Media Watch i recenzje
Like

DEKOMUNIZACJA – WNIOSEK DO SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ O UCHWAŁĘ DEKOMUNIZACYJNĄ

19/11/2015
528 Wyświetlenia
0 Komentarze
7 minut czytania
DEKOMUNIZACJA – WNIOSEK DO SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ O UCHWAŁĘ DEKOMUNIZACYJNĄ

Dekomunizacja, koncepcja polityczna, a także proces (była NRD i była Czechosłowacja) oczyszczania z życia politycznego, prawnego i społecznego pozostałości ideologii komunistycznej w celu skutecznego wprowadzenia całokształtu reform gospodarczych i politycznych w państwach postkomunistycznych.

0


W POLSCE NIE ISTNIEJE USTAWA DEKOMUNIZACYJNA

DEKOMUNIZACJA – WYDARZENIA HISTORYCZNE

MICHNIK W WYWIADZIE DLA WŁASNEJ GAZETY – “DEKOMUNIZACJA TO DROGA DO ZNISZCZENIA DEMOKRACJI – TO BOLSZEWIZM”.

 

 

 

Termin ten posiada trzy warstwy znaczeniowe:

1) wyeliminowanie (odsunięcie) ludzi pełniących ważne funkcje w komunistycznym aparacie partyjnym i rządowym z obecnych struktur władzy;

2) reformę struktur organizacyjnych i prawnych instytucji państwowych oraz całości systemu gospodarczego według wzorów innych, niż komunistyczne;

3) zlikwidowanie treści o wyraźnie komunistycznym rodowodzie w mediach i oświacie.

Dekomunizacja w państwach postkomunistycznych faktycznie została przeprowadzona jedynie w byłej NRD i byłej Czechosłowacji.

W 1991 roku w byłej Czechosłowacji wydano ustawę lustracyjną, która przewidywała na okres 5 lat zakaz pełnienia kierowniczych funkcji w strukturach państwowych przez byłych współpracowników sił bezpieczeństwa, milicji ludowej a także funkcjonariuszy partii komunistycznej poczynając od szczebla powiatowego wzwyż.

Znowelizowany kodeks karny określa jako przestępstwo propagowanie idei komunizmu. W lipcu 1993 roku w Czechach została uchwalona ustawa, która uznała rząd komunistyczny za bezprawny i zbrodniczy, potępiła także Komunistyczną Partię Czechosłowacji oraz jej ideologię.

Jesienią 1995 roku okres obowiązywania ustawy przedłużono do 2000 roku.

W Niemczech powołano tzw. Instytut Gaucka, który zajmuje się m.in. ujawnianiem akt byłej enerdowskiej służby bezpieczeństwa (Stasi).

Na Węgrzech w 1991 roku przyjęto ustawę, która likwidowała zasadę przedawnienia zbrodni o zdradę stanu oraz o morderstwa polityczne z lat 1944-90 (odrzucona przez Trybunał Konstytucyjny jako niezgodna z ustawą zasadniczą).

Podobnie potoczyły się losy ustawy dekomunizacyjnej z 1992 roku w Bułgarii, zabraniającej sekretarzom Komunistycznej Partii Bułgarii oraz profesorom marksizmu i leninizmu zajmowanie wiodących stanowisk na uczelniach i w Radach Narodowych).

W Polsce ideę dekomunizacji popierają partie prawicowe które wraz z Senatem złożyły 4 projekty ustaw dekomunizacyjnych, które do tej pory nie doczekały się rozpatrzenia.

Przed nowym rządem Prawa i Sprawiedliwości staje wiele wyzwań. Najważniejszym wyzwaniem jest podjęcie przez nowo powołany Parlament uchwały dekomunizacyjnej.

 

MICHNIK W WYWIADZIE DLA WŁASNEJ GAZETY – “DEKOMUNIZACJA TO DROGA DO ZNISZCZENIA DEMOKRACJI – TO BOLSZEWIZM”.

 

W wywiadzie udzielonym dla własnej gazety Adam Michnik tłumaczy, czym grozi dekomunizacja, do której dążą prawicowe środowiska. – To jest droga do zniszczenia demokracji – podkreśla Michnik. – Zbiorowa dekomunizacja jest naśladowaniem wzoru bolszewickiego – dodaje.

