Komentarze dnia
Like

Dyscyplina partyjna

26/08/2016
821 Wyświetlenia
1 Komentarze
1 minut czytania
Dyscyplina partyjna

Parlamentarny klub Kukiz ’15 jest wyjątkowy. Posłowie tego klubu głosują jak chcą, według własnego rozeznania i sumienia – nie mają przywódcy i zrezygnowali z jakiejkolwiek dyscypliny w głosowaniach. I to stawiają publicznie jako własną siłę.

0


Takie podejście, że każdy poseł jest odrębnym indywiduum głosującym według własnego rozumu, rozeznania i sumienia jest jak najbardziej słuszne – ale tylko w tedy, gdy ustrój jest dobry, a prawo sensowne i potrzeba jego zmiany występuje bardzo rzadko, raz na kilka lat. Wtedy i zasada liberum veto jest słuszna. Ale niestety w obecnym systemie, który trzeba zmienić w całości, takie podejście jest głupie i powoduje, że ugrupowanie, które samo pozbawi się spójności i możliwości wspólnego działania w porozumieniu, traci całkowicie sens i skuteczność. 
Rządzący raz na jakiś czas będą potrzebować kilku głosów spoza swojego grona i swojej dyscypliny partyjnej – i wtedy zawsze je wyłowią wśród indywidualistów. Ale gdyby Kukiz’15 było ugrupowaniem spójnym, działającym w porozumieniu, to mogliby wtedy coś wytargować – by powiedzieli: „zarządzamy dyscyplinę i wszyscy od nas będą przeciw. Ale możemy to odwołać, gdy wy poprzecie naszą ustawę”. I wtedy jest szansa, że przejdzie ustawa mniejszości. Sami się pozbawili możliwości takich targów – więc póki co są tyle samo warci co ugrupowania poza parlamentarne.
Grzegorz GPS Świderski

Inne zapisy autora:

0

Grzegorz "GPS" Świderski
Grzegorz "GPS" Świderski http://gps65.salon24.pl/

Grzegorz P. Świderski - Sarmata, żeglarz, paleolibertarianin, katolik, informatyk, trajkarz, monarchista. Skrajnie konserwatywny arcyliberał. Myślę, politykuję, rozważam, polemizuję, szukam, prowokuję, dyskutuję, dociekam, analizuję, filozofuję. Mój główny blog jest tu: http://gps65.salon24.pl/

172 publikacje
112 komentarze
 

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816