HYDE PARK
Like

Dowiedz się, jak sprawdzić swoje zadłużenie i gdzie znajdziesz pomoc

01/12/2017
683 Wyświetlenia
0 Komentarze
5 minut czytania
Dowiedz się, jak sprawdzić swoje zadłużenie i gdzie znajdziesz pomoc

Mając na koncie kilka długów – np. niespłacone raty kredytu, za telewizor, a do tego kartę kredytową, można się łatwo pogubić w swoich zobowiązaniach. Zwłaszcza, gdy terminy płatności upłynęły już dawno temu, możesz mieć problem z samodzielnym określeniem ich wartości.

0


Jak sprawdzić swoje zadłużenie? Sprawdzenie sumy zaległości oraz określenie podmiotów, wobec których masz zobowiązania, to pierwszy krok w dobrą stronę. Na podstawie uzyskanych danych możesz dokładnie określić skalę swojego zadłużenia (w tym odsetek, które zdążyły narosnąć), a następnie podjąć negocjacje z wierzycielami, aby rozwiązać problem polubownie. Jeśli zaczniesz działać, masz szansę podpisać ugodę, która pozwoli spłacić zaległości nawet w niewielkich ratach.

Bezpośrednio u wierzyciela

Jeżeli jesteś w stanie sam określić u kogo zalegasz z opłatami, najlepiej skontaktuj się z wierzycielami. Firmy na pewno udzielą Ci informacji na temat aktualnego stanu zadłużenia. Jak? Najwygodniej będzie, skorzystać z infolinii lub innych komunikatorów online. Porozmawiaj z doradcą – on udzieli Ci aktualnych informacji o Twoim zadłużeniu i być może, będzie skłonny do podjęcia negocjacji w kwestii spłaty. Pamiętaj: może się okazać, że Twój dług został sprzedany innemu podmiotowi. Wówczas dotychczasowy wierzyciel poinformuje Cię o tym fakcie.

W Biurach Informacji Gospodarczej – jeśli masz zobowiązania u wielu wierzycieli

Biura Informacji Gospodarczej to instytucje, które zbierają informacje o nierzetelnych dłużnikach. Trafiają do nich dane o zobowiązaniach z przekroczonym terminem płatności, nawet po 30 dniach od daty wymagalności, a których wartość wynosi co najmniej 200 zł (500 zł w przypadku przedsiębiorstw). Dane te mogą być przechowywane aż do 10 lat. To bardzo ważne źródło informacji – nie tylko dla Ciebie jako konsumenta, ale przede wszystkim dla banków, operatorów telefonicznych czy innych instytucji. Weryfikują one w BIG-ach Twoją wiarygodność finansową, co oznacza, że jeśli masz długi, możesz napotkać na problemy z zaciągnięciem kolejnej pożyczki czy podpisaniem umowy na abonament telefoniczny albo telewizję kablową.

Jak sprawdzić swoje zadłużenie w BIG?

W Polsce działają obecnie cztery Biura Informacji Gospodarczej: Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A., Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej SA, Rejestr Dłużników ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A., Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej S.A. W każdym z nich możesz się zarejestrować, a po potwierdzeniu danych – uzyskać dostęp do informacji gospodarczej na swój temat. W ten sposób dowiesz się, które z ciążących na Tobie zobowiązań trafiły już do rejestru.

Firma windykacyjna – jeżeli przejęła wierzytelności

Otrzymałeś korespondencję od firmy windykacyjnej, np. od ULTIMO, ale zignorowałeś ją, ponieważ nie podpisywałeś z tym podmiotem żadnej umowy? To błąd. Twoje zadłużenie mogło zostać sprzedane przez wierzyciela właśnie firmie windykacyjnej. Zgodnie z prawem, jeżeli doszło do takiej sytuacji, to nowy podmiot przejmuje pełnię praw do wierzytelności i ma prawo odzyskiwać należne pieniądze. W związku z tym, firma windykacyjna udzieli Ci również pełnej informacji o wysokości Twojego zobowiązania. Na tym nie koniec – dla Ciebie jako dłużnika przejęcie wierzytelności np. przez ULTIMO to szansa na podpisanie korzystnej ugody i spłatę długu w ratach ustalonych z Tobą.

Zacznij od sprawdzenia wysokości zadłużenia, a potem dogadaj się z wierzycielem. W ten sposób spłacisz swoje zobowiązania łatwiej niż Ci się wydaje.

Inne zapisy autora:

0

kampanieonline
kampanieonline

321 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816