Komentarze dnia
Like

Czy unijna flaga to szmata

11/12/2013
710 Wyświetlenia
2 Komentarze
2 minut czytania
Czy unijna flaga to szmata

Gazeta Wyborcza bardzo boleje nad wypowiedzią prof. Krystyny Pawłowicz. Nazwała flagę unijną „szmatą”.

Jarosław Kurski, dopatruje się tu nawet obrazy uczuć religijnych. To ci dopiero hucpa!

Warto przypomnieć jak się ma kwestia uznawania flagi Unii Europejskiej.

Polska nie podpisała deklaracji uznającej symbole Unii Europejskiej(deklaracja 52 do Traktatu z Lizbony). Wieloletni ambasador Jan Wojciech Piekarski napisał o tej sprawie tak (artykuł pt. Nieznane skutki traktatu lizbońskiego Jan Wojciech Piekarski, Przegląd, 10 stycznia 2010).

0


 

„Powiewanie flag unijnych przed Pałacem Prezydenckim, Kancelarią Prezesa Rady Ministrów i wielu innych miejscach publicznych oparte było na faktycznym uznaniu przez Polskę tych symboli po przystąpieniu do Unii Europejskiej w 2004 r. Inna sytuacja jest obecnie. Polska nie przystępując do deklaracji 52., nie uznała tych symboli za swoje. Skoro ich nie uznała, trzeba być konsekwentnym iściągać flagi unijne sprzed państwowych instytucji”

Treść wspomnianej deklaracji poniżej.

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.d…

———————————————————

52. Deklaracja Królestwa Belgii, Republiki Bułgarii, Republiki Federalnej Niemiec, Republiki Greckiej, Królestwa Hiszpanii, Republiki Włoskiej, Republiki Cypryjskiej, Republiki Litewskiej, Wielkiego Księstwa Luksemburga, Republiki Węgierskiej, Republiki Malty, Republiki Austrii,

Republiki Portugalskiej, Rumunii, Republiki Słowenii oraz Republiki Słowackiej w sprawie symboli Unii Europejskiej Belgia, Bułgaria, Niemcy, Grecja, Hiszpania, Włochy, Cypr, Litwa, Luksemburg, Węgry, Malta, Austria, Portugalia, Rumunia, Słowenia i Słowacja oświadczają,

że flaga przedstawiająca krąg dwunastu złotych gwiazd na niebieskim tle, hymn pochodzący z „Ody do Radości” z IX Symfonii Ludwiga van Beethovena, dewiza „Zjednoczona w różnorodności”, euro będące walutą Unii Europejskiej oraz Dzień Europy obchodzony 9 maja pozostają dla nich symbolami wyrażającymi poczucie wspólnoty obywateli Unii Europejskiej oraz ich związek z nią.

———————————————————

Skoro Polska nie uznaje flagi i innych symboli UE, które wyrażają „poczucie wspólnoty obywateli Unii Europejskiej oraz ich związek z nią” to palenie flag unijnych i nazywanie ich szmatą nie powinno być problemem.

Za ambasadorem Piekarskim warto przypomnieć, ze skoro Polska nie uznała flagi UE to „trzeba być konsekwentnym i ściągać flagi unijne sprzed państwowych instytucji”.

A gdyby tak w ramach happeningu wsadzić flagę UE w kupę? Byłoby przestępstwem czy artystycznym happeningiem? Wybiórcza pewnie piałaby z oburzenia.

 

Inne zapisy autora:

0

Kowalsky

82 publikacje
5 komentarze
 

2 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758