, minister czy generał ma prawo dbać o swoją karierę i ma obowiązek siedzieć cicho, wykonywać polecenia i za dużo nie myśleć. Ma wsłuchiwać się w słowa przywódcy i podążać za jego myślami.

Antyetos salonu za swój główny cel przyjął własną korzyść realizowaną w oparciu o gospodarkę rabunkową na polskim majątku narodowym. Nieskrępowany ideologicznymi zakazami i nie licząc się z prawem dawni członkowie partii robotniczej szybko się uwłaszczyli i dziś kluczowe przedsiębiorstwa są w ich rękach. W szczególności wrażliwe sektory gospodarki do których zaliczają się środki masowego przekazu takie jak prasa i telewizja.

0

szafran

Kilka slów o tym co wazniejsze niz wlasna korzysc

65 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758