Bez kategorii
Like

Czytać a rozumieć Biblię

23/01/2013
529 Wyświetlenia
0 Komentarze
7 minut czytania
no-cover

Czymże jest Stary Testament? Słowem Bożym? Nie tylko, jest ona zapisem historii człowieka od czasu rewolucji neolitycznej, zapisem ważnych wydarzeń ludu Izraela, jest słowem człowieka, który chciał wypełnić wolę Boga tworząc naród wybrany…

0


Siadam w skupieniu, modlę się o prawidłowe zrozumienie Biblii, czy odczytam ją prawidłowo? Jezus powiedział „Pukajcie, a będzie wam otworzone”, tak myśli wiele ludzi, którzy uważają, że w czytając Biblię w modlitwie można odczytać prawdę z tejże Biblii.
 
Kiedyś zapytaliśmy księdza, który był nam, grupie zwykłych chłopaków z jednej z Warszawskich parafii był przewodnikiem po religii czy rozmawiał kiedyś ze Świadkami Jehowy. Tak – odpowiedział. Po dłuższej rozmowie wziąłem Biblię, otworzyłem ją i przeczytałem. Judasz wziął 12 srebrników, poszedł i powiesił się – a później przewróciłem kilka kartek i przeczytałem – Idź i czyń tak samo. Wiem, że słowa te brzmią prowokacyjnie, ale postaram się ich głębszy sens opisać w dalszej części.
 
Wyobraźmy sobie grupę izraelitów, którzy żyli przez kilka pokoleń w Egipcie i nagle zostali przez Mojżesza wyrwani z świata w którym się urodzili i żyli. Po latach spędzonych na pustyni zaczęły się swary, jakże znane nam Polakom, że nie ma dobrobytu, że  jest głód na pustyni, że nie ma wody, aż czy nie lepiej było nam w Egipcie? Więc Mojżesz tworząc prawo, tworzy je dla stworzenia społeczeństwa. Czy mówi słowa Boga? Nie i tak. Jeśli Izrael jest narodem przez Boga wybranym to każde słowo wypowiedziane w celu utworzenia tego narodu jest słowem Boga.
 
Ludy wędrowne nie mają silnych sił policyjnych, które pojawiają się dopiero za silnych władców państw, takich  jak Egipt. Mojżesz jest przywódcą duchowym, nie władcą opartym na strachu przed jego siłami terroru. Chcąc stworzyć naród spajany religią i słowem Boga idzie na górę Horeb, przynosi z niej 2 tablice zawierające prawa moralne (dekalog), prawa które wcześniej poznał, gdy jako adept święceń kapłańskich wyczytał je w Egipskiej Księdze Umarłych, w rozdziale poświęconym spowiedzi przed 12 Bogami. Księga ta jest  pierwszą masowo produkowaną księgą człowieka Egipskiej Księdze Umarłych. Czyż posiadający egipskie święcenia kapłańskie, które musiał posiadać każdy członek rodziny Faraona księgi tej Mojżesz nie znał?. A co ona zawiera? Nie zabijałem, nie kradłem, nie odbierałem drugiemu jego żony ani jego majątku, nie przymuszałem drugiego człowieka do seksu… Czyż nie są to prawa Boskie? Ale co wracając  z góry Horeb spotyka Mojżesz? Jego lud stworzył bałwana, jednego z bogów egipskich i jemu oddaje hołd. Z wściekłości rzuca tablicami, które rozbijają się na drobne. Bóg Mojżesza staje się Bogiem mściwym co zabija tych, co nie są mu posłuszni. W dekalogu pojawia się drugie przykazanie, nie będziesz czynił sobie wizerunków Bogów, choćbyś miał tylko Mnie przez ten wizerunki widzieć*. I czy nie jest to prawo Boskie, choć przez Mojżesza wpisane?
 
Biblia ma wiele funkcji. Jest prawem, jest słowem Bożym, jest zapisem historii ludu Izraela, ujmuje w ramy słowa pisanego stosunki międzyludzkie i wreszcie jest prawem pracy, księgą zapisującą to byś nie wykorzystywał człowieka ci podległego ponad jego siły.
 
Weźmy stworzenie świata? Czy Bóg dla jego stworzenia potrzebował 6 dni? Czy potrzebował wykonać jakąś pracę każdego dnie a później zmęczony odpocząć? Bóg nie, ale człowiek jednak tak. Opis stworzenia świata jest prawem pracy ówczesnego człowieka. Człowiek może pracować kilka godzin każdego dnia, późnej musi odpocząć, lecz po 6 dniach pracy musi odpocząć cały dzień. Jeśli tego nie spełnisz, ten człowiek nie będzie wydatny, będzie coraz gorzej wykonywał swe obowiązki. Czy jest to prawo Boskie? Tak, bo tak Bóg stworzył człowieka, nie może pracować więcej, niż starcza mu sił.
 
Właśnie w tym znaczeniu, choć Biblia zawiera słowa człowieka, spisane ręką człowieka jest ona tekstem natchnionym, gdyż jest słowem ludzi pragnących spełnienia II przykazania miłości, miłuj bliźniego swego jak siebie samego Ale również jest ona opisem czynności strasznych, które przywódcy duchowi uznali za niezbędne dla powstania narodu wybranego.  Bo przecież Mojżesz rękoma Lewitów wymordował 3 tys. swych braci, choć przykazanie mówi, nie zabijaj.
 
Tak więc wracając tu do wypowiedzi księdza katolickiego, mojego przewodnika po religii, Biblii nie można czytać zdanie po zdaniu, werset po wersecie, nic z niej nie pojmiemy bez zrozumienia historii, kultury i znaczenia zawartych w niej słów, które dawno wymarłe pokolenia przez Biblię starały się nam przekazać.
_________________
*   Dziś żaden chrześcijanin nie stworzy sobie wizerunku Boga Ojca i przez ten wizerunek (malowidło, rzeźbę) nie będzie się do Boga Ojca zwracał, a wielu z nich stworzy wizerunek Jezusa, Matki Boskiej i przez niego będzie się modlił.
0

Zawisza Niebieski

Hyde-Park, porozmawiaj o sprawach trudnych, bez cenzury stosowanej przez niektórych zwolenników teorii spiskowych. Tu nie banuje, chce rozmawiac lecz na argumenty, jak Polak z Polakiem. Prosze tylko, by nie obrazac gosci mego bloga.

64 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758