BIZNES
Like

Ekonomiczny aspekt upadku Zachodu

18/08/2018
1849 Wyświetlenia
8 Komentarze
3 minut czytania
Ekonomiczny aspekt upadku Zachodu

Zwycięstwo Rosji nad sponsorowanymi przez CIA terrorystami w Syrii, spowodowało zaostrzenie konfliktu na Donbasie, a także wprowadzenie przeciw Federacji sankcji gospodarczych „z piekła rodem”, między innymi za….Jej działalność terrorystyczną!   Zachód w swych poczynaniach już dawno przekroczył granicę absurdu  .  Na dodatek rozpad w zwolnionym tempie amerykańskiego imperium spowodował niespójność w jego polityce i działaniach.   Obecnie w Waszyngtonie funkcjonuje niezależnie kilka ośrodków władzy:  Biały Dom, Pentagon, Departament Stanu, Kongres, Departament Skarbu, itp.   W sytuacji wewnętrznej spowodowało to początek „zimnej (jak na razie) wojny domowej”  pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami Trumpa, oraz jeszcze większy chaos w sytuacji międzynarodowej.   Reformy podatkowe, wbrew reklamie, nie mogą przynieść pozytywnych efektów, a jedynie fikcyjny wzrost PKB, który w 75% składa się z dochodów […]

0


Zwycięstwo Rosji nad sponsorowanymi przez CIA terrorystami w Syrii, spowodowało zaostrzenie konfliktu na Donbasie, a także wprowadzenie przeciw Federacji sankcji gospodarczych „z piekła rodem”, między innymi za….Jej działalność terrorystyczną!

 

Zachód w swych poczynaniach już dawno przekroczył granicę absurdu  .  Na dodatek rozpad w zwolnionym tempie amerykańskiego imperium spowodował niespójność w jego polityce i działaniach.

 

Obecnie w Waszyngtonie funkcjonuje niezależnie kilka ośrodków władzy:  Biały Dom, Pentagon, Departament Stanu, Kongres, Departament Skarbu, itp.

 

W sytuacji wewnętrznej spowodowało to początek „zimnej (jak na razie) wojny domowej”  pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami Trumpa, oraz jeszcze większy chaos w sytuacji międzynarodowej.

 

Reformy podatkowe, wbrew reklamie, nie mogą przynieść pozytywnych efektów, a jedynie fikcyjny wzrost PKB, który w 75% składa się z dochodów bankowości, ubezpieczeń i handlu nieruchomościami tzw. sektora FIRE[i].  Sektor ten nie odzieje, nie nakarmi i nie ogrzeje populacji, a obietnice Trumpa sprowadzenia na powrót do Stanów sektora produkcyjnego z Chin i innych państw, nie może się powieść.

 

Zarówno Prezydent, jak i „renomowani ekonomiści” nie są w stanie pojąć, że proces taki różni się od transferu finansowego w sposób zasadniczy, wymaga czasu, znajomości wszystkich detali technologicznych, a przede wszystkim specjalistów, który rozpierzchli się po Ameryce, sprzedając hamburgery, wegetując na zasiłkach dla bezrobotnych, lub wcześniejszych emeryturach.  Z masy tej stworzyć ponownie sprawny mechanizm byłoby niezwykle trudno, nawet w odniesieniu do prostych konsumpcyjnych technologii, o gałęziach wysokotechnologicznych  już nie wspominając.

 

Przy transferze mocy produkcyjnych za granicę amerykańskie  korporacje zapewniały wsparcie techniczne w rozruchu przenoszonych linii produkcyjnych.  Podobnego „gestu” ze strony zantagonizowanych przez Stany Chin i innych państw trudno jest oczekiwać.  Tak więc zwykłym Amerykanom pozostaje dalsze zaciskanie pasa, aż do momentu upadku dolara, po którym nastąpi jakaś trudna do przewidzenia katastrofa.

 

Do tej pory Stany stosowały taktykę pojedynczego izolowania ofiar swej  agresji ekonomicznej, czy militarnej.  Inne zastraszone państwa współpracowały z Ameryką w nadziei uniknięcia losu kolejnej ofiary.   Obecnie Trump atakuje jednocześnie sankcjami Rosję, Chiny, Iran, a nawet Turcję, Kanadę, czy Unię.   Powoduje to koalescencję nowych anty-amerykańskich bloków, jak również coraz szybszą ucieczkę od coraz to mniej wiarygodnego dolara.

 

Otwartym pozostaje zasadnicze pytanie, czy imperium upadnie zanim doprowadzi do globalnego konfliktu militarnego ze wszystkimi jego konsekwencjami?  Ale o tym w kolejnym artykule.

 

 

[i] https://en.wikipedia.org/wiki/FIRE_economy

Inne zapisy autora:

0

Avatar
dr nowopolski

Unikajacy stereotypów myslowych analityk spraw politycznych i gospodarczych Polski i swiata

344 publikacje
3 komentarze
 

 1. pablo3 pablo3

  naprawde Pan w to wierzy? konstruktywna krytyka ma sens, zwlaszcza USA, ale to co Pan pisze to juz since – fiction.

  0
  • pablo3 pablo3

   science debilu a nie since. hyhy. upps.

