Komentarze dnia
Like

Data która zmieniała świat

07/08/2015
567 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
Data która zmieniała świat

Andrzej Duda zaprzysiężony, mamy nowego Prezydenta Rzeczypospolitej. Orędzie, przejęcie władzy nad Siłami Zbrojnymi RP, całe zachowanie dzisiaj napawają nadzieją. Najważniejsi mają być Polacy, w Polsce i za granicą. Interesy Polski a nie UE, NATO i polityka zagraniczna mocarstw i grup interesów. Ułożenie dobrej współpracy z sąsiadami, nawet zaanonsowana “reaktywacja” Grupy Wyszehradzkiej.
Oby.

0


6 sierpnia 2015 roku.

Zobaczymy, będę się przyglądał działaniom. I mam nadzieję, że nie uda się na polityczną pielgrzymkę “szlakiem PiS i Kościoła”, oby nie.
Oby nie okazał się również kasjerem pewnej wrednej nacji i nie sprzeda Lasów Państwowych na przykład, aby uciułać te 65 MILIARDÓW dolarów jako odszkodowania (!!!!!!!!!!) za II Wojnę Światową.
Sam nawiązał do 6 sierpnia – daty wyruszenia Pierwszej Kompanii Kadrowej z krakowskich Błoni w 1914 roku. Ujmujące za serce (za które dziś często chwytał się) i symboliczne wielce. To zobowiązanie, wielkie zobowiązanie. No ale zobaczymy…
Deklarował współpracę ze wszystkimi, współpracę mimo różnic, dla dobra kraju. Wygląda na to, że nie ma na co liczyć ze strony obecnej koalicji. O ile buczenie w trakcie orędzia nie jest (chyba, nie pamiętam dokładnie) dzisiejszym wynalazkiem (PO i PSL), to już absolutnym chamstwem, prostactwem i brakiem choćby śladu kultury jest siedzenie w trakcie oddawania hołdu przez resztę Zgromadzenia Narodowego i wszystkich gości uroczystości – zmarłemu tragicznie Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu.
Prezydent Andrzej Duda ma klasę, zgodnie z kulturą osobistą, wymogami wszystkich dzisiejszych uroczystości witał się, dziękował, rozmawiał i z członkami ( hmm… 😉 ) obecnej koalicji.
Wymienił jedną, niezwykle ważną datę z historii Polski. Wyliczę jeszcze kilka takich dat, bez komentarza, tak dla refleksji osobistej. Prezydenta też 😉
1409 – Wielki mistrz zakonu krzyżackiego Ulrich von Jungingen wysłał z Malborka posłów z formalnym wypowiedzeniem wojny Polsce.
1915 – I wojna światowa: wojska niemieckie użyły trujących gazów bojowych przeciwko Rosjanom broniącym Twierdzy Osowiec.
1955 – Założono Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.
1762 – Francuski parlament wydał dekret o wypędzeniu jezuitów z kraju, uznając ich działalność za szkodliwą dla interesów narodu.
1806 – Po 844 latach przestało istnieć Święte Cesarstwo Rzymskie Narodu Niemieckiego.
1945 – Wojna na Pacyfiku: o 8:16 czasu miejscowego eksplodowała nad japońską Hiroszimą bomba atomowa Little Boy, zrzucona z amerykańskiego bombowca Boeing B-29 Superfortress Enola Gay.
2006 – Robert Kubica w swym debiucie w wyścigu Formuły 1 na torze Hungaroring pod Budapesztem zajął 7. miejsce. Po wyścigu został zdyskwalifikowany ze względu na zbyt lekki bolid.
2008 – Na starym cmentarzu przy Monasterze Dońskim w Moskwie został pochowany pisarz i dysydent Aleksandr Sołżenicyn.
1657 – zmarł Bohdan Chmielnicki, ukraiński hetman kozacki, przywódca powstania przeciwko Rzeczypospolitej (ur. 1595).
No to tak i tyle…

Inne zapisy autora:

0

Krzysztof Paprocki
Krzysztof Paprocki

Sobie piszę a Muzom. Poważnie o sprawach niepoważnych, niepoważnie o poważnych. Najczęściej jednak vice versa i bez pointy.

7 publikacje
21 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816