HYDE PARK
Like

Dlaczego z Wiekiem Siwiejemy?

19/03/2015
1210 Wyświetlenia
0 Komentarze
7 minut czytania
Dlaczego z Wiekiem Siwiejemy?

Większość z nas znajduje swój pierwszy “srebrny” włos wówczas gdy 30 – tka mija, zwykle na skroni, ale później na całej głowie. Chociaż wiele osób uważa że “szpakowaty” wygląd jest atrakcyjny, inni czynią wiele trudu, by srebrny skarb ukryć. Złota zasada “siwego włosa” polega na tym, że w wieku 50 lat, połowa ludności traci kolor 50% swoich włosów. Kiedy Badacze przetestowali tę regułę, okazało się, że prawie 74% osób w wieku pomiędzy 45 i 65 miała siwe włosy, o średniej intensywności 27%. Ogólnie rzecz biorąc mężczyźni mają więcej siwych włosów niż kobiety.

0


 

Co przesądza o kolorze włosów?

Kolor włosów zawdzięczamy komórkom zwanym  melanocyty, które migrują do cebulki włosa, gdy mieszki włosowe tworzą się  w macicy. Melanocyty produkują pigment, który trafia do włókienek włosów w oszałamiającej gamie kolorów i odcieni.

Kolor włosów zależy od obecności i stosunek dwóch grup melaniny: eumelanins (pigment czarny i brązowy) i pheomelanins (pigmenty czerwone i żółte). Zmiany stosunku tych pigmentów mogą powodować dużą liczbę kolorów i tonów, rodzeństwo często ma uderzająco podobny kolor włosów.

Kolor włosów zależy też od rejonu ciała, rzęsy są najciemniejsze, ponieważ zawierają wysoki poziom eumalanin. Włosy na głowie są zazwyczaj jaśniejsze niż włosy łonowe, które często mają odcień czerwony, ze względu na obecność większej ilości pigmentów feomelaniny. Czerwony odcień jest także  dość powszechny dla włosów pod pachami i brody, nawet u osób z zasadniczo brązowymi włosami na  głowie.

Hormony takie jak hormon folikulotropowy – może przyciemnić jasne włosy, podobnie jak wysoki poziom estrogenów i progesteronu, które są produkowane w czasie ciąży. Niektóre leki, takie jak te, które zapobiegają malarii mogą rozjaśnić włosy, podczas gdy niektóre leki na padaczkę mogą je przyciemniać.

Obserwuje się że dzieciom o włosach blond ciemnieją one w wieku 7 lub 8 lat. Mechanizm ten jest nieznany ale prawdopodobnie nie zależy od hormonów, gdyż ciemnienie poprzedza  dojrzewanie o kilka lat.

Rodzice noworodków często widzą że pierwsze włosy ich dziecka są ciemniejsze, niż kolor jaki oczekiwano. Kiedy te pierwsze włosy wypadną i pojawia się nowe (ok. 8 do 12 miesięcy) wtedy pojawiają się te o kolorze właściwym.

Jak rosną?

Wzrost włosów jest cykliczny. W fazie anagenowej włosy stale rosną w tempie 1 cm na miesiąc. Anagen może pozostawać na skórze głowy  trzy do pięciu lat i produkować włosy rosnące od 36 do 60cm długości.

Na koniec fazy anagen, wyłącza mieszek włosowy, wzrost włosów zatrzymuje się i pozostaje wyłączony przez trzy miesiące. Pod koniec tej fazy spoczynku (telogen) włos wypada i mieszek pozostaje pusty aż do kolejnej fazy anagen, co powoduje ponowne uruchomienie cyklu.

Produkcja pigmentu również włącza i wyłącza w rytm z cyklu włosów. Kiedy komórki pigmentu wyłączą się z końcem cyklu włosa i nie uda się ich uruchomić  z początkiem następnego, włosy stają się siwe.

Dlaczego tracimy kolor włosów?

woman gray hairCzynniki genetyczne wydają się tu być ważne w określaniu skłonności do siwienia. Identyczne bliźniaki siwieją w podobnym wieku,  równie szybko i w podobny sposób, ale jeszcze nie ustalono jakie geny to kontrolują.

Brak jest dowodów by łączyć początek siwienia ze stresem, dietą i stylem życia. Niektóre choroby autoimmunologicznych, takich jak bielactwo i łysienie plackowate mogą uszkodzić komórki pigmentu i wywoływać siwienie. Jednak te warunki są rzadkie i można nimi wyjaśnić jedynie niewielki ułamek siwienia.

Wczesne siwienie występuje w wyniku przedwczesnego starzenia przy chorobach  jak zespół Hutchinsona  czy Wernera przy których  aspekt starzenia się organizmu jest przyspieszony. Przedwczesne siwienie można również spotkać u osób dotkniętych złośliwą anemią, chorobie tarczycy lub zespole Downa.

Dlaczego produkcji pigmentu  nie można ponownie włączyć?

Na koniec każdego cyklu włosów niektóre produkujące pigment melanocyty zostają uszkodzone i umierają. Jeśli zbiornik komórek macierzystych melanocytów w górnej części mieszka włosowego może wymienić cebulkę, to produkcja pigmentu będzie trwała. Ale po wyczerpaniu się zbiorniczka komórek macierzystych, następuje zatrzymanie produkcji pigmentu i włosy staja się siwe.
Naukowcy od dawna wiedzą, że aby zapobiec siwieniu włosów  muszą albo przedłużać życie melanocytów w cebulce włosa, chroniąc je od uszkodzeń lub powiększyć zbiornik komórek macierzystych melanocytów w górnej części lub na szczycie mieszków włosowych, tak by nadal uzupełniały utracone komórki pigmentu.

Grupa francuskich naukowców zidentyfikowała nową serię czynników, które chronią mieszki włosowych przed uszkodzeniami pod koniec cyklu włosa. Umożliwia to wznowienie produkcji pigmentu wraz z  rozpoczęciem  następnego cyklu włosów.
Czynnik ten naśladuje działania enzymu o nazwie DOPAchrome tautomerasa. Enzym ten jest naturalnie występującym przeciwutleniaczem w cebulce włosa, który chroni melanocyty przed oksydacyjnym  uszkodzeniem. Powielając  działanie DOPAchrome tautomerasy, metabolizm melanocytów poprawia możliwość przetrwania.
Nowy agent jest wytwarzany w formie produktu, który może być stosowany jako spray lub jako szampon. Ale nie może on przywrócić koloru siwym włosom lub ożywić martwych komórek, które produkują kolor włosów. Natomiast produkt ten chroni twoje melanocyty.

Tak więc dla tych, którzy nie widzą atrakcyjności siwizny pojawiają się nowe opcje na horyzoncie.

Ale dla nich mam dla nich także swoją życiową maksymę; ” Wolę dwa siwe włosy niż jeden łysy”

Źródło; BusinessInsider

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Nathanel

937 publikacje
193 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758