HYDE PARK
Like

Dania pierwszym krajem, w którym zniknie gotówka

07/06/2015
67 Wyświetlenia
4 Komentarze
1 minut czytania
Dania pierwszym krajem, w którym zniknie gotówka

Już wkrótce Dania może stać się pierwszym państwem na świecie, w którym zupełnie przestanie się korzystać z rozliczeń gotówkowych. Władze duńskie pracują obecnie nad tym by korona w dotychczasowej formie stała się niepotrzebna jeszcze w 2016 roku.Instytucje lobbujące za wprowadzeniem stuprocentowych rozliczeń bezgotówkowych argumentują, że społeczeństwo zmieniło się do tego stopnia, że nie ma już potrzeby trzymać się starych rozwiązań, gotówka nie jest tak bezpieczna a do tego koszty jej magazynowania są znacznie wyższe. Sam bank centralny zachęca Duńczyków by przenosili swoje rozliczenia na aplikacje mobilne, takie choćby jak MobilePay, której już teraz używa blisko 1/3 obywateli. Z tego też zapewne powodu władze nie spodziewają się szczególnie dużej opozycji wobec ich pomysłu by gotówkę wycofać całkowicie.

Jest też druga strona medalu: przeciwnicy elektronicznych transakcji krytykują ten pomysł obalając między innymi argument jakoby pieniądze w wersji elektronicznej były bezpieczniejsze – w samej tylko Szwecji, gdzie jak nigdzie w UE dokonuje się najwięcej transakcji bankowych na osobę, liczba przestępstw związanych z wyłudzeniami podwoiła się w ciągu ostatnich 10 lat.

Nawet jeśli to w Danii powstanie pierwsze bezgotówkowe społeczeństwo, to światowy trend jest jednoznaczny: do 2018 dokonywanych będzie blisko 10 miliardów płatności dokonywanych za pomocą smartfonów, z których co piąty służyć będzie jako cyfrowy portfel. Najwięksi giganci branży elektronicznej już przygotowali na tą ewentualność swoje aplikacje.

Autorstwo: Victor Orwellsky
Na podstawie: news.com.au
Źródło: Orwellsky.blogspot.com

Inne zapisy autora:

Wiadomosci 3obieg.pl
Wiadomosci 3obieg.pl

Napisz do nas jeśli w Twoim otoczeniu dzieje się coś, co wymaga interwencji dziennikarskiej redakcja@3obieg.pl

1314 publikacje
12 komentarze
 

4 komentarz

 1. Makagigi

  Nawet Orwell tego nie przewidział!

 2. Marcin Marcin

  Zawsze znajdzie się jakaś alternatywa, kruszce, barter. Oczywiście tylko dla tych, jeszcze choć odrobinę świadomych. Reszta potulnie pochyli się nad korytem i wpatrzona mętnym wzrokiem w telewizor wyrecytuje: jestem wolny!

 3. Obscur

  No to życzę powodzenia, rozdają pieniądze:
  ” Poważne włamanie do polskiego banku, skradzione dane i hasła klientów
  Widzieliśmy dowody wskazujące, że polski bank padł ofiarą poważnego włamania, a złodziej kradł pieniądze, hasła i dane osobowe jego klientów. Niestety z kilku powodów nie możemy Wam powiedzieć, o który bank chodzi.

  Otrzymane przez nasz serwis dowody wskazują, że tajemniczy włamywacz posiadał przez kilka tygodni pełen dostęp do głównego serwera WWW pewnego polskiego banku. Dzięki temu mógł dokonywać nieautoryzowanych przelewów, gromadzić dane osobowe klientów oraz zbierać informacje o ich kartach i historii rachunków. Włamywacz twierdzi, że okradł wiele kont na łączną kwotę około miliona złotych, a bank przez kilka tygodni nie zauważył włamania”

  http://zaufanatrzeciastrona.pl/post/powazne-wlamanie-do-polskiego-banku-skradzione-dane-i-hasla-klientow/#more-15953

 4. kanton

  Serdaczne dzięki za tę stronę. :-))).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

319217