Bez kategorii
Like

„Dostrzec w rolnictwie polską rację stanu”

24/02/2011
297 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
no-cover

Dzisiaj w siedzibie Episkopatu Polski podczas uroczystej gali już po raz siódmy przyznano Nagrodę im. Bp. Romana Andrzejewskiego za rok 2010. Otrzymała ją dr Barbara Fedyszak Radziejowska  – socjolog i etnograf, przewodnicząca Kolegium. Nagrodę przyznaje Fundacja "Solidarna Wieś" i tygodnik rolników "Obserwator". Nagrodę za "prowadzone w Instytucie Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk badania nad aktywnością rolników i kondycją kapitału społecznego polskiej wsi”, a także za "obronę godności rolników i trwałości rodzinnych gospodarstw rolnych zgodnie z ideą solidarności" oraz za "odwagę w dyskusji z opiniami wielu elit, marginalizujących problemy polskiej wsi" wręczył prymas – senior kard. Józef Glemp. Odbierając ją laureatka podkreśliła, że "sukcesem będzie to, jeśli polscy politycy, poza PSL, dostrzegą polskie rolnictwo, a nie tylko autostrady". Przypomniała […]

0


Dzisiaj w siedzibie Episkopatu Polski podczas uroczystej gali już po raz siódmy przyznano Nagrodę im. Bp. Romana Andrzejewskiego za rok 2010. Otrzymała ją dr Barbara Fedyszak Radziejowska  – socjolog i etnograf, przewodnicząca Kolegium. Nagrodę przyznaje Fundacja "Solidarna Wieś" i tygodnik rolników "Obserwator".

Nagrodę za "prowadzone w Instytucie Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk badania nad aktywnością rolników i kondycją kapitału społecznego polskiej wsi”, a także za "obronę godności rolników i trwałości rodzinnych gospodarstw rolnych zgodnie z ideą solidarności" oraz za "odwagę w dyskusji z opiniami wielu elit, marginalizujących problemy polskiej wsi" wręczył prymas – senior kard. Józef Glemp.
Odbierając ją laureatka podkreśliła, że "sukcesem będzie to, jeśli polscy politycy, poza PSL, dostrzegą polskie rolnictwo, a nie tylko autostrady". Przypomniała niezbyt lubianą przez siebie postac Anrdzeja Leppera, który skutecznie bronił polskich rolników. Pani doktor uważa, że rodziny rolnicze są "fundamentem wolności i niezależności gospodarczej". Wyraziła też nadzieję, że jej publikacje przyczynią się do tego, iż "polscy ekonomiści dostrzegą w rolnictwie polską rację stanu". Trzeba pamiętać, że "czyniąc krzywdę rolnikom, czynimy przede wszystkim krzywdę samym sobie".
Kim jest dr Barbara Fedyszak Radziejowska? To bardzo aktywna kobieta po sześćdziesiątce.  Pracuje w Instytucie Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN oraz na Wydziale Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej. Publikuje m.in. w "Gościu Niedzielnym",  "Rzeczpospolita" i "Nowym Państwie".
W 2005 była członkiem Honorowego Komitetu Poparcia Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich i właśnie z jego ramienia od 4 września 2007 r. weszła w skład Kolegium IPN. Od kwietnia 2010 r. została wybrana na przewodniczącą tego Kolegium.
W badaniach dr Fedyszak-Radziejowska koncentruje się na procesie zmian zachodzących w społecznościach wiejskich pod wpływem integracji Polski z UE. Przedmiotem jej zainteresowań jest przedsiębiorczość wiejska i jej rola w rozwoju gmin wiejskich.
Nagrodę im. bp. Romana Andrzejewskiego (1938-2003), długoletniego krajowego duszpasterza rolników, ustanowiła w 2004 r. Fundacja "Solidarna Wieś". Sama fundacja powstała w 1997 r. z inicjatywy biskupa Andrzejewskiego. Podstawowym celem jej działania jest pomoc w kształceniu rolników oraz wspieranie rozwoju cywilizacyjnego i kulturalnego wsi oraz małych miast – ze szczególnym uwzględnieniem działania na rzecz rozwoju czytelnictwa i społecznych instytucji kształceniowych. Cele te realizowane są m.in. poprzez organizowanie i finansowanie nagród i stypendiów dla osób zajmujących się problematyką rozwoju wsi i miast, które również zostały wręczone podczas tej gali.


Jeszcze w zeszłym roku, ale i w poprzednich latach na takich galach obecna była ówczesna Pierwsza Dama – Maria Kaczyńska. Bardzo brakował jej życzliwości i uśmiechu podczas tej uroczystości.

zdjęcia W.Ł.

 

Inne zapisy autora:

0

sgosia

Wsród rzeki zla szukam dobra, które jest w nas.

72 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758