POLSKA
Like

Dobry, dla wszystkich partii, kierunek zmian w TK

17/12/2015
349 Wyświetlenia
0 Komentarze
1 minut czytania
no-cover

Może nie mam szczęścia, ale “pytania” posłów opozycyjnych, których dziesiatki wysłuchałem, to jedna sztampa i nuda, popisy ze znajomości aforyzmów, tylko cytowanych nie a’propos. Nikt np. nie uzasadnił zastrzeżeń do wymogu zgody 2/3 składu orzekajacego przy rozstrzyganiu spraw przez TK. Dlaczego to brak rozstrzygnięcia ma być gorszym rezultatem od widzi mi się (przepraszam – od przekonania wybitnych autorytetów prawniczych) trzech sędziów (odpowiednio dobranych przez prezesa TK (jak to ma miejsce teraz).

0


 

Przecież brak rozstrzygniecia, to wątpliwość przynajmniej pięciu sędziów. Czy to jest coś gorszego od rozstrzygnięcia wg woli trzech sędziów. Ponadto – wymóg trzynastu sędziów w posiedzeniu orzekajacym wyłącza nieograniczoną władzę prezesa TK przy ferowaniu orzeczeń – wystarczy by miał dwóch – trzech sędziów o takich samych, jak swoje, pogladach i już decyduje o wszystkim. Proponowana zmiana – całkowicie to niebezpieczeństwo usuwa.

Podnoszone niebezpieczenstwo powstania “martwego” trybunału, jest w rzeczywistości pożądanym stanem. Proszę pomysleć – wieszczony brak osiągniecia zgody przez wymaganą wiekszość 2/3 TK – może dotyczyć tych spraw, co do których istnieją uzasadnione wątpliwości składu orzekającego (co do ich konstytucyjności). Poniewaz wątpliwości mają wybitni prawnicy, to lepiej jest, kiedy owa konstytucyjność nie zostanie przesądzona w jakakolwiek stronę, niżby miała być za wszelka cenę osiągnięta. Sprawa wówczas wraca do organu, (osoby) pytającej i w przypadku ustawy – wchodzi w zycie, w przypadku sprawy “obywatelskiej” – wraca do sądów powszechnych…

Widać z tego, że porządek prawny pod rządami proponowanych zmian w ustawie o TK będzie wyższej próby, iż dzieje się to dotychczas….

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Janusz40

337 publikacje
31 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816