Bez kategorii
Like

Emigrujący współobywatele świata.Cz.5

23/11/2012
246 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

„Zjawisko migracji jest okazją i wyzwaniem, by wychowywać do akceptacji różnic, do przyjmowania i integracji, do tworzenia nowej historii wspólnot i relacji”….

0


Szanowne Panie i Panowie.

Chwila refleksji dla panstwa z Rzymu.Temat podalem.

Rzym, 22.

Wy, którzy z różnych względów zawodowych bądź jako migranci

żyjecie bez szczególnego zakorzenienia w jednym miejscu, bardziej niż inni potraficie docenić uczuciowe więzi w rodzinie, w przyjaźni, w solidarności, tam odnajdując ludzkie korzenie, których wszyscy potrzebujemy. Nie czujemy się nigdzie cudzoziemcami i gośćmi, lecz współobywatelami świata, którzy wędrują do nieba. Zamykanie oczu na braci, którzy proszą o trochę miejsca lub pracę, nieco gościnności i przyszłości we wzajemnej miłości, jest równoznaczne z niewypełnianiem woli Ojca, a zatem z nienależeniem do rodziny Chrystusa». Są to słowa homilii wygłoszonej w środę wieczorem w Bazylice św. Piotra przez kard. Angela Bagnasca, arcybiskupa Genui i przewodniczącego Włoskiej Konferencji Episkopatu, z okazji spotkania zorganizowanego w 25. rocznicę powstania Fundacji Migrantes.

W obecności licznych odpowiedzialnych krajowych i diecezjalnych, a także przedstawicieli wspólnot włoskich i cudzoziemskich działających na tym polu, purpurat poświęcił uwagę  w szczególności drodze wierzących w Roku Wiary. «Wy ostrzegacie wierzących, lud Boży, by nie zatrzymywali się na drogach świata – powiedział – by nie ulegali zwodniczym  obietnicom i mitom, które powodują  zwalnianie tempa: jednym słowem, by nie zapominali, że nasza Ojczyzna jest gdzie indziej. Wzywacie nas, byśmy się zakorzeniali w Bogu. On tylko jest prawdziwą Ojczyzną, ziemią, która nie zdradza, która jest zawsze gościnnym domem naszej ziemskiej pielgrzymki, a także każdej małej i głębokiej wędrówki serca».

Z okazji 25. rocznicy Fundacja Migrantes zorganizowała także sympozjum, którego tytuł brzmiał: «Zbawienie jest zawsze gdzie indziej. Wychowanie do spotkania», podczas którego sekretarz generalny Włoskiej Konferencji Episkopatu, bp Mariano Crociata, w swoim wystąpieniu podkreślił, że «zjawisko migracji jest okazją i wyzwaniem, by wychowywać do akceptacji różnic, do przyjmowania i integracji, do tworzenia nowej historii wspólnot i relacji. Ważne jest – powiedział – by zwrócić uwagę na pewne aspekty wychowania, w duszpasterstwie osób przemieszczających się – powiedział – które powinna brać pod uwagę działalność Migrantes w diecezjach»""

Zrodlo:L’Osservatore Romano, 00120 Watykan. Wszelkie prawa zastrzeżone

Benedict XVI’s book "The Infancy Narratives" presented(przentacja ksiazki Papieza)

Inne zapisy autora:

0

Lipski Marek

FREELANCER.

333 publikacje
134 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758