Bez kategorii
Like

Emfaza na przykładzie sprawy Magdy z Sosnowca

26/04/2012
168 Wyświetlenia
0 Komentarze
5 minut czytania
no-cover

Korzystając z możliwości, przybliżę dzisiaj nieco pojęcie emfazy, które poza swoim znaczeniem uniwersalnym, posiada jeszcze jedno, nieco zbliżone, jednak o charakterze medialnym i dziennikarskim.

0


W wymiarze ogólnym jest to [za Wikpedią]:

"Podkreślenie, wzmocnienie myśli, nadanie wypowiedzi podniosłego zabarwienia poprzez dobór silnie nacechowanych słów, a także – w mowie – poprzez intonację, mimikę i gesty, lub – w tekstach kultury – przesadne podkreślenie fragmentu wypowiedzi (zdania, wyrażenia, wyrazu lub sylaby) poprzez położenie na nich mocnego emocjonalnego akcentu".

W wymiarze medialnym to nacisk [patrz z języka angielskiego: emphasis – nacisk], jaki dziennikarze kładą na konkretne kwestie – gdzie o nich piszą, jak dużo, jak często. Mówiąc prościej, jeśli w tej chwili na drabince newsów serwisu Onet.pl informacja o Iranie znajduje się wyżej niż news o Smoleńsku – ktoś musiał o tym zadecydować. Zadecyduje też jak często będzie warto jedną i drugą wiadomość powtarzać oraz czy opłaca się zlecić któremuś ze współpracowników zaangażowanie się w opracownaie dłuższego tekstu.

Rozpoczynając wpis, wspomniałem o zaistniałej możliwości. Uchylając rąbka tajemnicy, miałem na myśli sytuację związaną ze słynną Magdą z Sosnowca. Dziewczynka zagineła 24 stycznia i od tamtej pory byliśmy świadkami prawdziwej medialnej histerii. Jeśli chodzi o Internet, wyszukiwanie ogólne hasła Magda z Sosnowca generuje w tej chwili około 14,600,000 wyników. Co jest na rzeczy, skoro w naszym kraju codziennie znika 11 dzieci? Według mnie w tego typu sytuacjach najlepiej jest zwrócić swą uwagę na motywy. Odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań:

 • Co działo się wówczas, kiedy rozpoczęto informować o Magdzie?
 • W co byłoby zaangażowane społeczeństwo, gdyby nie w to?
 • Czy odwrócenie uwagii opinii publicznej mogło komuś służyć?
 • W jaki sposób ktoś mógł na tym skorzystać?

Jest to najprostszy sposób na rozszerzenie perspektywy swojego postrzegania, od którego polecam zacząć – nie w tym, ale w każdym niejasnym przypadku. Ja zgodnie ze swoimi założeniami na niniejsze pytania nie zamierzam udzialać odpowiedzi. Jeśli opisywana kwestia wydaje Ci się interesująca, proszę – zastanów się nad tym sam.

Przypomnę teraz o kilku innych istotych wydarzeniach [informacje z kalendarium Polityki], z którymi mieliśmy do czynienia równolegle ze sprawą Magdy. Należy oczywiście pamiętać, że zaistniały one nieco później.

 • Reforma emerytalna – Około 999,000 wyników
 • Nowelizacja ustawy o NIK – Około 94,200 wyników
 • Podpisanie ACTA – Około 7,340,000 wyników
 • Afera solna – Około 6,240,000 wyników
 • Katastrofa kolejowa w Szczekocinach – Około 5,200,000 wyników
 • Śmierć Wisławy Szymborskiej – Około 5,230,000 wyników
 • Koncesja dla TV Trwam – Około 330,000 wyników
 • Podpisanie europejskiego paktu fiskalnego – Około 58,300 wyników

wykres

Oczywiście mógłby się tu pojawić zarzut, że wyszukiwałem w całej sieci, bez ograniczania się do serwisów informacyjnych, nagłówków i leadów, w związku z czym w wyniki wliczone zostały wszelkie posty zwykłych użytkowników, którzy niewiele mają wspólnego z mediami. Zdaje sobie z tego sprawę, jednak warto wziąć pod uwagę, że owe wpisy nie pojawiałby się, gdyby nie medialna histeria, która stanowiła zaczyn oraz katalizator. Oczywiście dużo chętniej skorzystałbym z dokładnych danych, rozgraniczających niuansy takie jak ten. Niestety nie posiadam w chwili obecnej takiej możliwości. Jeśli wiesz w jaki sposób mógłbym dokładniej prześledzić statystyki, proszę o informację.

Bądź co bądź, czy Twoim zdaniem, Czytelniku, taki porządek emfazy jest uzasadniony?

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Gatekeeper

http://gatekeeping.tumblr.com/

3 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816