„Weźmy Monikę Olejnik – była gwiazdą w radiu za Jaruzelskiego. Ale to dobra dziennikarka, ludzie chcą jej słuchać i ją oglądać, to trzeba im tego zabronić, dekomunizując ją? To jest droga do zniszczenia demokracji” – twierdzi redaktor naczelny “Gazety Wyborczej” Adam Michnik.

 

W swoich rozważaniach Adam Michnik idzie dalej, zrównując wręcz dekomunizację z bolszewizmem.

„Zbiorowa dekomunizacja, jeżeli jest dekomunizacją nie instytucji, tylko ludzi, jest po prostu naśladowaniem wzoru bolszewickiego. To się nazywało w Rosji “liszeńcy”, zbędni ludzie: kapitaliści, kułacy. Pozbawiano ich praw” – podkreśla.

W wywiadzie z Agatą Nowakowską i Dominiką Wielowieyską wspomina również o własnej PRL – owskiej przeszłości:

„Jak ktoś był w opozycji i miał kochankę, to gdzie mogli (esbecy), sfotografowali cię, i to wszystko było w tych archiwach. Ja nigdy swoich papierów nie widziałem, ale Krzysztof Kozłowski (szef MSW w okresie 1990-91) mi powiedział:

“Nie przejmuj się, głównie są tam dziewczyny, a i tak nie wszystkie, za to te, które są – same ładne”” – podzielił się swoim doświadczeniem Michnik.

Redaktor naczelny „Gazety Wyborczej Adam Michnik” chwali również niszczenie akt bezpieki.

Jego zdaniem oszczędziło to problemów wielu wysoko postawionym w rządzie Mazowieckiego osobom.

„Rozmawiałem o tym z Kiszczakiem, który czuł się jednym ze współ – architektów porozumienia okrągłostołowego i nie chciał, by sprawa archiwów zaciążyła na rządzie Mazowieckiego.

On uważał, że gdy ktoś zostaje np. wiceministrem spraw zagranicznych, a jednocześnie go rozpracowywali i są jakieś jego fotografie z dziewczyną, to lepiej te kwity spalić. Pewnie niektórzy te kwity wyjmowali i sobie chowali, nie wiem, jak to tam było” – utrzymuje Adam Michnik.

Jak trafnie zauważa w tym miejscu portal www.niezależna.pl, Michnik w ramach tzw. komisji Michnika w okresie od 12 kwietnia do 27 czerwca 1990 r. miał dostęp do archiwum MSW, a co za tym idzie do akt osobowych byłych współpracowników UB i SB oraz Departamentu III SB.

 

ADAM MICHNIK W KRYTYCE RZĄDU PRAWA I SPRAWIEDLIWOŚCI

 

Adam Michnik nie szczędzi również krytyki Jarosławowi Kaczyńskiemu, uznając, że twierdzenie prezesa PiS-u, iż należało podczas transformacji ustrojowej aresztować szefów bezpieki i partii, jest „skrajną nieodpowiedzialnością”, „szczytem gówniarstwa” i „awanturnictwem”.

„Kaczyńscy mieli hasło przyspieszenia, które oznaczało awanturnictwo. I takiego przyspieszenia nie chciałem” – zarzeka się.

 

JAKO NIEZALEŻNY PUBLICYSTA MEDIÓW POLONIJNYCH W USA (“KURIER” CHICAGO) I W KANADZIE (“GŁOS POLSKI” TORONTO) PRZEKAZUJĘ DO ROZPATRZENIA PRZEZ SEJM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ PODJĘCIE UCHWAŁY DEKOMUNIZACYJNEJ

                                                      Aleksander Szumański

 

Źródła:

 

http://portalwiedzy.onet.pl/82086,,,,dekomunizacja,haslo.html

 

http://telewizjarepublika.pl/michnik-w-wywiadzie-dla-wlasnej-gazety-dekomunizacja-to-droga-do-zniszczenia-demokracji-to-bolszewizm,11516.html

 

 

 

           

 

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Aleszuma http://aleksanderszumanski.pl

Po prostu zwykly czlowiek

1152 publikacje
7 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816