Globalnie i Lokalnie
Like

Dzień Zmarłych, Dzień Pamięci

19/11/2014
450 Wyświetlenia
0 Komentarze
18 minut czytania
Dzień Zmarłych, Dzień Pamięci

Kto kontroluje przeszłość, kontroluje przyszłość, Kto kontroluje teraźniejszość, kontroluje przeszłość. G. Orwell

0


1

Wietnam.
.
Z cyklu: „Listy do wnuczka”.
.
dr J. Jaśkowski dla Polscott24
.
 
.
Kochany Wnuczku!
.
Jest taki jeden dzień w religii katolickiej, kiedy to wspominamy miniony rok, minione lata i tych wszystkich, którzy z różnych powodów już odeszli. Tak jednak się dziwnie dzieje, że zapomniani są ci wszyscy, którzy zginęli z powodu barbarzyństwa wojen, prowadzonych w imię zdobycia przysłowiowych kilku dolarów. Takimi zapomnianymi ofiarami są wymordowani w różny sposób mieszkańcy Półwyspu Indochińskiego, głównie Wietnamu. Siedząc w dzień zaduszny w półmroku pokoju zapoznawałem się z skrótem odtajnionych dokumentów Davida Ellsberga z 1971 roku. Raport zakończony w 1969 roku obejmował wojny w Indochinach od 1940 roku do 1969r. Liczył sobie siedem tomów i siedem tysięcy stron. Nosił nadruk „Top Secret”.
.
Generalnie raport zarzucał ówczesnym władzom fałszowanie danych, prowadzenie niewłaściwej polityki, ukrywanie strat. W 1996 roku The Times napisał: „Raport wykazał, że administracja Johnsona systematycznie okłamywała nie tylko ludność, ale nawet Kongres. Błędnie powołując się na interes narodowy”. Ukrywanie tych faktów z wojny wietnamskiej pozwoliło na zastosowanie tego samego manewru podczas wojny w Iraku. Pamiętam, jak polska telewizja, przedstawiając materiały w dzienniku z wojny w Iraku w 1991 roku, zastrzegła się, że materiały są przygotowane przez CIA i telewizja nie ma wpływu na ich wartość dokumentalną. Pamiętam to doskonale, ponieważ takie zastrzeżenie padło po raz pierwszy w historii telewizji.
.
Nieujawnianie danych z wojen pozwala na swobodne manipulacje wiadomościami w następnych wojnach. Te miliony zamordowanych bezbronnych cywilów obciążają bezpośrednio aktorów sceny politycznej, spełniających polecenia starszych i mądrzejszych. Proszę zauważyć, że do dnia dzisiejszego nie publikuje się strat, jakie Polska ponosiła z powodu enigmatycznie zwanych akcji pokojowych, ani w Jugosławii, ani w Iraku, ani w Afganistanie. Społeczeństwo nie wie, w imię jakich idei mamy rannych i inwalidów, żyjących na koszt społeczeństwa. Nie wiemy nawet, ile tych rannych i inwalidów spadło na barki rodzin. Jakie tragedie się rozegrały, ile rodzin zostało zniszczonych.
Może przypomnienie nie tak odległych danych z Wietnamu pozwoli uzmysłowić Czytelnikom ogrom strat każdej wojny. Tym bardziej wojny agresywnej. Przypomnę, że od chwili rozpoczęcia „wojny z terroryzmem” w Afganistanie produkcja opium wzrosła z 200 000 kg, do 4 milionów kg. Gdzie to się rozchodzi i kto czerpie zysk, można zapoznać się w pracy: J.Jaśkowski-Marihuana
.
„Wracając do Wojny o Indochiny”.
.
W 1964 roku Armia Amerykańska stworzyła tzw. „Incydent Tonkiński”, rzekomy atak samolotów wietnamskich na okręt amerykański. Była to typowa fałszywa flaga, podobna do słynnego pretekstu ataku na Kubę w 1905 roku.
