Artykuły redakcyjne
Like

Drzemka w pracy

27/06/2017
1361 Wyświetlenia
0 Komentarze
1 minut czytania
Drzemka w pracy

Mój kolega z racji swojej pracy często odwiedza Tajwan. Podzielił się ze mną ciekawą refleksją.

0


Dzień pracy na Tajwanie trwa 9 godzin, ale w tym jest godzinna przerwa obiadowa. Posiłek plus dodatkowe czynności (toaleta, papieros – jak kto musi) zajmują około 20 – 30 minut. A potem wszyscy… ucinają sobie drzemkę. Na stołach, przy taśmie produkcyjnej – gdzie kto może. Robotnicy, pracownicy biurowi – wszyscy. I jest to ich święte prawo, ściśle przestrzegany obyczaj.

Wbrew pozorom zwyczaj drzemki w pracy nie jest wyłączną domeną mieszkańców Tajwanu. W Japonii przysypianie w pracy czy środkach komunikacji jest tak powszechne, że zyskało własne miano – inemuri. Jedną z niepisanych zasad inemuri jest spanie w pozycji siedzącej, co ma pokazać, że śpiący jednak jest wciąż obecny.

Mało tego – niektóre japońskie firmy wprowadzają sjestę dla pracowników a japońskie Ministerstwo Zdrowia, Pracy i Opieki Społecznej wręcz zaleca półgodzinne drzemki w pracy.

http://japonia-online.pl/news/1682#

Japończycy dorobili do inemuri teorię, że świadczy to o poświęceniu, pracy do późna etc. Mój kolega postanowił sam spróbować i stwierdził, że taka półgodzinna drzemka daje niesamowity zastrzyk energii na resztę dnia. Cytuję: „jakbym dopiero przyszedł do pracy”.

Więc może zamiast kolejnej kawy – krótka drzemka?

Inne zapisy autora:

0

Michał Nawrocki
Michał Nawrocki https://www.3obieg.pl

232 publikacje
34 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816