NEWS
1

Dlaczego Polacy boją się antycovidowej szczepionki?

09/12/2020
1061 Wyświetlenia
3 Komentarze
3 minut czytania
Dlaczego Polacy boją się antycovidowej szczepionki?

Nasz kraj jest na ostatnim miejscu w Europie, jeśli chodzi o szczepienie osób starszych i przewlekle chorych. Tymczasem to właśnie oni, według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, są najbardziej zagrożeni grypą i powinni być szczepieni w pierwszej kolejności

0


Pandemia nie odpuszcza. Minionej doby pozytywny test na koronawirusa otrzymało blisko 12,5 tys. osób, w tym 974 z zachodniopomorskiego. Na Covid-19 zmarły kolejne 502 osoby, w tym 20 w regionie. Przełom w walce z epidemię może przynieść szczepionka, a ta ma być dostępna już w styczniu. Jednak ostatni sondaż pokazuje, że Polacy boją się nie tylko koronawirusa, ale też samych szczepień. Większość tych obaw już dziś obalają naukowcy.

Wkrótce zakupiona przez Polskę szczepionka na Covid 19 znajdzie się w wyznaczonych punktach szczepień. Jednak jak donoszą media, Polacy boją się szczepień, boją się powikłań po tych szczepieniach.

Według październikowego sondażu Instytutu Pollster aż 47 proc. Polaków nie będzie chciała zaszczepić się przeciwko COVID-19. Chęć zaszczepienia się zadeklarowało łącznie 38 proc. badanych. Biorąc pod uwagę stosunkowo wysoki w Polsce odsetek tzw. covidosceptyków problem wyjścia z pandemii wydaje się być poważniejszy niż się powszechnie sądzi. Nawet kiedy pojawi się już (przełom stycznia i lutego) szczepionka.

Przypomnę,że od początku zarazy (wiosna 2020) zmarło u nas już tylu ludzi co w dużej bitwie II Wojny Światowej, a mianowicie ponad 20 tys. osób. I jest mi to generalnie obojętne czy powodem zgonu był sam wirus (dużo mniej śmierci), czy we „współpracy” z chorobami towarzyszącymi (więcej). Gdyby nie było COVID-u nie mielibyśmy problemu z dodatkowymi przewlekłymi schorzeniami, które dopiero w połączeniu z wirusem SARS-Cov 2 stworzyły taką śmiertelną mieszankę.

Wirusolodzy obalają także inne argumenty antyszczepionkowców lub tych, którzy na razie czekają na więcej informacji. Przede wszystkim ten, że szczepionka nie może być bezpieczna, bo powstała rekordowo szybko. Naukowcy przypominają, że jest to szczepionka syntetyczna. Stąd mogła powstać w ciągu kilku miesięcy. – Jest to proces czystszy, czyli RNA może być wyprodukowane znacznie szybciej i w czystszej formie. Nie są wymagane hodowle komórkowe, nie są wymagane dodatkowe procedury oczyszczania – wyjaśnia prof. dr hab. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Mikrobiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Lekarze epidemiolodzy upominają „Jedyną szansą na uzyskanie dłuższej odporności na SARS-CoV-2 jest właśnie szczepienie. Szczepionka, w perspektywie czasowej, jest jedyną dobrą szansą na unikniecie zakażenia i choroby COVID-19”

 

 

 

Żródło :

https://wpolityce.pl/polityka/530025-dlaczego-spora-czesc-ludzi-nie-chce-szczepionki-na-covid?

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Polacy-boja-sie-szczepionki-na-Covid-19-7996333.html

https://szczecin.tvp.pl/51193609/duza-liczba-zakazen-i-zgonow-w-regionie-polacy-boja-sie-szczepien

0

Tezeusz https://dziennikarzobywatelski.blogspot.com/

" Patriotą się jest lub się bywa, bywają ci dla których interes własny jest ważniejszy od ojczyzny" - Rotmistrz Witold Pilecki. Patriotyzm to nie słowo, to godność bycia Polakiem.

130 publikacje
1 komentarze
 

3 komentarz

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758