Wojny te są prowadzone z całkowitym lekceważeniem międzynarodowych konwencji. Mam na myśli VI Konwencję Haską z 1907 roku, a konkretnie jej 25 artykuł: „Atak, lub bombardowanie, w jakikolwiek sposób, miast, wsi, budynków mieszkalnych, lub budynków, które są bez obrony, jest zabroniony
.
Wypada tutaj przypomnieć bombardowanie Kalisza przez Niemców w 1914 roku. Zniszczeniu uległo ponad 80% bezbronnego miasta. Sprawa w piśmiennictwie i świadomości Ludu nad Wisłą jest zatarta. Przeciętny Polak, czyli 99 % społeczeństwa nie ma o tym pojęcia. Od 1995 roku, tak się jakość dziwnie składa, że nauczyciele przedmiotu zwanego historią, kończą naukę na XIX wieku. Wiem to z doświadczenia i obserwacji młodzieży odwiedzającej Muzeum Sybir pro Memento.
.
Podobnie historiografia polska wymazała kolejne zniszczenie bezbronnego miasta, jakim był w 1939 roku Wieluń, gdzie nawet oznakowany szpital został zniszczony. I musisz sobie sam Czytelniku odpowiedzieć na pytanie, kto ustala program nauczania w polskich szkołach.
.
Artykuł 26 konwencji Haskiej stanowi: „Oficer, zanim przystąpi do bombardowania, musi zrobić wszystko, co w jego mocy, aby ostrzec władze miejskie”.
Artykuł 27 stanowi: „Należy podjąć wszelkie niezbędne kroki przed bombardowaniem, aby oszczędzić, o ile to możliwe, budynki przeznaczone do religii, sztuki i nauki, lub cele charytatywne, pomniki historyczne, szpitale, oraz miejsca gdzie chorzy i rani są gromadzeni, pod warunkiem, że nie są używane do celów wojskowych”.
.
Jak wiemy chociażby z Powstania Warszawskiego i Rzezi na WOLI, GDZIE WYMORDOWANO około 40 000 – CZTERDZIEŚCI TYSIĘCY (!) ludzi, nikt z Niemców nie został za tą zbrodnię przeciwko ludzkości pociągnięty do odpowiedzialności. Nigdy też żadne „władze” tego formalnie istniejącego państewka nie występowały z takimi wnioskami. Mało tego, urzędnicy państwowi, jak na przykład prof. Kulesza z „Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu” czynnie usuwał dokumenty zbrodni niemieckich, chociażby te dotyczące „KL Warschau”, a jako pracownik IPN zatrzymał śledztwo w sprawie śmierci  ks. Jerzego Popiełuszki w momencie, kiedy prokurator Witkowski był blisko znalezienia przynajmniej polskiego śladu tego mordu. Usunięty ze stanowiska w 2006 roku, człowiek ten nadal był wykładowcą na Uniwersytecie w Łodzi. Czego taki człowiek mógł uczyć studentów?
I na to pytanie musisz sobie sam odpowiedzieć Czytelniku.
.
Zasady Norymberskie z 1945-48 jednoznacznie wymieniają jako zbrodnie przeciw pokojowi, zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciw ludzkości  w tym: „nieludzkie czyny popełnione przeciwko ludności cywilnej, wszelkie, przed lub w czasie działań”
.
niszczenie miast, miasteczek i wiosek, nieuzasadnione koniecznością wojskową”.
.
Rezolucja 1968 Zgromadzenia Ogólnego Praw Człowieka ONZ zabrania na ludność cywilną ataków z morza, lądu i powietrza. Niestety, jak widzimy, wojska Amerykańskie i Izraelskie robią to często, prawie codziennie. Nie widzi się żadnych sprzeciwów tzw. organizacji pokojowych. Tłumaczy to, kto finansuje takie organizacje i w jakim celu się je powołuje. Gabriel Kolko w swojej książce „Anatomia Wojny: Wietnam” wyjaśnia, co każdy wiedzieć powinien.
Tak naprawdę wojna wietnamska dotyczyła eksploatacji surowców, a głównie ropy naftowej i gazu, znajdujących się w szelfie kontynentalnym. Po podpisaniu  wydzierżawienia tego szelfu na 99 lat, Amerykanie wycofali się z Indochin.
