HYDE PARK
Like

Delfiny wołają się po imieniu

26/07/2013
514 Wyświetlenia
1 Komentarze
2 minut czytania
Delfiny wołają się po imieniu

Jak się okazuje człowiek nie jest na tym świecie takim wyjątkiem za jaki się uważa. Imię jest tym co na co dzień wyróżnia nas z tłumu. Okazuje się że delfiny także używają podobnego sposobu osobniczej identyfikacji.

0


Przyszedł mi na myśl pewien dowcip. Pytanie: ” Dlaczego dzieci wołają się po imieniu ? Odp. Dlatego gdyż nie dorobiły się nazwiska. Dlaczego dorośli zwracają się do siebie po nazwisku ? Odp. Bowiem utracili dobre imię.”

Delfiny raczej nie mają takiego problemu.

Zobacz video:

Delfiny odzywają sie do seibie uzywając specyficznego “gwizdnięcia” ktore służy im tak jak nam imię. Każdy delfin ma taki swój specyficzny gwizd na który członkowie jego rodziny i znajome delfiny odpowiadają takim samym dźwiękiem . Naukowcy uważają że jest to delfinie imię.

My ludzie , posiadamy zdolność uczenia się nowych dźwięków. Papugi , delfiny i niektóre inne zwierzęta także demonstrują takie umiejętności.

Delfiny mają niesamowicie szeroki repertuar ” buczków, gwizdków i kliknięć” któych uzywają komunikując się między sobą. Także stosują je podczas łowów czy zabawy.  Te specyficzne dla siebie indywidualne gwizdy używają kiedy zapraszają inne delfiny do wspólnej zabawy. Czy sa to ich imiona trudno na razie ostatecznie powiedzieć. Prowadzi się obserwacje i badania.

Obserwacje te wskazują że na imienne zawołania reagują tylko delfiny z wlasnego “stada” – rodzina ,znajomi. Mające silne więzy , matka , dzieci ,samce odpowiadająużywając tego samego dźwieku .Nie odpowiadają nań delfiny nieznajome.

Odpowiedź prawdopodobnie jest wynikiem poczucia i potrzeby okazania silnych związków w grupie, między poszczególnymi osobnikami.

Tak jak ludzkie niemowlęta otrzymują imię przy narodzinach, delfiny- dzieci wzrastają używając indywidualnego sygnału- imienia. Z czasem staje się on specyficzny wyłącznie dla niego. Staje się jego imieniem.

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Nathanel

937 publikacje
193 komentarze
 

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816