BIZNES
Like

Dobre dane o produkcji budowlano-montażowej

24/02/2018
245 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minute czytania
Dobre dane o produkcji budowlano-montażowej

Po pozytywnych danych dotyczących wzrostu PKB i inwestycyjnym odbiciu w 2017 r., Główny Urząd Statystyczny informuje, że produkcja budowlano-montażowa była w styczniu br. wyższa o 34,7 proc. niż przed rokiem.gazoport

Po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych kształtowała się na poziomie wyższym o 30,7 proc. w porównaniu ze styczniem 2017 r i była największa w skali roku od 2007 r. Wszystkie działy budownictwa odnotowały w styczniu 2018 r. wzrost produkcji: podmioty specjalizujące się we wznoszeniu budynków o 38,0 proc., jednostki zajmujące się głównie robotami budowlanymi specjalistycznymi o 36,9 proc., jednostki, których podstawowym rodzajem działalności jest budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej – o 27,6 proc..

– Do wzrostu produkcji budowlano-montażowej najbardziej dołożyły się przedsiębiorstwa zajmujące się budownictwem mieszkaniowym. Te dane korespondują z tym, co wiemy o rynku mieszkaniowym. W zeszłym roku oddano do użytkowania prawie 180 tys. mieszkań, czyli 4,6 na 1000 mieszkańców. To najwyższy wynik po 1990 roku. Dobrą koniunkturę potwierdzają dane o liczbie pozwoleń na budowę wydanych w ciągu ostatniego roku. Liczba ta wzrosła o 18,5 proc. – wydano ich przez 12 miesięcy aż 256,5 tys. – uważa Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju.

Dodał, że duży udział we wzroście produkcji budowlano-montażowej mają inwestycje realizowane z pomocą środków unijnych.

– W ramach tylko jednego, największego w UE programu operacyjnego – Infrastruktura i Środowisko – realizowanych jest ponad 1,5 tys. inwestycji o wartości 130 mld zł. To drogi, koleje, kanalizacja, oczyszczalnie ścieków, czyli wszystko to, co decyduje o wyniku produkcji budowlano-montażowej – ocenia Kwieciński. – Oczekujemy, że dane dotyczące kolejnych miesięcy powinny podtrzymać ten pozytywny trend. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że przyspieszenie ma bardzo szeroki zakres i obejmuje wszystkie działy budownictwa.

W ocenie ministerstwa przedsiębiorcy doceniają dobry klimat inwestycyjny i dobre wyniki gospodarcze Polski. Według badań PAIH klimat inwestycyjny zagraniczne firmy oceniły najwyżej od ponad dekady.

– Zmieniamy też prawo. W styczniu zeszłego roku weszła w życie tzw. ustawa deregulacyjna, która uprościła wiele kwestii związanych z procesem budowlanym. Realizujemy kolejne ułatwienia prowadzenia działalności gospodarczej w ramach Konstytucji biznesu. Coraz bliżej jest też do zakończenia prac nad reformą specjalnych stref ekonomicznych – mówi Kwieciński.

Inne zapisy autora:

Pawel Pietkun
Pawel Pietkun https://www.3obieg.pl

2007 publikacje
158 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

319217