Wietnam był jedną z największych zbrodni w historii drugiej połowy XX  wieku. W lutym 1964  rozpoczęła się straszna, 44 miesięczna wojna w Wietnamie [do 1968r]. Do niszczenia gospodarki Wietnamu użyto miliony ton amunicji. Oczywiście, płacił podatnik amerykański. Zarabiały koncerny prywatne, produkujące tą amunicję..
.
Pomiędzy 1965, a 1973 rokiem, zrzucono na Wietnam ponad 8 milionów samych tylko bomb. Jest to masa 3 razy większa, aniżeli użyta w całej II Wojnie Światowej. Na każdego mieszkańca Wietnamu przypadało 300 kg bomb.
Po raz pierwszy na szeroką skalę użyto tzw. bomb kasetowych, zabronionych przez prawo międzynarodowe. Prezydent Nixon wydał polecenie ataku Wietnamu Północnego. Zginęło ponad 600 000 cywilów. Amerykanie „pomogli” także stworzyć tzw. Czerwonych Khmerów, odpowiedzialnych za wymordowanie ponad 4 milionów Kambodżan. Wydano rozkaz bombardowania sąsiednich krajów, takich jak Laos, Kambodża, Birma. Na samą Kambodżę do 1973 roku zrzucono 500 tysięcy ton amunicji. Ginęli głównie wieśniacy, mężczyźni, kobiety i dzieci. Pomimo, że Genewa ogłosiła Laos krajem neutralnym już w 1962 roku i ustanowiono zakaz przebywania personelu wojskowego na terytorium tego kraju, Amerykanie wykonali 580 00 lotów bojowych w celu zbombardowania tego kraju .
.
Jak obliczyli to statystycy, co 8 minut, przez 24 godziny na dobę, spadała bomba na ten neutralny kraj. W czasie tej wojny używano białego fosforu, napalmu, broni chemicznej i kasetowej, czyli wszystkiego, co było zabronione w międzynarodowych konwencjach. W Laosie zabito, lub przesiedlono ponad 6.5 miliona ludzi. Straty ludności Wietnamu 196 863 zabitych i ponad 500 000 rannych. Dokładność podawanych liczb jest oszałamiająca i wyraźnie wskazuje na konfabulacje. Po prostu w dżungli pod napalmem nie daje się policzyć zabitych. Smiało można dodać kilkaset tysięcy wiecej. Dodatkowo brak danych z Wietnamu Północnego. 10 sierpnia 1961 roku Amerykanie rozpoczęli stosowanie tzw. Pomarańczowego Deszczu, czyli Agent Orange, produkcji MONSANTO, zarówno w Wietnamie, gdzie toczyli oficjalną wojnę, jak i w Laosie i Kambodży. Nazwa pochodzi od koloru beczek, w których przewożono ten preparat.
Operacja Ranch Hand, czyli trucie chemiczne, trwało 10 lat. Samych lotów w celach oprysków przeprowadzono 20 000. Oprócz tego, opryskiwanie odbywało się z wody, samochodów, a nawet z miotaczy plecaków. Zostało zanieczyszczonych ponad 5 milionów hektarów.
.
Agent Orange, gromadząc się w tkance tłuszczowej i wątrobowej zmienia kod DNA, czyli powstają wady wrodzone. Po prawie 50 latach stosowania tego preparatu Amerykański Instytut Medyczny – w znacznym stopniu finansowany przez Pentagon, połączył stosowanie tego związku z takimi chorobami jak: mięsak tkanek miękkich, chłoniak nieziarniczy, przewlekła białaczka limfatyczna, choroba Hodkina, trądzik chlorowy, rak prostaty, szpiczak mnogi, ameloidoza, choroba Parkinsona, porfiria skórna, choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2, neuropatia obwodowa, rak krtani, przewlekle zamiany zapalne płuc i tchawicy.
.