   0
  • Avatar Jerzy

   Moje komentarze pan Nowopolski z Leningradu kasuje dlatego nie będę trola karmił wpismi.
   Jedyne co śmieszy i to do rozpuku to jego powtarzanie za lewackimi mediami że USA rozpoczęły wojnę handlową.
   Myślec panie Noworosyjski! Myśleć i sprawdzać fakty!
   .
   USA zaczyna własnie stosować zasadę wzajemności (a i to strasznie delikatnie) a trolownia od lewa do prawa podności skowyt i krzyczy że to wojna handlowa. Trump to jest mały pikuś przy tym który po nim obejmie władzę. Wtedy nasz pan Noworosyjski zobaczy co to jest wojna handlow.
   Amerykanie po prostu mają dosyć utrzymywania całego świata. Zwłaszcza Niemiec, Chin, Rosji (tak – Rosji) i paru innych.
   Trump chce wprowadzić cło na niemieckie samochody? A dlaczego miałby tego nie zrobić? Nie tylko powinien je wprowadzić ale jeszcze zapewnić że będzie obowiązywało przez 50 lat. To samo na chińskie wyroby, rosyjskie, francuskie…
   .
   Ile wynosi w Niemczech cło na amerykańskie samochody? Wynosi ono 12% i jeszcze 19% VATu od tych 12% czyli efektywnie wynosi 14%.
   I jake cło nakładane jest w Stanach na niemieckie samochody?
   Straszne, ogromne 1,5% (tak – jeden i pół procenta).
   Węc jak to jest że kiedy Trump chce nałożyć 12% na samochody niemieckie to podnosi się wielki krzyk że niesprawiedliwość się dzieje?
   To jest są właśnie te argumenty typu pana nowopolskiego. Zero wiedzy ale ruska ideologia aż cieknie.
   Co stosuje Rosja panie nowopolski? Może nam pan tut powie jakimi cłami obkłada amerykańksie wyroby? A co wogóle muszą robić przedsiębiorstwa amerykańkańskie by wogóle MÓC sprzedawać w Rosji, w Chinach?
   Tam dopiero są cła. Tam dopiero są restrykcje, wymogi lokalnego wkładu, ukryte podatkowanie wyrobów amerykańskich…
   Dlatego Amerykanie w końcu cieszą się że ktoś z jajami zasiadł w Białym Domu i nie boi się trolom pokazać palca. W końcu Ameryka zaczyna stosować zasadę wzajemności. Szkoda tylko że Ameryka zmieniła Chiny w potęgę gospodarczą stosując się do chińskich praktyk i dyskryminujących przepisów zamiast wprowadzić dokładnie to samo u siebie w stosunku do chińskich firm.
   Do chińskich, rosyjskich, niemieckich…

   0
   • Avatar zjanusz

    Szanowny Panie Jerzy!
    Czytając Pana komentarz mam wrażenie, że potwierdza Pan tylko tezę “dr Nowopolskiego”, że USA zgłupiały, tyle że dużo wcześniej. Patrząc na to kto rządzi USA, to nie wydaje mi się, aby największy wpływ na tamtejszy rząd mieli mieszkańcy i kapitalistyczni przedsiębiorcy, a raczej lobby prawniczo-bankowo-prasowe sterowane przez Żydów w kierunku ich interesów, a nie interesów Amerykanów. Pytanie na ile to lobby pozwoli Trumpowi na wprowadzenie sensownych zmian w USA pozostaje otwarte. Otwarte pozostają też pytania kiedy Chiny Ludowe skolonizują całkowicie Syberię, zwasalizują Rosję i Europę i staną się pierwszą potęgą gospodarczą i militarną świata (a Indie drugą)?
    Janusz Żurek
    P.S.
    A Rosja, jak to Rosja śniąc ponownie o potędze (która już bezpowrotnie przeminęła) działa jak to ma we zwyczaju od czasów Iwana Groźnego, przyłączając do swego terytorium to na co im pozwolą, lub gdzie spotka mały opór, albo żadnego. Z Niemcami, mimo chwilowych nieporozumień zawsze im się dobrze rozmawiało jako przedstawicielom podobnych cywilizacji (bizantyńskiej i turańskiej), a już szczególnie przy omawianiu spraw “polskich”.

    0
 2. Avatar AS

  Coś Panu powiem panie Nowopolski. Mamy za północną Odrą szczególni wredne plemię. To Teutoni. Od zawsze wrogowie wszelkiego słowiaństwa. Was też to dotyczy. Dlaczego Wy Rosjanie z nimi spiskujecie? My się tego boimy, bo z tego wyszły dla nas same nieszczęścia. Jak nie będziecie z nimi spiskować, to między nami będzie ok. Inaczej sobie tego nie wyobrażamy. Nas Polaków bardzo cieszy, że na wschodzie mamy Słowian a nie Germanów. Mamy jako Słowianie jako takie oparcie przed Germanami. Tak jak było przed Grunwaldem. A dlaczego to teraz Wam to szkodzi?

  0
  • Avatar AS

   To jest najgorszy niemiecki element. To są Prusacy. Niemcy wstydzą się za nich, że takich mają. Dlaczego Wy Rosjanie z nimi rozmawiacie? To już nie macie z kim rozmawiać? Tak tylko pytam.

   0
 3. Pingback: 22.08.2018 – Syria: 1055 dzień sprzątania świata… | KODŁUCH

 4. Smutne jest to, że coraz większy odsetek obywateli krajów zachodniej Europy stanowią emigranci z Bliskiego Wschodu (głównie silni młodzi mężczyźni), którym nie chce się pracować i czerpią tylko socjal z podatków, a społeczeństwa się starzeją i niebawem dobrobyt ludzi mieszkających w tych państwach może wyparować, a wspaniałe europejskie wartości, takie jak: pracowitość, uczciwość, wierność rzeczywistości i logice mogą zostać wyparte przez brutalny maniakalizm religijny.

  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816