Czerwony Krzyż dodatkowo połączył stosowanie Agent Orange z wadami wrodzonymi u dzieci, matek narażonych na działanie tej cieczy, zmiany deformacyjne czaszki,  kończyn, rozszczep podniebienia, rozszczep kręgosłupa, zaburzenia rozrodcze, zaburzenia cewy nerwowej, paraliż. Jak podają władze amerykańskie, na działanie tej trucizny zostało narażonych koło 3 milionów samych Amerykanów. Amerykanie użyli  tylko w Wietnamie 45 milionów litrów tej trucizny. Na jeden hektar używano od 15 do 50 litrów, czyli co najmniej 10 razy więcej, aniżeli potrzeba do zniszczenia liści. Podobno w całej akcji stosowania tego defoliantu użyto ponad 75 milionów litrów.
Głównym celem było niszczenie upraw, w celu doprowadzenia do kryzysu żywnościowego. Armia Amerykańska stosowała Agent Orange także na terenie USA, w Kanadzie, Puerto Rico, Korei, Tajlandii, Indiach.
.
Od 1970 roku Amerykanie postanowili pozbywać się wysoce toksycznych odpadów, tzw. Zubożonego Uranu – DU w postaci pocisków. Pocisk taki ulega w czasie lotu tarciu, które powoduje jego pylenie i samozapłon. Rozpyla to alfa promieniowanie na odległość do 25 km od miejsca działania. Dokładnie oddziaływanie zubożonego uranu opisano po walkach o Faludżę w czasie wojny w Iraku. W 1984 roku amerykańscy weterani otrzymali do podziału 180 milionów dolarów w formie zadośćuczynienia. W okresie 5 lat po zakończeniu wojny zmarło koło 50 000 weteranów. Jak podaje Veteranstoday, stopień przeżycia po amputacjach był wyjątkowo niski. Tysiące żołnierzy zmarło na skutek zakażenia w brudnych i zaniedbanych szpitalach dla weteranów.
.
Ponad milion umarło z powodu kontaktu z Agent Orange. Liczba samobójstw jest ogromna. Tylko w 2009 roku 30 000 żołnierzy popełniło samobójstwo. Jak podałem, w Polsce takie dane są tajne, łamane przez poufne. Dlaczego niby ludek ma się tym zajmować? Starsi i mądrzejsi zadecydowali i już, a aktorzy sceny politycznej, wyznaczeni do danego etapu, zatwierdzili. Nie trzeba przypominać, że cały zysk został przechwycony przez prywatne koncerny. Nie znam danych dotyczących wojny wietnamskiej, ale przykładowo DuPoint, właściciel Monsanto, w latach 1910/14 miał zysk rzędu sześćset tysięcy rocznie. Po 1914 zysk wzrósł do 58 milionów dolarów rocznie. Weterani z Australii, Nowej Zelandii, uzyskali odszkodowania na drodze pozasądowej. Najbardziej poszkodowani mieszkańcy Wietnamu, czy Kambodży, nie uzyskali nic. Po raz pierwszy w Polsce sprawa Agent Orange została przedstawiona w 1993 roku na Międzynarodowej Konferencji Bałtyckiego Parlamentu Ekologicznego. Materiały zostały wydane drukiem przez FRECH pod redakcją J. Jaśkowskiego.. Zadanie pytanie ludziom w Kraju nad Wisłą, co wiedzą o Agent Orange, spotyka się ze wzruszeniem ramionami.
.
Nieznana historia lubi się powtarzać.
.
HYPERLINK “http://www.veteranstoday/” \t “_blank” www.veteranstoday z 28.10 2013.
http://en.wikipedia.org/wiki/Agent_Orange w następnym akapicie to samo pojęcie po polsku?
http://books.google.pl/books/about/III_Międzynarodowe_Bałtyckie_Forum_Eko.html?id=2U1TAAAACAAJ&redir_esc=y
kontakt:

Inne zapisy autora:

0

Wiadomosci 3obieg.pl
Wiadomosci 3obieg.pl

Napisz do nas jeśli w Twoim otoczeniu dzieje się coś, co wymaga interwencji dziennikarskiej redakcja@3obieg.pl

1314 publikacje
11 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816